קמפיין הוועד למלחמה באיידס
"מתבנקרת"? מי בכלל מדבר ככה?. צילום: מתוך הקמפיין.
עמית לב
עמית לב. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

הכוונות חיוביות, התוצאות פחות: כך כשלה הפרסומת של הוועד למלחמה באיידס

לפ"מ והוועד למלחמה באיידס התכוונו לטוב - שימוש בכלי ממשלתי כדי לפנות לנישה מאוד ספציפית - הומואים. אבל התוצאה היא פיאסקו פרסומי גרוטסקי ומסר שעדיף שהיה נחסך מאיתנו, שהפך את הכל לשעמומון אחד גדול

נתחיל באמירה חשובה: HIV זו לא בדיחה, אבל זה גם לא נושא כל כך תהומי שאסור לדבר עליו וצריך להיזהר בכבודו. וזה כנראה מה שהוועד למלחמה באיידס ולפ"מ (לשכת הפרסום הממשלתית) ניסו להעביר בפרסומת החדשה "תפסיק ללרלר, תתחיל לדבר".

אבל מה, אף אחד לא הבין את זה, כנראה.

בעבר, רוב הפרסום של ארגונים העוסקים ב-HIV ובאיידס ברחבי העולם סבבו סביב הפחדה. אם לא תשים קונדום, אתה תידבק. אם אתה שוכב עם מישהי, אתה שוכב עם שרשרת של אנשים. אם יהיה לך איידס, אתה תמות בייסורים קשים. התוצאה, כך הסתבר, הייתה הפוכה. אנשים לא רצו לשמוע, ובמקביל, אנשים שחיים עם HIV סבלו עוד יותר מהסטיגמה.

בשנים האחרונות המגמה העולמית התהפכה, והארגונים מנסים ליצור שיח פתוח ושקוף בנושא - לדבר יותר על מין מוגן, לדעת את הסטטוס שלך (כלומר, האם אתה חיובי או שלילי) ולפעול בהתאם, ובעיקר, שהנושא לא יהיה מפחיד אלא נוכח בכל מקום.

לפ"מ והוועד התכוונו לטוב - שימוש בכלי ממשלתי כדי לפנות לנישה מאוד ספציפית - הומואים. זה לא מובן מאליו שגוף כל כך מאובן ומאובק יפנה לקבוצה שעדיין, אם נאמר את זה בעדינות, שנויה במחלוקת בחברה הישראלית. אבל המאובנות הזאת היא כנראה מה שלקחה את הרעיון היפה והפכה אותו לפיאסקו פרסומי.

היו רבים שטענו שהייצוג של הומואיות נשיות פוגע בתדמית של הקהילה בעיני הציבור הרחב. על הטענה הזאת אני חייב לומר, ואין לי דרך אחרת לנסח את זה - תנוחו. הפרסומת הזאת לא תשנה את דעתו של הומופוב זה או אחר אילו רק היו מוצגים בה הומואים גבריים שהם "הומו רק במיטה" וש"לא רואים עליהם", וזאת גם לא המטרה. אנחנו לא מתעסקים פה בפרסומת של עמותת הסגב"ר (הומואים סופר-גבריים), אלא של הוועד למלחמה באיידס. ו-HIV הוא נחלתם של דובים ונשיות כאחד (וגם של דובות נשיות, שזה ז'אנר מהמם אחר לגמרי). זה וירוס של בודק אם אתה מדבר על עצמך בנקבה או אם אתה קורא לכל מי שעובר לידך "אחי".

טקסט מנותק ולא מצחיק

מצד שני, אני לא יודע מי כתב את הטקסט הזה, אבל הוא מעולם לא דיבר הומואית. זה נשמע כאילו מישהו לקח את השפה האוחצ'ית, דחף לה סטרואידים שגרמו לה לדיספרופורציה מוחלטת וכתוצאה מכך, להיראות כמו גרסה גרוטסקית של עצמה. "בונקר"? מי, למען השם וכל מה שקדוש אומר "מתבנקרת"? ובדיחת המשאית-נשאית? הייתה מצחיקה אולי אי שם בתחילת שנות האלפיים. זה הזכיר לי את המערכונים המטופשים של זוג ההומואים ב"ארץ נהדרת".

זה לגבי המעטפת החיצונית, שהיא חשובה, אבל ניחא. זה יכול להיתפס כאקט הומוריסטי אם זה רק היה מצחיק.

מה שהטריד אותי בפרסומת יותר מכל הוא המסר שהועבר, שעדיף שהיה נחסך מאיתנו, מול המסר שלא הועבר, והפך את הפרסומת לשעמומון אחד גדול.

המסר שהועבר הוא כמובן המסר שכשמדברים על איידס ו-HIV, מדברים על מסיבות ועל סמים. נכון, אדם שמקייים יחסי מין תחת השפעת סמים (כולל אלכוהול, כן? אל תתחסדו לי פה) עלול ללקות בכושר השיפוט שלו ולוותר על דברים קטנים כאלה שיכולים לעזור, כמו קונדום. מצד שני, לא חסרים מקרים בהם אנשים בחרו במודע לא להשתמש בקונדום כי הם חשבו שאם הפרטנר שולף את עצמו לפני שהוא גומר אז אי אפשר להידבק, או שאם הוא "נראה בריא" אז אפשר לחגוג, או אלף ואחד תירוצים שאנשים ימציאו לעצמם.

המסר הכי חשוב כלל לא עבר

והמסר שלא הועבר? זה המסר הכי חשוב בפרסומת. מרוב דיבורים על טבעוני ושייק חזה עוף, או הבעל בית שלא אהב את ויאז'ה התרנגולת, לא ממש ברור מה רוצים מאיתנו פה. הרי רוצים שנדבר על HIV כחלק מהיומיום, וזה חשוב וראוי. ככל שהנושא יהיה בשיח הציבורי יותר, כך ירוויחו כולם יותר - המודעות לאמצעי מניעה תעלה, היחס לאנשים שחיים עם HIV ישתפר ויותר אנשים יקבלו מידע נכון ומהימן בנושא.

אבל בפרסומת, ברגע שאחת הדמויות מתחיל לדבר על הפחדים שלה מ-HIV, כל החברים מחליטים לנתק את השיחה ולא להקשיב. האם הפחדים של אותו בחור לא לגיטימיים? האם הוא יבחר לדבר עם חברים שלו שוב על הנושא או שהוא יודע שהם ינתקו את השיחה ברגע שהוא יעלה אותו שוב? מי מהחברים יספר לו שגם אם הוא יוצא למסיבות בקיץ, הוא לא יגיע לספטמבר עם עומס נגיפי גבוה אם הוא ידע להשתמש באמצעי מניעה?

ולסיום, עוד פרסומת של לפ"מ, קצת יותר ישנה אבל גם בנושא HIV, שדווקא עשויה טוב, מצחיק וקולע מבית היוצר של רועי כפרי:

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...