ד"ר גיל פישהוף
ד"ר גיל פישהוף. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

השינוי שהתחיל בקריאה "יא הומו"

הערה חסרת מודעות של סייעת בצהרון בראשון לציון הניעה מהלך כלל עירוני להגברת המודעות למשפחות להט"ביות, פרי שיתוף פעולה של גורמים קהילתיים ועירוניים

הכל התחיל בדיון שהתפתח בגן, בין סייעת הצהרון לבין אב. הוא חשב שצריך להגיב אל הילדה בעניין מסוים אחרת מהאופן שהיא מצאה לנכון. כתשובה לטענתו צעקה עליו הסייעת "יא הומו", דבר חמור כשלעצמו וחמור עוד יותר כשמוטח בצורה כזו לעיניי ילדתו ומול כל הנוכחים בגן. האב הנסער ובן זוגו החליטו לא לשתוק, ודיווחו על האירוע למרכז ניר כץ למאבק בלהט"בופוביה.

אף אחד לא יכול היה לצפות את התהליך המשמעותי, שלא לומר דרמטי, שיצמח מכך. תהליך שישפיע על תפיסת החינוך בעיר, ומי יודע, אולי אף יהווה ציון דרך בכלל במערכת החינוך.

ד"ר גיל פישהוף, מנהל המרכז לדיווח, יצר קשר עם שימי שרון, חבר האגודה ופעיל קהילתי המוביל תהליכים בעיר. שרון ממלא תפקיד בעיריית ראשון, ופועל בשיתוף פעולה הדוק עם האגודה ועם המרכז לדיווח. השניים יצרו קשר עם שולמית זכאי, מנהלת האגף לחינוך קדם יסודי בעיריית ראשון, ומהרגע הראשון זכו להבנה - לא ברורה מאליה במדינתנו - לגבי חומרת האירוע, ולרצון טוב לטפל בו בצורה עמוקה.

לאחר שיחת בירור בעירייה התנצלה הסייעת ואף הביעה חרטה. אך ההורים, ד"ר פישהוף ושרון לא חשבו שבזה תם ונסגר העניין. ד"ר פישהוף מספר שבהתערבותו בעניין זה, כמו בכל דבר בו מעורב המרכז לדיווח, הוא לא הסתפק בטיפול נקודתי אלא שאף להפוך את האירוע למנוף לשינוי חברתי רחב יותר.

"ראשון לציון היא העיר הרביעית בגודלה", מוסיף שרון. "היא זולה יותר מתל אביב אך מציעה שפע לזוגות צעירים: לונה פארק, אמפי-תיאטרון, גן חיות, תזמורת משובחת והיכל תרבות. זוגות צעירים רבים נוהרים לעיר וביניהם גם זוגות חד מיניים, אשר מוצאים בה את מקומם. יש לא מעט ילדי גנים למשפחות להט"ביות ויש גנים בהם אף יותר מילד אחד שהוריו גאים". 

יש לשנות את המדיניות העירונית

לשרון הגיעו דיווחים נוספים על מקרים בהם היתה בגנים התייחסות לא הולמת, לפעמים לאו דווקא מתוך הומופוביה לשמה אלא בתום לב, כתוצאה מחוסר מודעות. כך למשל סייעת חזרה והשתמשה במילה 'אמא שלך' כשפנתה לילד לשני אבות. "כשמדיניות מפלה בין תושב לתושב או בין משפחה למשפחה – על המדיניות הציבורית להשתנות ולא על התושב", אומר שרון.

במפגשים עם זכאי נבדק האופן בו הדברים מתנהלים בשטח, עד כמה ערוכים בגנים לקליטת ילדים למשפחות להט"ביות, מה לא תקין ומה כדאי לנסות. בשורה התחתונה – איך הופכים את הגנים בעיר לגנים מכילים, וכיצד ניתן להפוך את המערכת החינוכית בגיל הרך לכזו המותאמת לכל סוגי המשפחות.

בתהליך הוחלט כי הדבר הנכון ביותר יהיה פעולת הסברה לכלל הסייעות בגנים, וכך יצא אל הפועל אירוע פורץ דרך: במסגרת יום עיון שנתי רשמי לכלל הסייעות בעיר, לקראת פתיחת שנת הלימודים, הוקדשו הרצאות לנושא המשפחה הלהט"בית – היבטים ומשמעויות. שרון העביר סדנא על הפיכת הגנים למקום מקבל ומכיל למשפחות להט"ב, וד"ר פישהוף נתן הרצאה על נטייה מינית וזהות מגדרית.

התגובות של משתתפות הכנס היו מצוינות. מבחינתן הן גילו עולם חדש ואין ספק שרבות מהן תדענה לגשת אחרת לגמרי לילדים להורים להט"בים וגם להורים עצמם. נושא המגדר היה זר ולא מוכר, וזו הפעם הראשונה שהוא הונגש בצורה מסודרת ובעידוד הרשות.

בנוסף על כך סוכם שבשנת התקציב הקרובה יהיה תקציב לרכישת ספרי גאווה לגנים, והצוות עבר על רשימת ספרים שנמצאו מתאימים. גם טופס הרישום בעיר השתנה, ותחת 'שם האב' ו'שם האם' מופיעות היום השורות: שם ההורה ומין ההורה באופן כפול, האחת לצד השניה.

חשיבות הדיווח ושיתוף הפעולה

נושא המודעות במערכת החינוך לסוגיית המשפחה הלהט"בית הוא מורכב. יש מקומות שמגלים סובלנות, אך יש מקומות רבים בהם נרשמת עדיין הומופוביה, לא רק מצד תלמידים והוריהם, אלא גם מצד המורים והמחנכים. יש בתי ספר בהם חוששים להכניס נציגים של חוש"ן, ויש בתי ספר ותיכונים בהם השיח בנושא להט"בים הוא טאבו.

הדרך למודעות, סובלנות ושוויון עוד ארוכה. אבל גם אם מדובר בצעד כלפי שכבת גיל מסויימת בעיר אחת בלבד – לאור המציאות יש לתהליך הזה משמעות אדירה. לראיה, דבר הכנס הגיע לאזני רשויות נוספות ובעיריית ראשון לציון קיבלו פניה מעירייה נוספת מהמרכז, שם רצו לשמוע על התהליך בכדי ללמוד ולנסות ליישמו. שרון וד"ר פישהוף גאים מאד במהלך הזה.

להומופוביה ביטויים רבים, ולא חייבים לחכות שהדברים יגיעו לכדי אלימות. מקרה זה ממחיש עד כמה חשוב הדיווח כשנתקלים בהומופוביה – בעבודה, בצבא, במשטרה, בחנות ברחוב ובכל מקום במרחב הציבורי (לטופס הדיווח). אלמלא פנו ההורים למרכז ניר, סוגיה זו הייתה נפתרת בינם לבין צוות הגן, אם בכלל, אך לא משפיעה על כלל העיר.

אפשר וכדאי להסיר את הכובע, ללא טיפת ציניות, בפני כל העוסקים במלאכה, שהשכילו להוציא מתוק מעז, וכן ללמוד – עד כמה שיתוף בין הגורמים מהווה כוח מניע שיכול להזיז דברים בעלי משמעות.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...