תרומת דם. צילום: Antonio, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: קווים מנחים חדשים לקבלת תרומות דם מהומואים

מנהל המזון והתרופות האמריקאי עשוי להקל את האיסור על קבלת תרומות דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים, בעקבות המחאה על אפליה. פעילים גאים בארה"ב מסכימים שמדובר בצעד נכון בכיוון, אבל טוענים: "זה לא מספק, האיסור פוגעני וגורם לתחושת בידוד וזרות". ובישראל: האיסור הגורף על תרומות דם נמשך, אך הומואים פונים ומקבלים ביטוח דם אוטומטי

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) שוקל לנסח קווים מנחים חדשים שיביאו לסיומו של האיסור על תרומות דם מגברים שקיימו יחסי מין עם גברים (MSM) לכל משך החיים. למרות שמדובר בהתקדמות, חלק מהגורמים המעורבים בנושא תרומות הדם של הומואים וביסקסואלים, אומרים שגם אם ההצעה החדשה תתקבל, לא יהיה מספיק בכך. ההחלטה התקבלה לאחר שבשנה שעברה מועצה מייעצת המליצה ל-FDA לרכך את איסור תרומת הדם מתורמים גברים שקיימו יחסי מין עם גברים.

בראדלי קיצ', תלמיד בתיכון בינגהמטון במדינת ניו יורק, היה שבור כאשר נדחתה בקשתו לתרום דם בבית ספרו בחודש אפריל. "הייתי ממש ממש נסער", אמר קיצ', "התחלתי לבכות. הרגשתי ממש לכוד בסיטואציה. לא יכולתי לאכול צהריים באותו יום."

במשך עשרות שנים, נאסר על כל גבר אשר קיים יחסי מין עם גבר אחר לתרום דם. זו הייתה מדיניות של המנהל המזון והתרופות האמריקאי שהתבססה על רצון למנוע את התפשטות נגיף ה- HIV. קיצ' חש שהאיסור הינו מפלה: "מה ההבדל בין הדם שלי והדם של מישהו אחר?", אמר. 

"זה מבודד, גורם לך להרגיש זר ושונה"

והוא אינו לבד – ריאן ג'יימס ייזאק, המייסד והמנכ"ל של ארגון אמריקאי הפועל להעלאת המודעות לאיסור על גברים המקיימים יחסי מין עם גברים לתרום דם (National Gay Blood Drive), קיבל השראה לארגן פעולות מחאה שיעודדו שינוי בנושא זה לאחר שנדחה בעצמו כשרצה לתרום דם. "אני תמיד מתאר את התחושה שקיבלתי באותו זמן כתחושה של ניכור", אמר ייזאק. "זה מבודד. זה גורם לך להרגיש שונה מכל השאר".

אם השינויים המוצעים בקווים המנחים של מנהל המזון והתרופות אכן יתקבלו, המשמעות תהיה שגברים הומואים וביסקסואלים יוכלו לתרום דם – ובתנאי שהם לא קיימו יחסי מין עם גברים במשך שנה.

ג'ון ברי הינו המנכ"ל של תוכנית Southern Tier Aids הפועלת במספר מחוזות דרומיים של מדינת ניו יורק. ארגון זה נותן תמיכה לנשאים של וירוס ה- HIV וגם פועל לחינוך לשימוש באמצעי מניעה כדי להפחית את התפשטות הנגיף. לדבריו, זה לא ריאלי לבקש מתורמים להתנזר מיחסי מין במשך שנה.

לדעת ברי, מדיניות זו הינה מיושנת. היא יושמה בשנת 1983, שבה לקח חודשים כדי לזהות HIV. "כיום, מהזמן שבו אדם נדבק, לזמן שבו ניתן לזהות זאת בדם שלו, דרושים ארבעה עד שבעה ימים בלבד", אומר ברי. "נסיבות אינדיבידואליות צריכות להילקח בחשבון בקבלת ההחלטה".

"ישנו הבדל, כאשר אתה עושה הערה לגבי תורם מסוים, בין לדבר עם גבר גיי שמספר לך שקיים יחסי מין עם מספר רב של גברים בחודשים האחרונים, לעומת גבר נשוי ומונוגמי", הוא אומר. 

ייזאק אמר שהארגון שלו ימשיך לפעול למען המטרה של הסרת האיסור. "אנחנו חייבים להמשיך ללחוץ עליהם, כדי שהם יידעו שהנושא הזה חשוב לנו, ושמדובר בהפלייה, אנחנו רוצים לתרום כמה שיותר דם מהקהילה ולסייע להציל חיים".

הצהרה משותפת ומעודדת

מרכזי הדם האמריקאיים וארגון הצלב האדום האמריקאי הוציאו את ההצהרה המשותפת הבאה בנוגע לקריטריונים לקבלת תרומות דם של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים:

"האיגוד האמריקאי של בנקי הדם (AABB), מרכזי הדם האמריקאיים וארגון הצלב האדום האמריקאי הינם שבעי רצון מכך שהועלתה הצעה לשינוי בקווים המנחים בנוגע לקריטריון הדחייה של גברים אשר קיימו יחסי מין עם גברים (MSM). אנו נסקור את ההצעה שהועלתה על ידי מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארה"ב ועל ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ואנו נגיב להצעה זו בהקדם האפשרי.

"העדיפות הראשונה של קהילת בנקי הדם הינה לשמור על בטחונם של תורמי הדם המתנדבים שלנו ושל האדם המקבל את תרומת הדם. ה- AABB, מרכזי הדם האמריקאיים והצלב האדום ממשיכים לתמוך בהמלצה לשנות את הדחייה הבלתי מוגבלת זמן של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים הנהוגה כיום לדחייה על בסיס פעילות מינית ב- 12 החודשים האחרונים. שינוי מדיניות זה יוביל לכך שתקופת הדחייה לתרומת דם עבור גברים המקיימים יחסי מין עם גברים תהיה בקו אחד עם פעילויות אחרות שנמצאות בסיכון דומה להדבקה בזיהומים.

"חשוב לציין שתהליך זה נמצא רק בראשיתו ושנכון לעת עתה הדחייה למשך כל תקופת החיים מתרומת הדם של גברים המקיימים יחסי מין עם גברים נותרת במקומה. כל מרכזי הדם ממשיכים בשלב זה לפעול לפי ההנחיות הנוכחיות של ה- FDA  לזכאות לתרומת הדם, עד שההנחייה החדשה תגובש באופן סופי ותיכנס לתוקף.

לאחר שההנחייה החדשה תשוחרר, ההנחייה הסופית של מנהל המזון והתרופות תיתן מידע גם לגבי האופן שבו תורמי דם שנדחו בעבר יוכלו עתה לתרום דם. לאחר שתתקבל הגדרה סופית לעניין זה, ייקח זמן מה עד שמרכזי הדם יעדכנו את המערכות שלהם והשינויים יוכנסו לפעילותם השגרתית", נכתב בהצהרה.

בישראל: הומואים מקבלים ביטוח דם

כעת, נשאלת השאלה האם מדיניות בנק הדם המיושנת של מד"א תשתנה אף היא בעקבות ההתקדמות הטכנולוגית והמקצועית בעולם - או תישאר הרחק מאחור כפי שהיה עד כה. יצויין כי לאחרונה פנו מספר גברים הומואים וביסקסואלים ישראלים למד"א בדרישה לקבל ביטוח דם אוטומטי, וזאת משום שאינם יכולים לתרום. במד"א התקבל נוהל מזורז לפיו הפונים מתווספים למאגר מבוטחי הדם בישראל. האישור מתקבל בתוך מספר ימים וניתן להגיש את הבקשה דרך טופס יצירת קשר באתר מד"א.

 אישור על קבלת ביטוח דם - מיקי זאידל

מיקי זאידל, מוביל היוזמה, כתב בפייסבוק:

"פניתי השבוע למגן דוד אדום והתלוננתי על אפליה - בגלל שאני לא מורשה לתרום דם לעירוי, נשללת ממני גם הזכאות לביטוח דם. מילאתי טופס פניה מקוון, מזכירה של מנהלת שרותי הדם חזרה אלי במייל ואמרה שגם כשאני תורם למחקר (לא יודע אם מחקר זה שם קוד ל"זורקים את המנה"), זכאותי נשמרת. הסברתי לה שאני לא מעוניין לתרום דם למחקר, כי המטרה היא לתרום להצלת חיים ולא לסמן V. כעבור יומיים קיבלתי ממנה מייל תשובה עם טופס זכאות לביטוח דם בעתיד (לא מוגבל בזמן). זאידל המליץ לגולשים לפנות למד"א ולבקש שיצורפו לביטוח הדם, בקישור הבא.

דרך WBNG. תרגום: מיכאל כץ.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...