הורות (אילוסטרציה). צילום: storyvillegirl, flickr.
 > 

פונדקאות למתחילים: למי מיועד? איפה אפשר? מהי הפרוצדורה?

המורכבות החוקית הינה שיקול חשוב בבחירת המדינה בה מבוצעת הפונדקאות, ואליה מצטרפים מרכיבים נוספים כמו עלויות התהליך, איכות הרפואה, רמת הקשר בין הפונדקאית להורים (אם מעוניינים בכלל בקשר כזה), מרחק התהליך מישראל ועוד. מדריך למתחילים

עד לפני פחות מעשור נשמרה האופציה של פונדקאות כאלטרנטיבה לבודדים בלבד, זוגות סטרייטים נשואים שעברו יסורים רבים של טיפולי הפריות ונכשלו, עברו ועדה ייעודית וזכו לקבל אם פונדקאית שתשא עבורם את ילדם.

בעשור האחרון האלטרנטיבה של פונדקאות נפתחה בפני זוגות ויחידים רבים שלא יכולים להביא ילדים לעולם בדרך אחרת. ראשית, המודעות לאפשרות של הבאת ילדים באמצעות פונדקאות, גם בקרב רופאי פוריות וגם בקרב זוגות עם בעיות פוריות, גדלה וזוגות רבים, שעד כה המשיכו לאורך שנים בטיפולי הפריה חסרי סיכוי, כעת מעלים את האפשרות של פונדקאות בשלב מוקדם יותר בתהליך, ועוד לפני שעברו יסורים רבים (שכן ככל שמספר טיפולי ההפריה גדל, כך הסיכוי קטן ובארץ לצערנו נשים ממשיכות בניסיונות, גם כאשר הסיכויים נמוכים מ 1% להריון).

המודעות וכמות הזוגות הגדלה, אף הביאה לסיטואציה בעייתית אחרת, שהקשתה על זוגות למצוא פונדקאית בישראל, שכן ההיצע מוגבל. זוגות נאלצו להמתין זמן רב, לשלם סכומים גדולים ו"להתפשר" על פונדקאית, שלא תמיד התחברו אליה וסמכו עליה. במצב שנוצר החלו זוגות רבים לחפש אלטרנטיבות גם בארצות נוספות, שפונדקאות מהווה אצלם תיירות רפואית.

לקהל המרכזי הנ"ל הצטרפו גם זוגות גייז ויחידים, שאין להם אפשרות להביא ילד לעולם, ללא עזרת פונדקאית ואינם מורשים לבצע את התהליך בישראל תחת החוק הנוכחי בישראל.

החוק בישראל מאפשר לבצע פונדקאות בארץ רק לזוגות נשואים, שעברו תהליך ארוך ומייגע של מספר רב של נסיונות הפריה, ורק לאחר אישור הועדה לנשיאת עוברים ניתן להיכנס לרשימת המתנה לטובת שידוך עם פונדקאית מתאימה. לרוב, זמן ההמתנה לפונדקאית הינה כשנתיים, אך משתנה ממקרה למקרה.

החקיקה משתנה ואיתה גם הצרכים של הקהילה

בשנים האחרונות, המדינות שסיפקו פתרונות לזוגות המעוניינים בתהליך פונדקאות השתנו אחת לכל מספר שנים, כתלות בחקיקה המקומית. כך לדוגמא הודו, שהיוותה את היעד המרכזי עבור זוגות גייז ויחידים, סגרה שעריה בפני זוגות אלו בשנת 2013 וכשנה וחצי לאחר מכן גם תאילנד סגרה את האפשרות לבצע פונדקאות בשיטחה בפני זוגות שאינם אזרחי המדינה.

כיום האפשרויות המובילות בחו"ל לביצוע תהליך של פונדקאות הינן נפאל, אוקראינה, מקסיקו, גיאורגיה וארה"ב, אך ישנן מדינות נוספות בהן התהליך מתקיים ואינו נוגד את החוק. ברוב המדינות התהליך אינו מבוצע בהתאם לחוק מוסדר, אלא מתבסס על כך שאין חוק במדינה שאוסר פונדקאות.

חלק ממדינות ארה"ב הינן מהמתקדמות ביותר מבחינת חקיקה בתחום הפונדקאות (לדוגמא קליפורניה), שם הזכויות של הצדדים מוגדרים בחוק מדינה והתהליך מוסדר מאוד.

המורכבות החוקית הינה שיקול חשוב בבחירת המדינה בה מבוצעת הפונדקאות ויש לעקוב אחר החקיקה בכל אחת מהמדינות על מנת לוודא שהזוג אינו עובר על החוק במדינה ומסכן בכך את עצמו ואת התינוק המיועד.

זוגות שצריכים פונדקאות על-מנת להביא ילדים לעולם לרוב מגיעים להחלטה באחת משתי דרכים:

1.      זוגות שסיכויי ההפריה החוץ גופית (IVF) נמוכים מאוד ומחליטים לעבור לשימוש בפונדקאית על-מנת להקל על מצוקתם.

2.      זוגות שאינם יכולים להביא ילדים בעצמם, בעקבות מחלה או כי שאין אישה בתמונה (זוגות גייז ויחידים).

התהליך לרוב מתחיל בפניה לסוכנות מקומיות המלווה את הזוג במהלך הפעילות – בחירות שונות לגבי מי הפונדקאית, איפה יבוצע ההליך, מי תהיה תורמת הביצית וכד', דרך ההיריון וכמובן גם ליווי ותמיכה לאחר ההיריון. בפגישה הראשונה עם הסוכנות הזוג מקבל הסבר רחב ופורס בפני הזוג את האפשרויות שעומדות בפניהם והעלויות של כל אלטרנטיבה, בהתאם להחלטתם על המסלול המתאים עבורם מתקדמים לבחירת תורמת ביצית (במידה ונדרש) ולתיאום פונדקאית.

מתוך הניסיון האישי שלי עם בן זוגי, להביא ילד בפונדקאות ללא עזרה של אחת מהסוכנויות שפעלו בזמנו, זו חוויה אפשרית, אך מורכבת מאוד. ישנם כל כך הרבה פרטים, תיאומים, בירוקרטיה, החלטות, שיקולים וכדומה, שהזוג צריך לבצע, שלעיתים, המעורבות הרגשית שלו, לאחר ניסיונות שונים אחרים, תפגע ביכולת להחליט החלטות אלו באופן שכלתני והגיוני, כמתבקש.

גורם מקצועי, ידע לנווט ולייעץ בין כל האפשרויות, הבעיות וההחלטות השונות. האלטרנטיבות שונות ביניהן באיכות הרפואה, רמת המעורבות של ההורים המיועדים בתהליך, עלויות ועוד.

השיקולים המרכזיים לבחירת מסלול פונדקאות בבואו של זוג/בודד להחליט לגבי האופציה המתאימה עבורו -

1.      איכות המרפאה שמבצעת את ההפריה ואחוזי ההצלחה שלה.

2.      איכות הרפואה והטיפול בפונדקאית לאורך ההיריון והלידה.

3.      רמת האמינות ואיכות הליווי של החברה המלווה את הזוג בתהליך.

4.      רמת הקשר בין הפונדקאית להורים המיועדים (אם כלל מעוניינים בקשר כזה).

5.      עלויות התהליך

6.      מרחק התהליך מהבית

7.      החקיקה במדינה המיועדת ואופן הרישום הילוד בתעודת הלידה.

8.      הזמן הנדרש עד להוצאת הילד מהמדינה.

9.      רמת המחיה במדינה במיועדת והעדפת הזוג למדינה בה יישהו עם התינוק עד לקבלת אישורי מעבר.

 

הכותב: גל סבה – מייסד ובעלים של סוכנות "ויוה פונדקאות", אב לשני ילדים בתהליך פונדקאות (לאתר הבינלאומי). יש לכם שאלות בנושא? כתבו אותן בתגובות לכתבה, או שלחו אותן לכתובת המייל שלנו.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...