ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הגיע הזמן להודות: "תמיכה" היא זנות, ואנחנו מתעלמים ממנה

במקום להשתמש במילה "זנות", או "שירותי ליווי", הטרמינולוגיה בקהילה הגאה היא "תמיכה", כשתומך הוא הצרכן והנתמך הוא המוצר הנצרך. איך הדבר קורה לעיני כל ואין אף רשות המטפלת בכך? מדוע אנחנו לא מתגייסים כקהילה, להילחם בתופעה הבעייתית והנפוצה?

לרוב, כששומעים את המילה "זנות", אנחנו חושבים בעיקר על נשים המוכרות את גופן מסיבות שונות. קל לנו לדמיין את זירת ההתרחשות של המעשה- סמטה אפלה, איזור תחנה מרכזית או חוף ים חסר תאורה. עם זאת, זנות יכולה להתרחש בזירות שונות, בסיטואציות שונות ובכלל בצורה מגוונת ביותר, כשכל האפשרויות מכילות בתוכן ניצול, המלווה בשתיקה קשה של רשויות החוק והחברה.

אך זנות זו אינה נושא הטור, אלא זנות אחרת- זנות גברית. זנות זו מתחלקת בעיני לשני סוגים הנוגעים בעיקר לצרכני המין. הסוג הראשון הוא "סטרייטים" המקיימים אורח חיים הטרוסקסואלי ומדי פעם מוצאים פורקן במין בתשלום עם גברים, והשני הוא זנות פנים קהילתית בה גברים המקיימים אורח חיים הומואי או בי מוצהר שוכרים את שירותיו של נער או גבר לצרכים מיניים. הסוג הראשון דומה במקצת לזנות הנשית, לפחות ברמת הדימוי. לרוב מדובר בנערים צעירים שמסיבות שונות מרוויחים את לחמם מזנות באותם המקומות החשוכים אליהם נעדיף לא להגיע, ולצערי גם הרשויות. דווקא בסוג זה של זנות ישנם גורמים מטפלים, ולצערי מדובר בעמותות ולא בגופים ממשלתיים או עירוניים. למשל, על"ם הפועלת בקרב נשים וגברים בתחום זה, ובירושלים הבית הפתוח עסק בשעתו באתרי הקרוזינג העירוניים. עם זאת, אני רוצה לעסוק דווקא בסוג השני- שירותי המין בתשלום בקהילה הגאה, ובעיקר זו הגברית.

אולי זה תחום לא מדובר כל כך, אבל התופעה בהחלט קיימת ואפילו לא מוסתרת. כל הומו המשתמש באתרי הכרויות ואפליקציות שונות רואה אותה ולפעמים אף חווה אותה. לרוב, במקום להשתמש במילה "זנות", או "שירותי ליווי", הטרמינולוגיה תבחר במילה "תמיכה" כשתומך הוא הצרכן והנתמך הוא המוצר הנצרך. לא אחת ניתן לראות בכרטיסי משתמשים שונים שהם תומכים או נתמכים, משמע מחפשים מין בתשלום או מספקים אותו, וכל זאת בגלוי. רבים מאיתנו משתמשי האתרים, קיבלנו הצעות שונות ומשונות לאותה "תמיכה", או שפנינו לאדם בעל כרטיס מעניין והוא בישר לנו שהוא נפגש עם בחורים רק עבור תשלום, או שהציעו לנו תשלום עבור פגישה בעלת אופי מיני.

הדרך לאותה זנות אינה שונה בהרבה מדרכן של נשים צעירות המגיעות לאותו המצב. בחור צעיר מבין שהוא יכול להשתמש בגופו לזמן קצר על מנת להשיג תשלום יפה. לרוב אותו צעיר לא יחשוב שזו תהיה פרנסתו, אבל מאחר ויש מספיק ביקוש, פעם אחת תסגור לו איזו פינה. רק שמשם הדבר מתגלגל, עד שנערים וגברים צעירים הופכים לספקי מין מבלי שהתכוונו לכך מלכתחילה.

גם אם זו היתה כוונתם, עדיין יש פה מימד של ניצול קשה, שכן אני בטוח שאף גבר או אישה לא היו בוחרים מקצוע בו גופם מחולל שוב ושוב לצרכי פרנסה. כמובן שזנות זו, כמו זנות "רגילה" (כלומר, כפי שתיארתי ברמת הדימויים בהתחלה) טומנת בחובה סכנות רבות, מעבר לאלה הנפשיות- אלימות פיזית, אלימות מינית, אונס, רצח והדבקה והידבקות במחלות מין. אפילו מי שלא יהפוך את מכירת גופו לפרנסה, עדיין "תמיכה" חד פעמית או מזדמנת היא זנות לכל דבר וההשפעה על מספקי השירות דומה לזו של העוסקים והעוסקות בזנות כמקצוע.  

השאלה שאני לא מצליח לחשוב על תשובה סבירה אליה היא- איך הדבר קורה לעיני כל ואין אף רשות המטפלת בכך? איך יכול להיות שאדם יכול לכתוב בגלוי שהוא מחפש בחור למין בתשלום באתר בו נמצאים אלפי אנשים ביום, ואף אחד לא מגיש על כך תלונה במשטרה? איך יכול להיות שנערים וגברים רבים כותבים שהם מוכרים את גופם ואין גוף שעוקב אחריהם באתרים השונים ומציע להם עזרה?

כפי שהקהילה הגאה נאבקת לתיקון החברה ולשיוויון מהותי ופורמאלי של חבריה וחברותיה, כך עלינו לתקן גם את הקהילה שלנו. עלינו להילחם בתופעת הזנות הפומבית ושאינה פומבית בקרבנו, כי היא קיימת ומתרחבת. כל עוד מערכות הרווחה במועצות המקומיות ובממשלה ממשיכות להתעלם מהבעיה, וכרגע לא נראה שתהיה התפתחות מרעישה והזרמת תקציבים לטיפול בה, אולי התפקיד מוטל על כתפינו. נכון, מדובר בנושא נוראי שאף אחד לא ירצה לטפל בו מתוך שמחה, אבל רווחתם ואושרם של אחרים גם הוא נפגע יום יום. אין לי כרגע פיתרון מעשי לבעיה, אבל אני כן יודע שצריך למצוא אחד.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...