תוכניית ההצגה משפחה עליזה
תוכניית ההצגה "משפחה עליזה". צילום: הבימה.
תוכניית ההצגה משפחה עליזה
תוכניית ההצגה "משפחה עליזה". צילום: הבימה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

המשפחה עליזה, התוכניה חשובה

התוכניה היחודית שיצר תיאטרון הבימה להצגה "משפחה עליזה", חושפת בפני הצופים תכנים אקדמיים וספרותיים, כולם קשורים לחיי הקהילה

בדרך כלל אנחנו רגילים לקרוא ביקורות על הצגות. הפעם אני חורגת מהכלל וכותבת על תכניה להצגה. רגע, לפני שאתם מקליקים הלאה עם פיהוק של "מה זה מעניין" – תנו צ'אנס, יש כאן סיפור.

בסופו של יום, זה לא מאד סטנדרטי שהקהל שמגיע לקומדיה קלילה בתיאטרון הלאומי מקבל לידיו חוברת ובה אוסף מאמרים וחמרים בנושא להטב"פוביה. חמש שורות תמצאו בה על המחזה עצמו, רבע עמוד של קרדיטים, ומיד לאחר מכן – שלל חומרים ספרותיים ואקדמיים המונגשים לציבור הרחב, שחלקו מן הסתם לעולם לא היה נחשף אליהם בדרך אחרת. 

ההצגה "משפחה עליזה" היא קומדיה קלילה על נושא כבד. היא נכתבה בתחילת שנות ה-70, כאשר כל התפיסה של הומואים ולסביות (מי דיבר אז על להט"ב) היתה אחרת מכל הבחינות – משפטית, תחיקתית, תרבותית, רפואית וציבורית. ההצגה מתייחסת לדילמות המשפחתיות בבדיחות הדעת, היא מציגה את הקונפליקט בצורה קלילה וכן, ניתן למצוא בה סטריאוטיפיות.

הקהילה הגאה עברה דרך ארוכה מאז וכך גם הייצוגים שלה, אומר רמי סמו, אחראי על הארכיון והומו. יחד עם זה היא תורמת למודעות הציבורית במסר שהיא מעבירה, והאופן בו נפתרים בסופו של דבר הקונפליקטים – עושה את העבודה. התכניה מבחינתו היא חלק בלתי נפרד מההצגה, המביאה את הצד הרציני, השקול יותר. היא מתדיינת עם הנקודות הסטריאוטיפיות, המלעיגות, ומאפשרת לאנשים לראות ולהכיר זוויות נוספות, אחרי שנחשפים לדילמות במהלך ההצגה.  

רמי מספר שהתהליך הארוך והמעמיק שעבר עם הפקת התכניה, כלל חיפוש חומרים רלוונטיים ברשת, ראיונות עם כותבים ועם חברי הקהילה, ואיסוף עדויות. היה לו חשוב שיימצא בה עושר של קולות, ושהטקסטים יהיו מגוונים – חלקם אקדמיים, חלקם ספרותיים. כאלו שכבר קיימים וכאלו שנכתבו במיוחד עבור ההצגה.

תוכניית ההצגה משפחה עליזה

התחיל במייל מפתיע

לאחר עריכתם של רמי סמו ורות טון כוללת התוכניה את נדב ענתבי-גרושקה (נדיוש) עם מאמר בנושא הומופוביה מבנית/מוסדית, בין אישית, ופנימית/מופנמת. אם יש מישהו שעדיין לא מכיר את נדב, מדובר באחד האנשים המרתקים והמשפיעים, המקדיש את מיטב זמנו למלחמה בלהט"בפוביה. עדי מרקוזה הס, מתנדבת ותיקה בתהל"ה ויו"ר וועדת האתיקה של העמותה, כתבה את הקטע הנפלא "ופתאום בום" – על הרגע הזה שכל משפחה זוכרת ועל החוויה ההורית.

עוד תמצאו בה טקסט מרגש מאד של אם לבת לסבית שעברה תהליך ארוך עד לקבלת בתה. הטקסט הינו תמלול מלא של סרטון מתוך הפרויקט "הולך ומשתפר". הסוגיה הדתית אינה נפקדת ומובא בה פוסט אישי של נדב, הומו דתי ובעל הבלוג "זו לא את זה אני". טל קלאי הנהדר, המשחק בהצגה, מספר בתכניה על תהליך היציאה מהארון בחיים. גם שיר כואב של חני כבדיאל – "בית" - מופיע בה.

לצד אלו מפורסם מאמר אקדמי שהייתי שותפה לכתיבתו, יחד עם ד"ר אלינער פרדס ועם אילה כץ, "קרעים ואיחוי בתהליך היציאה מהארון". המאמר מדבר על חשיבות התמיכה ההורית, על מחיר הסוד ועל הסיבות להיווצרותם של קרעים בתקשורת בתוך המשפחה כחלק מתהליך היציאה מהארון. ירון פריד, מתרגם המחזה, הקדיש פרק מעניין להומוסקסואליות בתיאטרון ובקולנוע – סרטים והצגות פורצי דרך  בנושא הקהילה הגאה החל משנות השלושים של המאה הקודמת.

הכל התחיל במייל מפתיע מהאחראי על הארכיון של תיאטרון הבימה, שהתעניין במאמר האקדמי שפרסמנו לפני 3 שנים, והתגלגל לדיאלוג מרתק שחשף בפניי עולם חדש, ובסופו של דבר חשף את הצופים לתכנייה המהממת והחשובה הזו. 

משפחה עליזה
"משפחה עליזה". צילום: ג'ראר אלון.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...