unreal. צילום: מתוך הסדרה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

UnREAL: כשהמציאוּת נושכת

סדרת הדרמה UnREAL סוחפת את הצופים לעלילה אינטנסיבית, אינטיליגנטית, סקסית, מתוחכמת ואנושית. הדמויות נעות בין רוע וכהות לרכות וריסוק רגשי, והסיפור מציג משחקי מגדר פורצי גבולות ולא מעט קריצות לנושאים להט"ביים וקוויריים

משפטים כמו "זה הכל בעריכה" ו"ההפקה מתערבת בתכנים" הם חלק בלתי-נפרד מכל ריאליטי טלוויזיוני שמכבד את עצמו. אבל עד כמה מעורבת ההפקה בתוכן, עד כמה מפשפש הצוות בחייהם ובנפשם של המתמודדים, ואיפה עוברים הגבולות המוסריים, המקצועיים והאתיים? בדיוק בשאלות האלו מטפלת סדרת הדרמה UnREAL, שמגיעה לשידור בישראל ב-24 באוגוסט (סלקום ו-yes).

במרכז עלילת הסדרה - שיוצריה מרטי נוקסון ושרה גרטרווד-שפירו, בוגרי תעשיית הריאליטי בעצמם - ניצבת רייצ'ל (שירי אפלבי), מפיקה צעירה בתוכנית ריאליטי בסגנון "הרווק", שחוזרת אחרי התמוטטות נפשית רבת מחיר לעונה נוספת על סט הצילומים.

ההיררכיה בין אנשי צוות ההפקה בולטת וברורה באופן מיידי. כל אחד יודע את מקומו ואת תפקידו. מעל רייצ'ל מתנשאת המפיקה הראשית וחסרת הפשרות, קווין (קונסטנס זימר), שמעליה יושב (לעיתים רכון בעירום) בעלי החברה שהוא המאהב שלה ומי שלכאורה מושך בכל החוטים המובילים את תיאטרון הבובות שלו לעושר שכל כולו עובר לכיסו. הסדרה מתארת על טהרת הפרטים הקטנים את השתלשלות העניינים על הסט ובכך חושפת סיפור רחב שעיקרו הוא שליטה וכוח. אגדה מודרנית, אם תרצו.

אחד הדברים שמעניינים במיוחד הוא הליהוק הכפול בסדרה. פעם אחת מלוהק הסיפור המרכזי של הסדרה שהוא סיפורם של המפיקים ופעם נוספת מלוהק הקסט המצולם לריאליטי. בכך מתאפשר ליוצרי הסדרה להביא רחב יריעה של דמויות והיבטים אנושיים רבים שכל אחד מהם מאפיין דמות מסויימת במובהקות יתרה מכל מאפיין אחר. צלם חביב רגיש וטוב לב, מפיקה חסרת מצפון עם בעיות מוסר (מסתבר שיש דבר כזה), ביליונר גרוטסקי (שנראה ממש מסריח) בצורתו ובהלכותיו אך מגלה אנושיות מהממת כשהוא מאוהב. הרעיה, המכשפה, האמא הגרושה, הנסיכה המלוכלכת, הדוגמנית הקלה להשגה ועוד ועוד. למעשה כולם עונים לקטגוריות אנושיות שונות אך במהלך הזמן חושפים דמויות שמורכבות מחלקי אישיות שונים ומגוונים, מעין קומבינציות מגוונות לחלקים של האנושות. בהיבט של עיצוב הדמויות, אין ספק שהסדרה אמנם מציגה טיפוסים קיצוניים ודרמטיים (כמתבקש מהז'אנר) אבל בו בזמן אמיתיים ואמינים. גם עושר האירועים, הצטלבותם והסתעפותם המיידית ערוך בדרך סקסית להפליא - למרות שאין בה יותר מדי סצינות סקס, הצלחה של ממש בסדרה שבקלות יכולה להיות על גבול הטלנובלה.

כמה רוע אפשר לבלוע

הדמויות נעות מהרגע הראשון בין רוע וכהות מוחלטת לבין ריסוק רגשי שמביא לניצני טוב לב חסר תנאים אך כזה שרוב הזמן אינו עומד במבחן. הדמויות כולן מקדשות אמצעים ומטרות בחסות החוזה עם חברת ההפקות. בעלי החברה, צ'ט, אולי אינו מודע לגמרי למתרחש (כמו כל סטלן כבד שבוחר בסטלנות כשגרת היומיום שלו) אך מחזיק היטב את תדר הרוע הזה, שולט בו ושולח גרורותיו אל כל אותם חלקים אנושיים ברי תפקיד. כולם ללא יוצא מן הכלל וגם צ'ט בעצמו, מהווים כלים להשגת המטרה. ומעניין שלאורך כל הסדרה, תגלו שוב ושוב ומחדש כמה מנוולים המפיקים האלה ובמקביל, על דרך העיוות, יתגלה קמצוץ של רגש אנושי ואף טיפה של השראה.

עם הפעלת כל אותם חלקים אנושיים בעלי תפקיד על הסט, כל אחד נצמד לתפקיד שהודבק לו כשהעיקר הוא לנצח את המערכה. והתפל, הוא כל מה שקשור ברגש האנושי. כל גילוי של רגש מתקיים בהצלחה רק כאשר הוא מתואם להתנהלות המתעתעת בין טוב לרע על אותו סט צילומים טלנובלי. דרך שינוי משקלי הרוע התכוף והמצוי כמעט בכל סצינה בסדרה, הדמויות מתפתחות ועוברות שינויים כבירים בחייהן, זה נכון לגבי  הדמויות המפעילות את הסט וגם לגבי הדמויות המוצגות על הסט. כל חלק אנושי וחומרי על הסט נע בכוח אותו משקל רוע. לעיתים לרמת טמטום כזו עמוקה שמצליחה לעורר את המצפון. לדוגמה, וכאן מגיע מיני-ספויילר, לסמם מתמודדות.

עוצמה נשית, אבל בלי בולשיט

בואו נשים את הקלפים על השולחן, בכל רגע, בלי עכבות.  הסדרה מתמודדת ומטפלת באלמנטים אנושיים פרטיים וחברתיים שצפו בשנים האחרונות והאירו דרכים חדשות לחיות את החיים. כל נושא הנפרדות המגדרית בין גברים לנשים או לנוכח נטיות מיניות מובלע בסדרה באופן שמכיר בו כטבעי.  

אחד הדברים הטבעיים ביותר על הסט הוא עוצמה נשית. כוחן של הנשים המפיקות מועצם מהשוט הראשון ועולה וגובר כל הזמן. מעניין לראות שהשימוש הגברי במניפולציות זהה לשימוש הנשי במניפולציות ובמהרה מתבהר שמניפולציה כתכונה או מתווה אנושי, היא נטולת מגדר. יפה, וזה לנוכח העובדה שבמשך עידנים האשימו נשים בתכונה שיש בכל אחד מבני כל-המינים.

בשוט הראשון איתו מתחילה הסדרה ניתן לזהות טיפול תסריטאי בטייפקאסט ה'מטומטמת' שמשוכפל לדמויות שונות. למה מטומטמת, כי כך מתייחסים אל הבנות מהרגש הראשון (זה בסיס מעולה לקהות רגשית). חלק מהדמויות יוכיחו אחרת, חלק, יגלמו את הטמטום עד סיום תפקידן. בסצינת הפתיחה הבנות נלהבות מאוד, ישובות בשמלות נועזות במושב הלימוזינה כשעל רצפת הלימוזינה שכובה רייצ'ל המפיקה הצעירה. טון הדיבור שלה והלהטוט בין צרכי ההפקה לבין רצונות הבנות, חושף את היכולת הטבעית שלה לשלוט בבנות ובכלל. כשהמצלמה מתרחקת נקלטת חולצתה "ככה נראית פמיניסטית". רעיון השליטה למול השחרור (נשים) כבר בפתיח מבהיר לצופה שרייצ'ל כלואה במציאות שיצרה לעצמה.

העובדה הזו מהווה פתיח מופלא למה שיתגלה אחר כך כעולם בו הגדרות ונטיות מיניות ומגדריות הינן מובלעות במציאות. הסדרה מביאה באופן טבעי דמות מפיקה רבת עוצמה שלא מדברים אליה בכלל אם היא לא פונה (קווין), הומוסקסואל שבקלות קורא לעצמו 'הומו שחור'  (ג'יי) ומשתמש בעובדה זו לארגון המציאות לנוחיותו. בנוסף, שיח חופשי על אהבת נשים, טרנסקסואליות ואף שימוש של אלה ביצירת שערוריות ש'מצטלמות היטב' כפי שנאמר בספר חוקי מניפולציות המדיה המודרנית (חייבים לכתוב אחד כזה! הסדרה הזו תהווה בסיס מצויין.)

אחרי שתתרגלו לסדרה ותצליחו להכיל את הרוע ואת מגוון הדמויות האנושיות שקיבלו ביטוי בסדרה הזו, מגיעה התפנית הקווירית - שמגלה שלהיות גיי-פריפריה בארצות הברית, זה לא פחות מסובך מאשר בארץ. הנושאים הגאים עולים ומטופלים בצורה יפה ואנושית, בחלקם באופן סטריאוטיפי, אך ברגישות רבה ובעדינות, ומשמשים רקע לשינויי תפקידים ולשינוי תדמית הביץ' שתעשה הכל כדי לסחוט רגע טלוויזיוני מנצח של רייצ'ל.

לאורך כל הסדרה, ונקווה שגם בעונה הבאה, ניכר כי במציאות האמיתית שלנו, מתרחש שינוי כביר. גבולות המגדר כפי שמוכרים לנו בחברה הפטריאכלית מתחילים להטשטש או להתגמש והטלוויזיה משקפת לנו את השינוי שמתרחש. הסדרה מבהיקה כמה שליטת הגבר באישה הינה אשליה בפני עצמה. הנשים בסדרה משתמשות בכוחות הפנימיים שלהן בכדי ליצור שינוי במציאות החיצונית גם כשזו מעוצבת בידי גבר. הגברים בסדרה פעם אחר פעם נעים בין אותו און גברי קהה-מוח לבין רגישות, רגשנות אף, והתמסרות המוכרים לנו כמתווים נשיים (או אומואים).

למעשה ניכר כי אחרי כל הרעש והדרמה הפנימיסטית, גברים ממש לא שולטים בעולם, ונשים, לא ישלטו יותר מהם כנראה, אלא שאלמנט אחר מפעיל את הכל וזה לא סיום בעל בשורה לפסקה הזו, אלא שכסף. כסף זה כל הסיפור. וכסף, גם הוא כמו מניפולציה, מדלג על גבולות המגדר. אם בא לכם לטעום כמה זה אפשרי, תעשו מרתון ב-VOD.

להטוט פנימי ולהטוט בין מערכות היחסים

אחד הדברים המרהיבים שתגלו הוא היכולת של המפיקים לדלג בין תכונות אופי שלהם. התנועה המיידית בין השחקן הטוב לשחקן הרע מרהיבה ומהפנטת. חייבים לשבח את העבודה התסריטאית ואת המשחק של דמויות המפיקים: היכולת להחליף פנים בכל רגע נתון, לשלוף את התשובה, להביא את הפתרון בזמן אמת וליצור שינוי מציאות מיידי שמשפיע חוזרות ונשנות על כל המערכה המצולמת וגם על מערכות היחסים של צוות ההפקה.  מערכות היחסים האלה רוויות תסביכים אנושיים שמזוהים אצל כולנו, וגם בניהן מלהטטים המפיקים, לא אחת על דרך הגעל וביזוי כל שמץ של רומנטיקה בעוד במקביל ובמעוות, העבודה היומיומית שלהם היא "למצוא אהבת אמת" – בטלוויזיה.

מערכות היחסים בסדרה חושפות כמה התסביכים הם בכולנו (פשוט במינון שונה). כך, באופן מרהיב, יצרו תסריטאי הסדרה דיאלוג שכל כולו מניפולציה של אם על הבת שלה. הלב נקרע בסצינה בה דווקא רייצ'ל, המניפולטורית הראשית, מרכינה ראש, מבקשת עזרה בדמעות, שיבינו אותה, שככה היא, שזו לא מחלה ושהיא טובה בעבודה שלה. פשוט. אותה ריצ'ל חסרת כל רגש והגינות על הסט, מפגינה יושרה פנימית עמוקה לדרך שלה כשהיא קורעת את הצ'קים השמנים שקיבלה מאמה תחת תנאים קשים שאינה מוכנה להם.

אישית, אני מחכה שכולם יצפו כבר בסדרה, כדי שיהיה אפשר לדבר על אותם נושאים מבלי להרוס למי שלא צפה. בזכות אותו עושר אירועים הסדרה מצליחה לגעת ואף לתת מענה (גם אם מפוקפק) בנושאים רבים ומגוונים ובכך טמונה גדולתו של סיפור רוויי טינופת שכזה, שיוצריו היטיבו לתארו כמציאות בתוך מציאות וכזו שיש בהכרח לשנותה, כדי שיהיה כאן עולם טוב יותר.

בדרך, נלמד שאין טוב ואין רע, אין זכר ואין נקבה, וגם אין כזו דרמה גדולה. יש למידה, למידה והתפתחות של כל אחד מחלקי האנושות, וגם, שזה הכל עניין של כסף, או אם תרצו בשפה יפה יותר - מימון ליצירת חיים.

אז אם זה בעבור ההתבוננות הרחבה על עולם כזה ועל ההשלכות האפשריות, אם זה בכדי לנוע עם הדמויות בין המשקלים השונים ואם זה להחשף לקלות בה נושאים שהם כביכול הרי גורל במציאות שלנו, מובלעים בתוך המציאות הטלוויזיונית כחלק בלתי נפרד, כל עוד תיהיו חזקים מול גל הטינופת, מובטחת לכם הנאה צרופה מהשוט הראשון ועד האחרון, שגם ביניהם, יש קשר פשוט מופלא שמכין את הקרקע לעונה הבאה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...