אלחי הלמן
אלחי הלמן. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ללכת בדרך שלהם

היציאה מהארון בפני ההורים יכולה להיות קשה, שבעתיים כשמדובר במשפחה חרדית. לפעמים, הקושי הזה הופך למשהו טוב באמת

שמעתי בפעם הראשונה על להט"בים, בעיקר הומואים, כשהייתי בן 15. אני יודע שכולם מכירים את זה, אבל לי זה לא היה מובן מאליו. כאשר הייתי בן 15 רעדתי מפחד, רעדתי כי חשבתי שאולי אני חולה נפש. כשגדלתי בשנה, רעדתי מפחד מפני אחי הגדול שהרגיש שאני הומו, איים עלי ש'אוי ואבוי לי אם אצא מהארון, זה יעשה בושות לכל המשפחה'.

כך חייתי וכך גדלתי. התגייסתי לצבא ושם כבר הכל היה נראה אחרת. רחוק מהמשפחה, רחוק מהעין שלהם, ועם אישור לחייל בודד, התחלתי לשמוע יותר על להט"ב. הבנתי שזה נמצא במחלוקת גדולה, אבל הרוח הייתה שונה. זה כבר לא הבית החרדי שגדלתי בו, אבל המפלצת, היא עדיין היתה גדולה ומאיימת.

כשהשתחררתי מהצבא, החלטתי שאני יוצא מהארון. מה הבעיה? רוב חבריי הם ליברלים אז הגיע הזמן. התחלתי לכתוב על זה בפייסבוק לאט לאט, וכשאני אומר לאט אני מתכוון שזה לקח לי שנה שלמה. בסוף כולם כבר ידעו, ופה הגעתי לשלב האחרון, הקשה מכל.

אבא, שבסוף השירות הצבאי ואחריו, התחלתי להתחבר אליו מאוד. ידעתי שאני חייב לספר לו לפני שישמע מהדודים, אבל מצד שני, המפלצת. אצלם אני חולה נפש, משול למשכב בהמה, ואצל אחי הגדול זה כבוד המשפחה. איך אני מסביר שמדובר בכשל לוגי ואני עדיין משפחה?

בזמן שהתחלתי לצאת מהארון בפני חבריי הקרובים ובפרופיל פייסבוק ציבורי, התחלתי לדבר עם אבא על הומוסקסואליות. לא עלי, אלא באופן כללי בלבד. כך, אחרי זמן מה, כשהרגשתי מוכן, סיפרתי לאבי שאני הומו, והוא קיבל את זה ברוגע ובשלווה. הוא צחק עלי ואמר "טוב, בוא לאכול עכשיו פלאפל, יא הומו", ובהמשך הוא יהיה זה שיספר לשאר המשפחה.

הדרך להתקרב

יש משהו מובן בכך שההורים צריכים להכיל את הילדים ולא להפך. הם אלה שבחרו להביא אותנו, ובנוסף, לילד אין מה לקבל או לא לקבל בהוריו. אבל כולנו גדלנו עם המשפט "אל תהיה חכם, תהיה צודק", ולהבין את החרדים יהיה לנו קשה, בגלל האידיאלים שלנו לעומת המצוות שלהם.

יש משפט ידוע במשלי פרק כב, ו: "חנך לנער על פי דרכו גם כי יזקין לא יסור ממנה". בעיקרון מקור הפסוק מדבר על חינוך הילד, אך ניתן לקחת אותו לכל דבר בחיים. גם כשמדברים לאבא, או לחבר, לדבר ברמתו, למרות שזה לא מחובתנו, אך כך נוכל להתקרב יותר.

כיום, שנתיים לאחר היציאה מהארון; אחרי שאבא שלי ואני יצרנו סרט דוקומנטרי, בשם "לפני ואחרי", ועשו עלינו כתבות בגופי תקשורת רבים; אנחנו רוצים שהדבר הטוב הזה יקרה לעוד רבים אחרים. עכשיו אנחנו עושים הרצאה חד פעמית, אבא שלי ואני, בה נדבר על החינוך החרדי ועל מערכת היחסים בינינו.

ההרצאה תתקיים ב-27 באוקטובר בירושלים. כל הפרטים כאן.

תגיות

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...