יום הנראות הטרנסג'נדרי. צילום: torbakhopper, flickr.
 > 

הסנגוריה הציבורית: די לפגוע בזכויות של אסירה טרנסג'נדרית

זכויות הטרנס'נדרים עומדות למבחן בכל תחומי החיים: האם השב"ס מפר זכויות של אסירה טרנסג'נדרית בכך שהוא מפריד אותה מהאסירות בכלה נווה תרצה?

עתירה שהוגשה השבוע לבית המשפט המחוזי חושפת סוגיה מעניינת בכל הקשור לזכויות של טרנסג'נדרים בישראל. הסנגוריה הציבורית הגישה עתירה בשמה של שירן אוזן, אסירה טרנסג'נדרית, אשר לפי העתירה אינה זוכה לתנאי מאסר זהים כמו יתר האסירות וזאת בשל שונותה המגדרית.

שירן, בת 23, גדלה בבית חרדי והחלה בתהליך לשינוי מגדרי בגיל ההתבגרות, תהליך שהביא לניתוק הקשר בינה לבין המשפחה שלה. היא עבדה במהלך חייה הקצרים והקשים בזנות, והיא נשפטה למאסר של שנה וחצי על תקיפה ושוד של לקוחות, בתוספת של 160 יום על הפרת תנאי שחרור מהמאסר הקודם. היא אמורה להשתחרר בפברואר 2017. 

על פי העתירה, במהלך היום, בזמן שלא מתקיימות פעילויות טיפוליות, נאסר עליה להיכנס אל תאי האסירות הנוספות, המשתתפות בפעילויות האגף, והיא נאלצת להמתין, לבדה, במועדון האגף הטיפולי או בחצר, גם במזג אוויר סוער. "אני שוהה רוב היום באגף הטיפולי, ובלילה ישנה בהפרדה", היא כותבת בעתירה. "אני עוברת טיפול אינטנסיבי קבוצתי, ובגלל שאני טרנסג'נדרית אינני יכולה להיכנס לחדרים ולשבת עם חברות הקבוצה שלי במהלך היום. אני תמיד בחוץ, וזה נותן לי הרגשה של שונות נוראית... הדבר שאני בסך הכל מבקשת זה להיות שווה בין שוות ולא לתת לאסירות להרגיש בשונות שלי".

עו"ד אריאלה גואטה, המייצגת את שירן מטעם הסניגוריה הציבורית, טוענת כי גם כאשר מתאפשרת לה אינטראקציה עם יתר האסירות, הדבר נתון להגבלות שונות אשר ברובן משפילות ופוגעות בזכותה לכבוד ולשוויון. "מחובתו של שב"ס להעניק לאוכלוסייה זו את אותם התנאים כמו ליתר האסירים, ולהפסיק את הפגיעה בהם על רקע זהותם המגדרית. אפליה על רקע נטייה מינית ושונות מגדרית הינה פסולה מחוץ לכותלי בית הסוהר, ובוודאי בתוך כותלי בית הסוהר.

"תנאים אלו נקבעו אך ורק עקב היותה של העותרת אסירה טרנסג'נדרית. תנאים אלו מובילים לפגיעה בכבודה של העותרת, בזכותה לשוויון, זכויות חוקתיות המוגנות מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו". בעתירה מבקשת הסניגוריה הציבורית כי בית המשפט יורה על הוצאתה של שירן מההפרדה ושילובה באגף רגיל, בדומה למה שנעשה במאסרה הקודם.

עו"ד ענת יערי, ראש תחום האסיר בסנגוריה הציבורית מחוז מרכז, המלווה את העתירה יחד עם עו"ד אריאלה גואטה, אמרה כי "הגיעה העת ששירות בתי הסוהר ימצאו פתרונות הולמים לאוכלוסיית האסירים והאסירות הטרנסג'נדרים, כאשר הפתרון להחזיקם בהפרדה אך ורק על רקע זהותם המגדרית הינו פסול ומנוגד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו. עניינה של שירן צורם במיוחד על רקע בקשתה של שירן לקבל טיפול ולהשתקם. ההגבלות אותן מטיל עליה שב"ס מקשות עליה לעשות כן ומותירות אותה להתמודד לבדה עם קשייה ומצוקותיה".

מדוברות השב"ס נמסר בתגובה כי "בכל מקרה בו מתקבל אסיר אשר זהותו אינה חד משמעית, נדרשת החזקה בתנאי הפרדה, וזאת מחשש לפגיעה בו או באסירים בסביבתו. במקרה דנן, הפרדה משאר האסירות מתבצעת רק בלילה בהתאם לשיקול שצוין. מענה לעתירה זו יועבר כמקובל לבית המשפט".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...