שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. "אני מקווה שמדינות נוספות, ובהן ישראל, יילכו בעקבות ארה"ב", כתב. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

המערכת הפוליטית בישראל מגיבה לאישור נישואים גאים בארה"ב

אישור הנישואים הגאים בארה"ב הביאו למבול של תגובות מכל המפלגות הישראליות - למעט הדתיות, הערביות וכחלון שעדיין מושך ידו מהנושא. הנה מבחר התגובות בעניין

בית המשפט בארצות הברית קבע כי נישואים חד-מיניים יוכרו בכל מדינות ארצות הברית, החלטת בית המשפט נקבעה ברוב של 5 מול 4 שופטים, התגובות במערכת הפוליטית לא איחרו לבוא.

ראשון היה שר הביטחון שכתב בדף הפייסבוק שלו "החלטת בית המשפט העליון בארה"ב היא צעד נכון, חשוב ובעל משמעות היסטורית. לכל אדם יש זכות בסיסית להינשא ולהביא ילדים לעולם, ולא משנה זהותו המינית. אני מקווה שמדינות נוספות, ובהן ישראל, יילכו בעקבות ארה"ב".

תמר זנדברג כתבה "כמה מובן מאליו, ככה מדהים: נישואים גאים היא זכות חוקתית, אי אפשר למנוע שוויון. אסור למדינה לדון איש לחיים של בדידות והדרה מאחד המוסדות הוותיקים של הציוויליזציה״, קבע בית המשפט העליון בארה״ב. המבקשים להינשא ״מבקשים הגינות שווה בעיני החוק. החוקה מעניקה להם את הזכות הזו״. וואו."

גם ענייני הקרדיט והחוקים לא איחרו לבוא. חברת הכנסת שלי יחימוביץ כתבה ש”הרגעים ההיסטוריים שהלב מחסיר פעימה: הפסיקה המדהימה, המהפכנית, ההיסטורית של בית המשפט העליון בארה"ב. מעכשיו כל 50 המדינות בארה״ב חייבות לאפשר נישואים חד-מיניים". 

יחימוביץ ציטטה את דבריו של השופט אנתוני קנדי:

״אין איחוד יותר משמעותי מנישואים. הם מגלמים את האידיאלים הנשגבים ביותר של אהבה, נאמנות, מסירות, הקרבה ומשפחה.

"כשהם נישאים, שני אנשים הופכים לדבר מה גדול משהיו... מי שאומר שהגברים והנשים הללו אינם מכבדים את רעיון הנישואים, אינו מבין אותם. הם עותרים כי הם כן מכבדים את הרעיון, מכבדים אותו כה עמוקות עד שהם מבקשים להגשים אותו עבור עצמם.

"תקוותם היא שלא ייחרץ גורלם לחיות בבדידות, מוקעים מאחד ממוסדותיה העתיקים ביותר של האנושות. הם מבקשים כבוד ושוויון בעיני החוק. החוקה מקנה להם זכות זו.״

יחימוביץ סיכמה את דבריה כשכתבה: "מה אומר ומה אוסיף. מי יתן, ונעשה הכל כדי שזה יקרה - שבקרוב אצלנו. שיבואו ימים שבהם כל אדם יוכל להינשא למי שהוא רוצה ובדיוק באופן שהוא רוצה." בהמשך היא פירטה מידע נוסף על הצעת החוק שלה בנושא.

יעל גרמן ציטטה גם היא את ההצהרה האמריקאית והוסיפה מדבריה. "'אף איחוד אינו משמעותי יותר מזה של נישואים, שכן הוא משלב את האידיאלים הנשגבים של אהבה, נאמנות, מסירות, הקרבה ומשפחה'. כך קבע היום בית המשפט העליון בארה"ב כשאישר והכיר בנישואים גאים. בארה"ב יכלו לאשר זאת, כי יש חוקה המכירה בעקרון השוויון. לנו אין חוקה, לכן צריך את חוק ברית הזוגיות, שיבטיח לכל זוג שיוכל לבוא בברית הזוגיות בכל דרך שיבחר. שמעתי את שר הבטחון קורא להכרה בנישואים גאים. אני קוראת לו ולממשלה לקדם את ברית הזוגיות לכולם", כתבה גרמן.

גם יאיר לפיד כתב בנושא, אך לאחר מכן - לפי פעילי קהילה בפייסבוק - הורד הפוסט מהאוויר, משום שזכה לביקורת נרחבת על כך שעסק בברית הזוגיות ולא בנישואים שווים. עם זאת, טרם נמסרה תגובה רשמית להסרת הפוסט מהאוויר. הצהריים (שבת) פרסם לפיד סטטוס נוסף בנושא. "אחרי שבית המשפט העליון האמריקאי אישר נישואי גאים. אחרי ששר הבטחון בוגי יעלון בירך אותם והביע תקווה שזה יתאפשר גם בארץ (וכל הכבוד לו על זה, יש לזה מחיר אצל חלק מהקהל שלו והוא גילה אומץ)", כתב לפיד.

"הגיע הזמן לשיתוף פעולה חוצה מפלגות - וחוצה קואליציה ואופוזיציה - כדי להעביר את ברית הזוגיות. "חביב אדם שנברא בצלם" וקבלת האחר היא עקרון גדול ביהדות שכולנו מחוייבים לו", הוסיף.

אישור הנישואים הגאים בארה"ב הביאו למבול של תגובות מכל המפלגות הישראליות - למעט הדתיות, הערביות וכחלון שעדיין מושך ידו מהנושא. אנחנו עדיין מחכים לתגובות הנגד.

ליקט וערך: אלחי הלמן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...