אורי שמילוביץ. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אילו רק הומופוביה הייתה אנטישמיות

דמיינו מה היה קורה, לו אוניברסיטה בצרפת הייתה אוסרת על סטודנטים יהודים להתאסף בשטחה ולקיים אירוע של הקהילה היהודית. אם בנוסף לכך, היו מציעים למשתתפים "לטפל ביהדותם" ולשקול להתנצר, ולסיכום היה משווה דובר המוסד את היהודים לפדופילים. העולם היה רועד, והפרשה הייתה מהדהדת בתקשורת במשך זמן רב. מדוע פרשה זהה בה מעורבת הקהילה הגאה, באוניברסיטת בר-אילן, עברה בשקט והתפוגגה כלא הייתה? אורי שמילוביץ מציע מבט אחר על פרשת בר אילן הנגוזה

אספר לכם סיפור מארץ רחוקה, בה האבסורד מככב ומקומם במיוחד. אוניברסיטה בצרפת אסרה על סטודנטים יהודים להתאסף בשטחה ולקיים אירוע של הקהילה היהודית. לא רק זאת, מסתבר שהנהלת האוניברסיטה הציעה לתא היהודי הפועל בה, לקיים אירוע אלטרנטיבי סגור בו תסייע האוניברסיטה ליהודים, באי-האירוע, לטפל ביהדותם ואולי אף לשקול להתנצר. לקינוח, השווה דובר האוניברסיטה את היהודים לפדופילים. והארץ רעדה. העולם רעד. סערה עולמית החלה - האנטישמיות מרימה ראשה! אך האמנם קרה דבר מה חדש ומסעיר, או שמא אותה הגברת בשינוי האדרת?

אם כן, מעשה שהיה כך היה. בן רגע ניצתו ויכוחים ודיונים אין ספור במרחבי העולם הוירטואלי ובשיח הציבורי. היו נוצרים שטענו כי  זו האמונה באוניברסיטה הזו, שהיא בעלת שורשים נוצריים המתנגדים ליהודים ושיש לכבד כל אמונה. מנגד, התעקשו יהודים נחושים שלא יתכן ולא מקובל עליהם שמדיניות מפלה ואנטישמית תכובד, רק בשל התלות בהיותה בעלת שורשים דתיים. דת אינה מפלט לתירוץ גזענות.

הנושא פתח תיבת פנדורה. למעשה, פעמים רבות נאלץ המיעוט היהודי להכפיף את עצמו בפני הרוב ולהתרפס נוכח הטענה כי אמונה דתית יש לכבד. האבסורד הוא, כך טענו אותם יהודים, כי נדרש מהם באופן עקבי, "לכבד" אנטישמיות ואנטישמים, במקום שהדבר יהיה הפוך. מי ששונא צריך להשתנות ולכבד את השונה ממנו. מי ששונא וגזען, אינו ראוי להכלה ולהבנה על הקסנופוביה שלו. הדרת האחר אינה דבר מכבד לעולם. יש להיאבק בגזענות בלי טיפת הנחה, בלי תירוצים של "גזענותו אמונתו".

התרגלנו להסתיר את הזהות מחשש לפגיעה

לאורך השנים יהודים נאלצו להסתיר את זהותם מחשש אותה אמונה שהיא אידיאולוגיה גזענית. נדרשו להפגין "סובלנות" לאנטישמי. וגם כאן, היו שהסבירו כי זהו ליברליזם, זוהי דמוקרטיה, ולא יכול להיות שכל מי שלא מקבל יהודים, יוקע כגזען חשוך. "די לחפש אנטישמיות בכל דבר", הוטח ביהודים. התסכול נוכח הטענה היה רב, הרי זה לא שהיהודים מחפשים אנטישמיות, זו האנטישמיות שמחפשת אותם, והם נאלצים להגיב לה. הם בסך הכל נאבקים לחיות את חייהם כיהודים ללא התקפלות, ללא הסתרה וחשש, וזה כולל גם את הזכות לקיים אירוע פומבי לבני ולבנות הקהילה היהודית במרחב הציבורי, ללא התנכלות.

העצוב הוא שמרוב שטיפת מח אנטישמית, מרוב שההגמון הנוצרי היה כה אטום למאבקם ולצרכים שלהם, יהודים רבים כבר קיבלו את הטענות הללו. החלו להאמין, בינם לבין עצמם, שיש בטענות כנגדם ממש. "כמו שאני דורש שיקבלו אותי כיהודי, אני צריך לקבל את הנוצרי המאמין באנטישמיות שלו". קרי, לא לנופף ביהדות, עבורם, נהיה סטנדרט. היה לגיטימי. לא להסתובב עם סממנים יהודים ברחובות ומקומות הנחשבים נוצריים, לא רק מתוך פחד, אלא מתוך שכנוע פנימי שזו התגרות. שעצם הזהות היהודית מול פני האנטישמי, היא התגרות ופרובוקציה. ראוי להצניע, לא בכל מקום וזמן יש לצעוק "אני יהודי".

בוודאי שלקיים אירוע יהודי פומבי, ראוי לו שיתקיים רק באזורים מאד ספציפיים בפריז. באזורים המכילים יהודים ורצוי אזורים שגרים בהם יהודים ממילא. גם הפגנה כנגד אנטישמיות היא התגרות מיותרת באנטישמים. ובכלל, הקיצונים משני הצדדים חייבים להוריד את הלהבות. האנטישמים שונאי היהודים מכאן, והיהודים הרוצים לחיות, משם. פשרה הוגנת, כך האמינו גם יהודים רבים.

היו שפנו לשר החינוך בציפייה שיתערב. אך גם כאן, נדרשו היהודים לגלות סובלנות וכיבוד הזולת. כבוד השר מגיע בעצמו ממפלגה דתית-לאומית בעלת שורשים אנטישמים. הוא כבר הכריז בעבר כי הכרה ביהודים ובחייהם מתנגשת עם המסורת הנוצרית, ולכך לא יסכים. גם אותו יש לכבד. מעבר לכך, היו שהתרעמו על הפניה לשר ממניעים מנהלתיים ודמוקרטים כביכול. "למה שהשר יתערב במדיניות האוניברסיטה, גם אם היא אנטישמית בעיניי מישהו? השר אינו דיקטטור, אין לו סמכות לכך. מה אנחנו, צפון קוריאה? אנחנו מדינה מתוקנת". וכי מה מתוקן יותר ממדיניות רשמית של גזענות, אפליה ופגיעה בחופש הביטוי של קבוצת מיעוט?

קשה להתמודד עם התופעה, אז מתמקדים בניואנסים של ניסוח

כמו במקרי אנטישמיות רבים אחרים גם כאן חלו צמצום והקטנה של העניין. מיד עם פרוץ הפרשה היו שהתרעמו על דבריו האנטישמים של דובר האוניברסיטה שהשווה בין יהודים לפדופילים. "יש לפטר את הדובר! איך מחזיקים דובר טיפש כזה? שהאוניברסיטה תתנצל על ההשוואה!" פרקטיקת ההתמקדות באמירה זו או אחרת נפוצה פעמים רבות במאבק באנטישמיות, וזאת כמובן בניסיון למזערו. קשה להתמודד עם המדיניות עצמה, ולכן יש המעדיפים להתייחס לעניין כולו כאילו הייתה כאן בעיה של ניסוח. בחירת מילים בעייתית ותו לא. מכאן, כשהסערה מתמקדת במשפט של הדובר, משל הייתה זו הבעיה כולה, אזי גם הדרישה תהיה מינימלית ביותר והיא התנצלות על ההתבטאות, שתסגור את הפרשה.

הניסיון לעמעם את האמת המרה כי האוניברסיטה נוקטת במדיניות אנטישמית מובהקת, בגיבוי אווירה ציבורית מתירנית וסלחנית כלפיה כי היא "אמונה", ועוד תחת מעטה חרדת קודש של "אמונה דתית", הוא ניסיון להתחמק. להתחמק מכך שהדובר, אשר תהה האם הם צריכים לאשר גם אירוע פדופילי בתחומי האוניברסיטה, בסך הכל חשף ואמר נכוחה את העומד בבסיס המדיניות והאידיאולוגיה. לא אותו, או לפחות לא רק אותו יש לפטר. הוא רק ביצע פקודות. את כל ההנהלה יש להעיף, ולא רק את הנהלת האוניברסיטה. ועד שזה יקרה, היהודים חייבים להבין את מקומם הנחות בחברה ולהיאבק לערער על כך.

למעשה, לא רק הדובר חשף את הדברים לאשורם. האוניברסיטה כולה פשוט השתינה מהמקפצה. הסכמה חברתית רחבה לכך שזהות יהודית היא פרובוקציה, לכך ששיתוף פעולה עם גזענות זה "כבוד". הסכמה לכך שבמקום להיאבק בהם עד חורמה, יש "לכבד" דווקא את האנטישמים החשוכים ולא את היהודים. הלגיטימציה להקטנת היהודים ולהכנסתם לארון, הלגיטימציה להיררכיית גזענות, היא שהביאה את הפרשה הנוכחית. האוניברסיטה פשוט עשתה ואמרה זאת באופן הכי גלוי ובוטה שיש - יהודונים, אתם נחותים, וקיומכם אינו רצוי. באשר להיררכיית הגזענות, עלינו להבין את משמעותה. המשמעות היא שיש גזענות ודיכוי נסבלים ויש כאלה שלא. כלפי שום מיעוט אחר לא היה נסבל להדיר בצורה כה בוטה, רשמית ומובהקת.

אחרית דבר. התוצאה העגומה אכן לא איחרה לבוא בדמות "פשרה" ידועה מראש. הדובר התנצל, וסוכם כי הסטודנטים היהודים יקיימו אירוע במקום צדדי ולא במרכז הקמפוס וזאת בהסכמה הדדית כי הדבר נעשה "מתוך התחשבות בצביון האוניברסיטה". מישהו מעלה על דעתו מה היה קורה לו הנהלת האוניברסיטה, ולמעשה גם הנהלת המדינה, היו מעיזים לבזות כך מיעוט אחר באופן שיטתי עד כדי דחיקתו והעלמתו מהנוף הציבורי, בטענה שעצם קיומו ונראותו הם התגרות ופגיעה? לשם הדוגמה, במדיניות שכזו כנגד המיעוט של קהילת להטבא"ק? הכיצד קהילה זו, המכנה עצמה קהילה גאה, הייתה מגיבה על מנת שלא להגיע לאותו שפל?

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...