חנין זועבי
חנין זועבי. צילום: הדף הרשמי בפייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"זועבי מעודדת סטיות מין בחברה הערבית"

צעד יוצא דופן, וחשוב, לעידוד הסובלנות כלפי קהילת הלהט"ב בקרב המגזר הערבי בישראל, הוביל למתח בין בל"ד לתנועה האיסלאמית. חנין זועבי פרסמה את הודעת התאחדות צעירי בל"ד, נגד הסתה להט"בפובית בחברה הערבית. זאת, בתגובה לדבריו של בכיר בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שאיחל למגיפת איידס שתשמיד את הקהילה הגאה. בתנועה האיסלאמית לא נותרו חייבים, והגיבו בחריפות נגד בל"ד וזועבי: "הומוסקסואליות מהווה בגידה בערכים האסלאמיים, הערביים והפלסטיניים, הם מעודדים סטיות מין בחברה הערבית"

חנין זועבי משתפת את הודעות התאחדות צעירי בל"ד נגד הסתה הומופובית בחברה הערבית, בעקבות דברים של השיח' כמאל ח'טיב מהפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, שאיחל שמגיפת האיידס תפגע בכל ההומואים. 

השייח ח'טיב הוא סגן יושב ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, תנועה פוליטית שמחרימה את הבחירות לישראל. לאחרונה הוא פרסם מאמר בו כתב, כאמור, שהוא מאחל למחיקת הלהט"בים בידי מגיפת האיידס. התאחדות הצעירים של בל"ד פרסמה תגובה לדברים, אותה חנין זועבי ציטטה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה. התגובה עלתה גם לאתר הכללי של בל"ד, צעד יוצא דופן, וחשוב, לעידוד הסובלנות כלפי קהילת הלהט"ב בקרב המגזר הערבי בישראל.

המונח בו הם השתמשו לתיאור להט"ב הינו המונח "الهوية الجنسية المثلية", שמתרגם ברמה העקרונית להומו יותר מלהט"ב, אבל הוא מונח ערבי ולא בינלאומי. المثلية מגיע מתוך המילה مثل שפירושה דומה/זהה.

כותרתו של הפוסט המקורי היא "גילוי דעת של התאחדות צעירי בל"ד - 'תגובה ראשונית על מאמרו של השיח' כמאל ח'טיב". נכתב בה כי "השיח' כמאל ח'טיב שוב מתבטא באופן מסית נגד כל מה ששונה מדרכו. יש שהוא מסית נגד הכוחות הלאומיים, יש שהוא מסית נגד מי שדרכו הדתית שונה משלו ושייך לזרם דתי אחר או לעדה שונה, יש שהוא מסית נגד העמותות הפמיניסטיות - ואנו התנגדנו לדברים הבטלים הללו אתמול וממשיכים להתנגד להם גם היום".

"הפעם אנו ניצבים מול הסתה נוספת שהגיעה לכדי הבעת משאלה שמגפת האיידס תכה (ותגרום למוות) באופן קיבוצי בכל מי שזהותו המינית להט"בית, זאת אומרת קריאה להשמדתם", נכתב בהצהרה. "מתוך התנגדות לתפישות המדירות הללו אנו מוקיעים כל הסתה לחיסולו של האחר או איחולי מוות והשמדה, ובמיוחד כאשר זה בא מפיו של מנהיג ציבורי בולט בוועדת המעקב".

"באותו הקשר יש לציין גם את האופן שבו מנצלים הקולוניאליזם והמשטר הישראלי את הקריאות הללו בשביל לשווק את הדמוקראטיה המזוייפת שלהם ולהציג עצמם כסובלנים ביחס לקריאות מסיתות שכאלו".

עוד ציינו צעירי בל"ד כי "בקריאתנו לחירות אנו מדגישים את הצורך בשחרור מהדיכוי הקולוניאלי ובהתנגדות לו, כחלק משאיפתנו לשחרור האדם ולהבטחת חירויות הפרט. אנו מצפים ממנהיג בוועדת המעקב העליונה להביע את עמדותיו מבלי להסית, ובמיוחד שאותו סגנון חוזר ונשנה בהתייחסויותיו לנושאים ציבוריים שונים, פוליטיים, חברתיים ותרבותיים".

בסיכום דבריהם, כתבו כי "זהו סגנון הרסני ובו טמון הנזק, ולא בגורמים שנגדם מכוונות ההשתלחויות. הרי בעבר השתלח השיח' ח'טיב גם בעמותות הפמיניסטיות. לדעתנו מן הראוי היה דווקא להביע הערכה וכבוד לתפקיד החשוב שאותן עמותות ממלאות, אבל לכל הפחות לא להסית".

בעקבות הדברים, פרסמה התנועה האסלאמית הודעת גינוי רשמית למפלגת בל"ד, לצעירי בל"ד ולחנין זועבי בשל מה שכינו "עידוד סטיות מין בחברה הערבית". בהודעה, טענו אנשי התנועה כי "הומוסקסואליות מהווה בגידה בערכים האסלאמיים, הערביים והפלסטיניים". עוד דווח כי גם בדרשות יום שישי האחרון שהתקיימו במסגדים ברחבי הארץ, התייחסו אמאים המקורבים לתנועה לדברים, ואף יצאו נגד זועבי באופן אישי.

מערבית: נדב פרנקוביץ'. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...