דגל אירלנד
דגל אירלנד. צילום: Alex Zanutto, Flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

אירלנד תקבל מעתה הצהרה אישית של אנשים על זהותם המגדרית

טרנסיות וטרנסים באירלנד לא יצטרכו מעתה להסתמך על חוות דעת של פסיכיאטרים או אנדוקרינולוגים בכדי לקבל הכרה מהמדינה לזהותם המגדרית. בנוסף, א/נשים טרנסים נשואים לא יידרשו להתגרש כדי לקבל הכרה בזהותם המגדרית

לאחר שהכירה בנישואים חד-מיניים במסגרת משאל עם, אירלנד עושה צעד נוסף כלפי קהילת הלהט"ב, הפעם כלפי ציבור הטרנסג'נדרים. טרנסיות וטרנסים באירלנד לא יצטרכו מעתה להסתמך על חוות דעת של פסיכיאטרים או אנדוקרינולוגים בכדי לקבל הכרה מהמדינה לזהותם המגדרית. במקום זאת, הצהרתם האישית תתקבל, למטרת עדכון דרכונים, רשיונות נהיגה, הוצאת תעודת לידה חדשה, ונישואין.

סגנית ראש ממשלת אירלנד, ג'ואן ברטון, הכריזה לפני מספר ימים כי הקבינט הסכים לכך שתחת הצעת החוק להכרה במגדר שהועלתה בפני הפרלמנט האירי (ה- Oireachtas), שינויים במגדר ייכנסו לתוקף על ידי "הצהרה מעוגנת בחוק", עבור בנות ובני 18 ומעלה.

ברטון אמרה כי "אדם אשר עובר תהליך מעבר מגדרי יעדיף שהמגדר שלו יוכל על ידי המדינה לכל מטרה – כולל הזכות להתחתן או לקיים זוגיות אזרחית במגדר שלו והזכות לקבל תעודת לידה חדשה". עוד היא הוסיפה, ש"בהמשך להחלטת הקבינט שהתקבלה היום... יתבצעו שינויים בהצעת החוק בכדי לוודא שלא יהיה כלל צורך במסמכים נוספים מאיש מקצוע מתחום הרפואה".

ה"רשת לשוויון מגדרי באירלנד" (TENI) שיבחה את השינוי, וקראה לו "צעד משמעותי במידה עצומה" אשר הופך את אירלנד ל"מובילה בינלאומית".

יושבת ראש TENI, שרה פיליפס, הוסיפה: "זהו רגע רב-חשיבות. לקבל את הכבוד לקבוע בעצמנו את המגדר שלנו זהו שוויון אמיתי. לראשונה אני יכולה להאמין שרואים בקהילתנו כאזרחים ואזרחיות שווי זכויות. היום אני גאה במדינה שלנו."

יצויין כי הצורך בחוות דעת רפואית היה אלמנט שנוי במחלוקת בחוק המקורי. חברת הפרלמנט האירופי מטעם מפלגת "שין פיין" (Sinn Fein) לין בוילן תיארה אותו כ"עלבון לאנשים טרנסג'נדרים".

"הזהות המגדרית של אדם היא עניין שכל אדם יודע לומר על עצמו. אנשים טרנסג'נדרים יודעים את המגדר שלהם עצמם. הם אינם צריכים הערכה רפואית בכדי להוכיח את זהותם לאחרים", אמרה.

הצורך בחוות דעת רפואית יישמר במקומו, עם זאת, עבור בני ובנות 16 ו- 17, אמרה סגנית ראש הממשלה.

הממשלה גם ביטלה סעיף בחוק שהיה מאלץ אנשים טרנסים נשואים להתגרש כדי שהמגדר שלהם יוכל לקבל הכרה.

קווין האמפריז, שר בממשלת אירלנד, הסביר: "לאור זאת שמשאל העם בנוגע לשוויון בנישואין עבר אין מגבלה חוקתית לאדם בנישואין או זוגיות אזרחית לקבל הכרה חוקית במגדר המועדף עליו."

תרגום: מיכאל כץ.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...