עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

עובדות חדשות על HIV ומין אוראלי

שני מחקרים חדשים מעלים לדיון את אחת מהשאלות החשובות בקשר לאיידס. הראשון הראה כי חשיפה לאלכוהול עשויה להגביר את הסיכוי להדבקה ב-HIV, והשני מדגים כי הנגיפים מתפשטים במהירות בגוף - גם כאשר מקור ההדבקה בפה

מחקר חדש שנערך באוניברסיטת קליפורניה הראה כי שתיית אלכוהול עשויה להגביר את הסיכוי להדבקה בנגיף ה-HIV. לדברי עורכי המחקר, אלכוהול גורם לפגיעה ברקמה שבחלל הפה, ומאפשר חדירה קלה יותר של הנגיפים אל תוך זרם הדם. במקביל, חוקרים מאוניברסיטת טקסס פרסמו לרגל סיום החודש העולמי למודעות לאיידס, את תוצאותיו של מחקר חדש המראה כי נגיף ה-HIV יכול לעבור באמצעות מין אוראלי ומבחינה היפותטית - לגרום להדבקה.
למידע נוסף בנושא מחלות מין ומניעתן - לחצו כאן.

במחקר הראשון, לקחו החוקרים דגימות של תאי אפיתל מחלל הפה של אנשים בריאים, והספיגו אותם ברמות שונות של אלכוהול. לאחר מכן, הם חשפו את התאים לנגיף HIV ששונה-גנטית כך שייצור חלבון זרחני בעת ההתרבות שלו בתאים כך שהחוקרים יוכלו לזהות לאיזה מבין התאים חדרו נגיפי ה-HIV ולאיזה לא.

תאי האפיתל שנחשפו לאלכוהול בריכוז של 4% למשך 10 דקות, היו רגישים פי 3 עד 6 יותר להדבקה ב-HIV מאשר תאים שלא נחשפו כלל. החוקרים ציינו כי כמות האלכוהול שבחרו דומה לזו שצורכים האמריקנים בממוצע - כמות האלכוהול במנה אחת של בירה.

זהו מחקר יוצא דופן ביחס למחקרים אחרים, משום שהוא בדק את מנגנוני ההעברה של נגיפי ה-HIV בתאי האפיתל בפה, ולא רק את ההתנהגויות המיניות הנחשבות למסוכנות.

חשוב לציין כי תאי אפיתל הנפרדים מן הגוף אינם זהים בהתנהגותם לתאים הנמצאים בגוף, וזאת בשל יכולת חיסונית מופחתת. מדובר למעשה בתאים חיים שהופרדו מרקמת המוצא שלהם, והונחו בתמיסה המאפשרת להם לחיות גם במנותק ממנה. המחקר מדגים את השפעת האלכוהול על תאי האפיתל ומראה כי הם הופכים לרגישים יותר להדבקה ב-HIV. אך לא ניתן לקבוע האם שתיית אלכוהול אכן מגבירה את הסיכון להדבקה בנגיף בשל רגישות גוברת של תאי האפיתל, ויש צורך במחקרים נוספים לבדיקת טענה זו. מנגנוני הדבקה מורכבים ומהירות תפוצה בגוף המחקר השני, אותו ביצעה קבוצת חוקרים מאוניברסיטת טקסס, הראה כי לנגיף ה-HIV יש מנגנוני הדבקה מורכבים יותר, והוא יכול לעבור במהירות מהרקמות בפה ליתר חלקי הגוף. במהלך המחקר, חשפו החוקרים קבוצות של קופים למרות גבוהות מאוד של "נגיף האיידס" של הקופים - נגיף הדומה לנגיף ה-HIV התוקף בני אדם, אך לא זהה לו. בקופים שנדבקו בנגיף דרך הפה זוהו סימנים לנגיף בשאר חלקי הגוף במהירות גבוהה ממה שהוערך בעבר, מה שמעיד על יכולת התפשטות מהירה של הנגיף בגוף.

החוקרים ציינו, כי התפשטותו המהירה של הנגיף מטרידה ומציבה שאלות מורכבות לגבי יעילותם של חיסונים ניסויים שונים ל-HIV. הם אמרו עוד כי הקופים נחשפו לרמות גבוהות מאוד של נגיפים, מה ששונה מכמות הנגיפים אליה עשויים להחשף בני אדם כתוצאה מקיום מין אוראלי לא מוגן, וציינו כי בכל שנות המחקר על איידס, נמצאו עדויות קלושות ולא ודאיות להדבקה בנגיף לאחר יחסי מין אוראליים ללא קונדום.

"הנגיף התוקף קופים שונה מזה שתוקף את בני האדם", אמרה ד"ר קימברלי פייג'-שאפר, חוקרת מהמרכז למניעת איידס בקליפורניה. לדבריה, רוב החוקרים סבורים כי הסיכויים להדבקה ב-HIV במין אוראלי הם נמוכים מאוד וישנן מעט מאוד עדויות לכך בבני אדם. בכנס האיידס השנתי שחתם את שנת 2004, הציגה ד"ר פייג'-שאפר נתונים שנאספו מ-400 נבדקים שקיימו בעיקר יחסי מין אוראליים ללא קונדום. למרות שהם קיימו יחסי מין עם אנשים רבים, ובהם גם נשאי HIV, אף אחד מהם לא נדבק בנגיף.

החוקרים סבורים כי הסביבה הכימית החומצית של הפה, הכוללת חומצות ואנזימים שונים המשמשים לפירוק המזון שאנו אוכלים, הורגת את הנגיפים או לפחות פוגעת בכושר ההעברה שלהם. 2.1.2005

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...