בובת עובר (אילוסטרציה)
עובר (אילוסטרציה). צילום: Ondřej Vaněček, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

מה חשוב לדעת רגע לפני שיוצאים לפונדקאות בחו"ל

מהן הדילמות? אילו בדיקות לבצע? כמה כסף להכין? כמה זמן זה לוקח? מה הסיכויים להצלחה? אילו הכנות נפשיות נדרשות? גל סבה מתאר את התהליכים שצפויים לזוגות/יחידים גאים היוצאים לפונדקאות בחו"ל, ומציע טיפים ופתרונות להתמודדות עם האתגרים

היציאה לתהליך פונדקאות דורשת מוכנות בהיבטים רבים, לעיתים, רבים יותר מאשר הערכנו טרם היציאה לדרך. רגע לפני שאציף אתכם בהרבה שאלות ולבטים שמגיעים כבר בתחילת הדרך, אעצור ואכתוב שיותר מכל הדברים הללו, הצעד הכי חשוב הוא ההחלטה להתחיל. זוג / יחיד שהחליט שהוא מוכן להביא ילד באמצעות פונדקאות ושזוהי שאיפתו, יתגבר בד"כ על כל שאר המכשולים, כי המטרה החשובה שלשמה יוצאים למסע הזה, גדולה יותר מכל דבר אחר והתוצאה המיוחלת בדמות תינוק/ות אהוב/ים ומשפחה חדשה שקמה, מקטינה את כל הקשיים והדילמות שמיד יתוארו.

- פונדקאות למתחילים: למי מיועד? איפה אפשר? מהי הפרוצדורה?

אשתף אתכם כעת במכלול שיקולים והכנות, התלבטויות ותהיות שמניסיוני בליווי תהליכי פונדקאות של זוגות רבים וגם מניסיוני האישי, חשוב שתכירו ותתכוננו אליהם גם בהיבט הטכני וגם בהיבט הנפשי, שהוא רכיב משמעותי בתהליך שמנוהל מרחוק וחוסר השליטה בו גדול מכל תהליך אחר שתצאו אליו.

נתחיל בשיקול איתו זוגות רבים שמגיעים לויוה מתחילים – באיזו מדינה כדאי לי לבצע את התהליך?

לשאלה הזו, כמו לרבות מהשאלות, אין תשובה אחת. השיקולים בבחירת מדינת היעד לרוב נובעים משילוב של איכות הרפואה במקום, אחוזי ההצלחה של הקליניקה, רמת הקשר עם הפונדקאית לאור התהליך, המצב החוקי במדינה (כולל ספציפית היכולת של הבן/ בת הזוג לאמץ לאחר מכן את התינוק), המדינה בה תעדיפו לשהות עם התינוק עד לקבלת אישור כניסה לישראל וכמובן עלויות.

מדינות עולם שלישי לרוב יציעו עלויות נמוכות, לעיתים בסיכויי הצלחה טובים ורפואה פרטית טובה, אך לא יספקו את הביטחון והאיכות שתמצאו בארה"ב באותם היבטים בדיוק.

מדינות עולם שלישי לרוב מתאימות יותר למי שאינו מחפש את הקשר עם הפונדקאית לאורך ההריון, לעומת תהליך שיבוצע בארה"ב, שיאפשר לשמור על קשר עם הפונדקאית, תוך כדי, ולאחר התהליך, בהנחה שזה רצון הלקוח.

שאלה נפוצה נוספת שזוגות שואלים בתחילת הדרך היא "כמה זמן ייקח עד שיהיה לי ילד?", "מה הסיכוי שהתהליך שלי יסתבך?". 

לשאלה הזו תשובות שונות בהתאם למסלול בו הזוג יבחר. אין ספק שבמצב הרצוי והנפוץ, התהליך יהיה מהיר וכשנה עד שנה וחצי מרגע תחילת התהליך, הזוג יחזור לארץ עם התינוק/ות. אך חשוב להיערך נפשית לתהליך שגם יכול להיות מורכב יותר, עם מספר ניסיונות רבים ותסכולים והאכזבות שבתהליך כניסה להריון עלולים לקרות.

כיום, בכל המדינות יש לויוה מסלולים בטוחים שמקטינים את הסיכון הנ"ל מבחינת עלויות ומאפשרות לזוג לדעת מראש כמה ישלמו גם במקרה של כישלונות חוזרים בהפריות. הזוג יכול לבחור אם לקחת "חבילה בטוחה" או לקוות לטוב, שכן לרוב התהליך אינו כרוך בכישלונות רבים, בעיקר כאשר איכות הזרע והביצית גבוהים.

חשוב להיכנס אופטימיים לתהליך, אך בו בזמן להכיר את המורכבות ולהתכונן אליה נפשית, במקרים קיצוניים התהליך יכול להתארך.

שאלה נפוצה נוספת שעולה היא "אילו בדיקות אני צריך לעבור ואילו התורמת"?

ההורה המיועד יתבקש לעבור בדיקות לשלילת מחלות נגיפיות ובדיקה לשלילת מחלות גניטיות. במידה וימצא ממצא חיובי באחת מהבדיקות, יהיה צורך בבדיקות ייעודיות לתורמת, על מנת למנוע סיכון של ילד הנושא מחלה גנטית. הנחיות מדויקת על סט הבדיקות הנדרש, טרם כניסה לתהליך, יועברו לזוג כבר בפגישה ראשונה ולרוב, הזמן הנדרש לביצוע הבדיקות ועד לקבלת תוצאות הוא כחודש וחצי.

שאלה אחרונה נפוצה מאוד בקרב זוגות המתחילים תהליך היא "כמה זה יעלה לנו?".

ובכן, פה התשובה משתנה מאוד ממדינה למדינה ומסלול למסלול מאותה המדינה.

במדינות הזולות יותר המחיר יתחיל בכ- 24 אלף דולר, כולל תורמת מקומית, שאינה מערבית וכתלות בתורמת ובחבילה יכול להגיע ל- 65 אלף דולר, ברכישת חבילת לידה בטוחה, שנותנת ללקוח שקט נפשי במצב של כישלונות חוזרים (שאומנם עדין קשים לעיכול אך לפחות לא יהיו כרוכים בעלויות נוספות).

בארה"ב שהיא היקרה מבין האופציות הקיימות היום לפונדקאות המחיר יתחיל בכ- 100 אלף דולר, כולל תורמת ביצית וכתלות בביטוח שירכוש הלקוח, בכמות ניסיונות החזרה ורכישה של חבילה בטוחה, המחיר העליון בעת היציאה לדרך יהיה כ- 130 אלף דולר.

ברוב המקרים, מלבד מאשר מספר חבילות בטוחות שכוללות את כל ההוצאות, עלולות להיות הוצאות נוספות של אשפוזים, ניסיונות החזרה נוספים או פגות, שיש להיערך אליהם מראש.

אנו תמיד נמליץ לעבור יחד עם הלקוח על המסלול המועדף עליו ולסקור איתו את האפשרויות השונות, לערוך איתו סימולציה של התרחיש החיובי יותר והקשה יותר, על מנת להיערך גם כספית וגם נפשית לכל המצבים האפשריים.

לסיכום

אלו הם רק מספר שיקולים ולבטים ראשוניים. בחנו אותם טרם היציאה לדרך וודאו שנערכתם אליהם בצורה הטובה ביותר.

כמובן שישנם לבטים נוספים שידונו במאמרים הבאים, כדוגמת בחירת תורמת הביצית (הרקע שלה, המדינה ממנה מגיעה ועוד), הטסת הזרע או הגעה למדינה להשארת זרע ועוד.

בעת פגישת ייעוץ ראשונה עם הורים שבדרך, אנו דואגים לעבור על כל השיקולים והלבטים שהלקוח מעלה ועל כאלו שאנו מכירים מניסיוננו ובכך להקל במעט על הבלתי נודע, בתוך תהליך שדורש מההורים המיועדים הרבה כוחות נפשיים, אופטמיות וחשיבה חיובית.

בהצלחה.

גל סבה הוא המייסד והבעלים של סוכנות "ויוה פונדקאות", אב לשני ילדים בתהליך פונדקאות (לאתר הבינלאומי).

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...