אליעז דסה
אליעז דסה. צילום: כריס האריס.
 > 

הגוף הגברי במבט מבפנים

האומן הישראלי אליעז דסה חוקר את הגוף הגברי בתערוכה שהוצגה בלונדון. המטרה: להראות גישות אמנותיות שונות המציגות עירום גברי, שינוי התפיסה בטבע הגוף הגברי, יופיו ומקומו בשיח התרבותי

הטאבו האחרון בכל הקשור לגוף האנושי נשבר בשנים האחרונות. במודעות, בכתבות, בפרסומות, בקליפים, בסדרות טלוויזיה ובסדרות קולנוע, אפשר לראות יותר ויותר את הגוף הגברי במלוא הדרו. כלומר, במלוא עירומו. אמנם לרוב יסתירו את איבר המין, אבל גם זה כבר נחשף באי אלו מקומות, קורא תיגר על שמרנות וצביעות, מטשטש את הגבול שאנו רגילים אליו בין עירום ואירוטיקה לבין החיים עצמם.

כל זה היווה את הרקע לתערוכה החדשה של אליעז דסה, XY. זוהי תערוכת הבכורה של דס, שנעשתה בשיתוף עם הצלם הבריטי כריס האריס והוצגה בגלריית LOFT 128, הממוקמת בשכונת שורדיץ׳ שבמזרח העיר לונדון. הלב של התערוכה: הגוף הגברי. או ליתר דיוק, כפי שמסביר זאת דסה, "התערוכה כללה מיצגי אמנות דיגיטליים וצילומים, הבוחנים את הגישה התרבותית לעירום הגברי בפרט ולגופו של הגבר בכלל, והפיכתו של הגוף הגברי מסובייקט לאובייקט".

דסה, ישראלי בן 31 המתגורר כיום בלונדון, הוא בעל תואר ראשון בהוראת אומנות והתמחות במדיה דיגיטלית, בוגר המחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים, ותואר שני באומנות ב- London College of Communication University of The Arts.

בריאיון הוא מסביר כי "תערוכות אמנות המתמודדות עם סוגיית העירום לרוב כוללת התייחסות לגוף הנשי. אבל בשנים האחרונות מתחוללת מהפכה של ממש באופן שבו התרבות שלנו מסתכלת על הגוף הגברי, וזה נהנה ממעמד חדש של אובייקט טעון באנרגיה ארוטית.

כריס האריס, XY

(צילום: כריס האריס)

 

"הרעיון המרכזי שלי בתערוכה היה להראות גישות אמנותיות שונות, המציגות עירום גברי, שינוי התפיסה בטבע הגוף הגברי, יופיו ומקומו בשיח התרבותי. התערוכה לא עסקה רק בעירום גברי, הצגתו והפיכתו לאובייקט; התערוכה כללה מיצג שהעלה שאלות בדבר אופני המבט השונים הקיימים ביחס לגוף, ועוסק בטשטוש הגבולות בין הטכנולוגיה מדעית, כגון MRI ו-X-Ray לבין הטבע. 

XY, אליזה דסה

(צילום: אליעז דסה)

 

"בעבודות הווידאו שהקרנתי בתערוכה אני מנסה לחשוף את פנים הגוף, לצד טקסים רפטטיביים של האדרה וטיפוח, אל מול פעולות של הסתרה וטשטוש זהות. בחלוקת המיצב ועבודת הווידאו לאברי גוף השונים, ובאופן בו בחרתי להציב אותם, אני מבטא את יחסי הכוחות המתקיימים בין החלקים לבין עצמם, המשקפים מראה שבורה המרכיבה את השלם.

"הגאוניות שבמורכבות הגוף מקורה בפשטותה ועל כן היא מקודשת בעיניי. פנים הגוף זהה אצל כולנו אך זהותו של האדם, על כל היבטיה, היא מה שהוא יוצק לתוכו. אם הגוף הוא הקיום הקונקרטי, בעבודות הווידאו הצופים לא רק נחשפו למערומיו אלא נלקחים אל תוך קרביו. בחלל של הגלריה פיזרתי שברי גוף ההולכים ונחשפים עד העצם, אמירה בדבר היותו של האדם סך כל חלקיו. בסאונד המלווה את עבודות הווידיאו, סאונד מתכתי וקר של מירוק - כהכנה לטקס – אני משווה למעמד מימד של קדושה, והוא מסמל את העידן החדש כמו גם את קידוש הגוף".

תיעוד המיצג The Temple, שאלמנטים ממנו הופיעו בתערוכה

בימים אלו עובד דסה על תערוכה משותפת נוספת, המיועדת להצגה בתחילת 2016 בלונדון. "התערוכה תעסוק גם היא בנושא הדימוי הגברי, אך הפעם יתלוו אל המצולמים דמויות משמעותיות מחייהם, והם ינסו להעלות לדיון את יחסי הכוחות בין הגוף הגברי לבין אותן דמויות בסביבתן הטבעית. התערוכה תכלול גם היא צילומים, קטעי וידאו, הקרנות וסאונד".

לפרטים ולעבודות נוספות של אליעז

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...