מודעות מצעד הגאווה בחיפה הושחתו
מודעות מצעד הגאווה בחיפה הושחתו. צילום: חיפה גאה בפייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הושחתו מודעות פרסום של מצעד הגאווה בחיפה

אלמונים השחיתו מודעות שפרסמו את מצעד הגאווה בחיפה, שיתקיים בעיר ביום שישי הקרוב. פעילים קהילתיים בעיר קוראים לציבור בישראל להגיע לצפון ולהתייצב לצד הקהילה החיפאית: "נישאר כאן, ללא פחד, מזמינים חברים מערים אחרות לחגוג ולצעוד איתנו נגד האלימות ובעד שוויון זכויות"

מצעדי הגאווה בחיפה ידעו תהפוכות ותצורות שונות במרוצת השנים. בשנים האחרונות, הקהילה והממסד העירוני התנהלו תוך התנגשות ועימות. זאת בפרט על רקע סירובה של העירייה להעמיד לרשות הקהילה בעיר מבנה לקיום פעילויות, שבעבר התקיימו בבית עמותת הפורום החיפאי ללהט"ב, אשר חדלה מלהתקיים.

בהתאם לכך, נערכו המצעדים האחרונים תחת אווירת מאבק וכהפגנה, שהסתיימו בעצרת מחאה על מדרגות העירייה. השנה, חלה התקרבות בין הצדדים. לפי ההסכמות, העירייה מסייעת ומממנת את הפקת המצעד, שצפוי להסתיים בהפנינג. במסגרת שיתוף פעולה זה, תלתה העירייה מודעות פרסום ברחבי העיר לקראת המצעד.

אך בעוד שהעירייה מתקדמת, גורמים מסוימים בציבור נשארים מאחור. וכך, בימים האחרונים הושחתו בזו אחר זו רבות מן המודעות, וחלקן אף נתלשו כליל. לפני מספר שנים, התגלו כבר מקרי הומופוביה בחיפה וכמו כן הושחתו מודעות אשר נתלו לקראת המצעד. נראה כי הפעם מדובר בהשחתה שיטתית ומכוונת, ואין מדובר במעשה קונדס של עובר אורח אקראי.

קואליציית הגאווה החיפאית, אשר עורכת את המצעד, פרסמה אמש הודעה מיוחדת בזו הלשון:

" קריאה דחופה לכל הלהטב"ים/ות, הסולידרים/ות וחברים/ות! לקראת מצעד הגאווה בחיפה ביום שישי הקרוב, נתלו כרזות של המצעד באיזורים רבים בעיר. מאז נצפו יותר ויותר כרזות שהושחתו או נתלשו - בדניה, בכרמל, בהדר.  בשכונת נווה שאנן הושחתו כל הכרזות ואין זכר לפרסום על המצעד. זוהי אלימות, שנאה והומופוביה לכל דבר וענין". 

העיר הזו היא גם שלנו, אנחנו חיים בה ורוצים להרגיש בה בטוחים ורצויים", כתבו חברי הקואליציה הגאה בחיפה. "לסביות, טרנסיות, בי-סקסואליות, הומואים וקוויריםות לא נמצאים רק בת"א. אנחנו כאן ובכל מקום". המארגנים קראו לציבור "לבוא לצעוד איתנו ביום שישי הקרוב בחיפה, כדי להראות לכל מי שהכרזות האלה לא באו טוב בעין שאנחנו כאן כדי להשאר! לא ישתיקו אותנו! לא יפחידו אותנו! לא יסתירו אותנו ולא נפסיק לצעוד".

"פגיעה בקהילה הגאה היא פגיעה בחברה כולה"

יו"ר סיעת מרצ בכנסת, חה"כ אילן גילאון, הגיב בחריפות לדברים. "אני מגנה וחש בוז כלפי מעשה ההשחתה הזה", אמר גילאון, "פגיעה בקהילה הגאה היא פגיעה בחברה כולה. בעבר הגעתי למצעד הגאווה בחיפה ואמרתי שצריך לשבור את כל הארונות. אני חוזר על כך גם היום, וביתר שאת, כתגובה הטובה והגאה ביותר להשחתה ההומופובית. מפלגתי תהיה שם ביום שישי הקרוב, ואני מפציר בכל מי שמאמין בסולידריות ובזכויות אדם, לבוא ולהביע תמיכה בקהילת להט"ב בחיפה".

רעות כהן, לסבית חיפאית ומהפעילות הבולטות בקהילה הגאה בעיר, אמרה ל-GoGay כי "התבנית והאופן שבו התבצעה השחתת הכרזות מצביעים על כך שלא מדובר במעשה קונדס תמים, אלא במעשה מכוון למחוק את קיומנו ולהדיר את נוכחותנו מהעיר שלנו. היום זו השחתה של כרזות, ומחר זו אלימות פיזית כלפי להט"ב/ית שתפגין את הזהות שלה במרחב. זה כואב לי".

כהן התייחסה גם להשלכות על הנוער הגאה בעיר. "אני חושבת על בת או בן הנוער שעוברים ליד זה. אם לפני זה יכלו להביט בכרזה ולחוש גאווה, עכשיו זה עלול לאותת להם שהם לא רצויים פה".

התגובות בקרב חברי הקהילה בעיר סוערות. "כמי שחווה בעבר הטרדה הומופובית בבניין בו אני גר, אני מביע שאט נפש מההתנכלות הזו לקהילה שלנו בחיפה", כך אמר כפיר ויינהאוס, אשר הנחה לפני כעשור שנים קבוצה חברתית לגברים מהקהילה במסגרת הפורום החיפאי. "כהומו שמנהל זוגיות גלויה ומאושרת כבר המון שנים עם בעלי צביקה שיחיה, אני מתכוון להגיע למצעד ולהיות גאה בי, בזוגיות שלנו ובקהילה שלנו".

"נישאר כאן, ללא פחד"

"לא פלא שהזהויות הלהטביות שלי, כטרנסג'נדרית וכלסבית לא באו לידי ביטוי בעבודה עד לאחרונה", כך מספרת אלונה שטרן, אשר עובדת בשכונת נווה שאנן בעיר, בה הושחתו לחלוטין כל המודעות אשר נתלו. "אני מתגוררת בעיר שנתיים וחצי ורק בשנה האחרונה נקשרתי יותר לקהילה בחיפה. העובדה כי הסביבה נותנת עכשיו ביטוי הומופובי כזה לנושא זה בעיקר מתסכל. בפרט שבסביבת העבודה שלי יותר ויותר מודעים להשתייכותי לקהילה, ועד כה לא נתקלתי בבעיה בעניין".

כהן מסכמת בנחישות, באופטימיות ובקריאה ברורה הן לממסד והן לקהילה הגאה כולה: "אנחנו נשאר כאן. לא נוותר. נאבק בלי פחד עד שהעיר הזו והפריפריה בכלל תהפוך לפלורליסטית ומקבלת. השחתת הכרזות מדגישה עד כמה המצעדים בפריפריה ובחיפה בפרט חשובים ועד כמה חשוב שהעירייה תנקוט בכל האמצעים להפוך את המרחב העירוני לבטוח ואוהב. אני בטוחה שתהיה סולידריות בתוך הקהילה, וחברים מערים אחרות יבואו לחגוג ולצעוד איתנו נגד האלימות ובעד שוויון זכויות."

מצעד הגאווה יחל ביום שישי הקרוב, 26.06.15, בשעה 10:30 בהתכנסות ובהיידפארק בגן בנימין בחיפה, אשר סמוך למדרחוב נורדאו. בשעה 11:30 יוזנק למרכז שכונת הדר, ומשם יצעד אל מתחם הנמל בעיר התחתית, שם יערך הפנינג בהנחיית הדראגיסטיות גלינה פור דה ברה וזוהרה פלטינום. במהלכו ישאו נאומים חברי כנסת, פעילים מרכזיים מן הקהילה, תערכנה הופעות דראג ומופע מסכם של הזמרת מרגול. לדף האירוע בפייסבוק לחצו כאן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...