שירה בנקי ז"ל
שירה בנקי ז"ל. צילום: באדיבות המשפחה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

זוכרים את שירה: אלפי משתתפים באירועים ברחבי הארץ

בירושלים, תל אביב, באר שבע, רחובות, חיפה ובערים נוספות התקיימו הערב אירועים ועצרות לזכרה של שירה בנקי, שנרצחה במצעד הגאווה בירושלים. נתניהו: "נפעל על מנת למצות את הדין עם הרוצח"

המומים, עצובים, כועסים, שבורי לב. אלפי בני-אדם השתתפו הערב (ראשון) באירועי זיכרון, עצרות והתכנסויות ברחבי הארץ, בעקבות הידיעה על מותה של שירה בנקי, שנדקרה על ידי ישי שליסל במצעד הגאווה בירושלים ביום חמישי האחרון. 

במרכז הגאה בתל-אביב התקיים מפגש קהילתי גדול, אליו הגיעו אלפים, הדליקו נרות, שרו שירים ונשאו שלטים בגנות ההסתה, האלימות וההומופוביה בישראל. אירועי זיכרון נערכו גם בירושלים, חיפה, באר שבע, רחובות וערים נוספות ברחבי הארץ.

עצרת זיכרון בעיר רחובות לזכרה של שירה בנקי
עצים חבוקי דגלי גאווה ועצרת מאולתרת ברחובות. צילום: יותם סואץ.

מוקדם יותר הערב פרסם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תנחומים למשפחתה של בנקי וכתב כי "שירה נרצחה מכיוון שהיא תמכה באומץ בעיקרון לפיו כל אחד ואחת זכאים לחיות את חייהם בכבוד ובביטחון. אנו מוקיעים בשאט נפש את הניסיון להשליט שנאה ואלימות בקרבנו". נתניהו הוסיף ואמר כי "נפעל על מנת למצות את הדין עם הרוצח".


פינת זיכרון מאולתרת בחיפה. צילום: אופק אזולאי.

שר החינוך, נפתלי בנט, ביקר בתיכון בו למדה בנקי, ואמר כי "היא נרצחה בגלל קיצוניות שהרימה ראש". בנט ציין עוד ש"אנו לא יודעים לקבל את האחר. לתלמידים בישראל אסור לפחד להיות מי שהם ומה שהם". 

שר הביטחון, משה יעלון, אמר כי "שירה הייתה חלק מדור צעיר ואוהב חיים, אשר שואף ובצדק לחיות במדינה שפויה המעניקה זכויות שוות לכל אזרחיה, ללא הבדל דת, גזע, מין או נטייה מינית". 

עצרת זיכרון לשירה בנקי בירושלים
משתתפים בעצרת בירושלים. צילום: עדן דרוקמן-טל.

זהבה גלאון כתבה הערב בדף הפייסבוק שלה: "הלב נשבר על שירה בנקי המתוקה בת ה-16. על המוות הנורא, המיותר, המרתיח שלה. נשבר הלב על ההורים שלה, פגשתי אותם בשערי צדק בחמישי האחרון - בלילה שבו נגמרו החיים שהכירו. ונשבר הלב על כולנו, שחיים במקום שיש בו כל כך הרבה חושך, אלימות ושנאה. מי ייתן וצוואתה תהיה תחילת השינוי שחייב להגיע, אני מבטיחה להילחם למענו. אני מחזקת את ידי המשפחה ומאחלת החלמה מהירה לפצועים האחרים".

ציפי לבני כתבה: "הלב נקרע מלשמוע על מותה של שירה בנקיי בת ה-16, שנרצחה על ידי מפגע יהודי במצעד הגאווה. אתמול בהפגנה היו שלטים שהשנאה הורגת, והשנאה הזאת הרגה לא רק את שירה אלא הורגת את החברה הישראלית. כבר מזמן לא מדובר בעשבים שוטים בודדים אלא בקרקע פורייה. התגובה הראויה היחידה לפשע הנפשע הזה הוא התחייבות מיידית של הממשלה לחקיקה שוויונית עבור הקהילה הגאה שהצענו ושהיא התנגדה לה עד עכשיו, וששר החינוך לא רק יבטיח תקציבים לאיג״י, אלא גם ידאג שהחינוך לסובלנות ייכנס לכל בית ספר בכל הזרמים. בית הספר ליד״ה של שירה הניף את הדגל הגאווה בימים האחרונים, והייתי רוצה לראות את כל בתי הספר בישראל עושים זאת לזכר שירה ולמען צעירי הקהילה. יהי זכרה ברוך".

עצרת הזיכרון לשירה בנקי, במרכז הגאה בת"א
משתתפי העצרת בתל-אביב בתחילת הערב. צילום: יניב הלפרין.

בסוף השבוע האחרון פרסם נשיא המדינה, רובי ריבלין, קריאה חד-משמעית ויוצאת דופן. "פשע שנאה נוראי התרחש כאן בירושלים בירת ישראל.
נדקרו אנשים שחגגו את החופש שלהם להביע את זהותם ותפיסת עולמם", כתב הנשיא. "אסור לנו לחיות באשליות, חוסר הסבלנות יוביל אותנו לאסון. אם יש מי שיכול לפורר אותנו מבפנים הרי זה רק אנחנו בבחינת "מְהָרְסַיִךְ וּמַחֲרִיבַיִךְ מִמֵּךְ יֵצֵאוּ" (ישעיהו מ"ט, י"ז). אסור לנו להשלים עם פשעים שכאלה ועלינו להוקיע את המבצעים אותם והתומכים בהם".

עשר שנים אחרי שדקר לראשונה, וכחודש לאחר ששוחרר מהכלא, ישי שליסל חזר למצעד הגאווה בירושלים במטרה לרצוח צועדים. שליסל התפרץ שוב אל הקהל כשהוא חמוש בסכין, ודקר שישה בני אדם. בנקי נפצעה באורח קשה מאוד ומתה מפצעיה כעבור מספר ימים. פצועים נוספים עדיין מאושפזים בבתי החולים, אחד מהם במצב קשה.

הדקירה התרחשה ברחוב קרן היסוד בעיר, בעת שהמצעד עשה את דרכו כמתוכנן. "הייתי כאן לפני עשר שנים, והיום הרגשתי שאני חוזרת למראות הקשים. כלום לא השתנה", סיפרה גלית לוי, שהגיעה למצעד מתל-אביב עם חברים. לא הייתי ליד מקום הדקירה, אבל מאוד קרוב, שמעתי צעקות ומיד רצנו למקום לראות מה קרה. השוטרים הגיבו מהר ותפסו את הדוקר, אבל אנשים היו בפאניקה. האמת? תפסו אותנו ישנים בעמידה. לא חשבנו שזה יכול לקרות לנו שוב. לא האמנתי בחיים שהסיוט הזה ישנה". 

 
 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...