בר אלמליח. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

להרעיב את עצמי כדי להיות נאהב

כנער שקלתי 118 ק"ג, אבל לאחר שחוויתי דחייה וזלזול בדייטים, התחלתי להרעיב את עצמי והגעתי לתת משקל של 56 קילוגרמים. רגע לפני שגרמתי לעצמי נזקים בלתי-הפיכים, הבנתי שאני לא צריך להרעיב את עצמי, כדי לקבל אהבה וכדי להרגיש שייך לקהילה. אז התחלתי, בפעם הראשונה, להבריא

"עברי לידר הוא כזה בזבוז, כל ההומואים האלו הם פשוט בזבוז למין הנשי", כך הצהירה אחותי הגדולה לאוזניי כילד קטן שמראה חיצוני לא עניין אותו כלל. אמירה נפוצה זו משקפת סטריאוטיפ לפיו גברים הומוסקסואליים הם בהכרח גברים אטרקטיביים. החתירה למראה האידיאלי, המכונה "אידיאל היופי", היא תופעה חברתית המזוהה עם הקהילה הגאה והקהילה ההומוסקסואלית בפרט. מחקר אשר נערך על ידי YMCA, המוסד להצלחה ומכון המחקר למראה חיצוני, העלה כי 48% מהנשאלים ההומוסקסואלים הצהירו כי יוותרו על שנה או יותר מחייהם בתמורה ל"גוף המושלם".

את השפעות "אידיאל היופי" ניתן לראות מכל עבר. גלישה קצרה באפליקציית ההיכרויות הגאה "אטרף" תעלה כי חלק נכבד מהגולשים יצהיר על עצמו כבעל גוף "שרירי", "נערי", "חטוב" או "רזה" וכן יצהיר כי על הפרטנר להיכלל תחת אחת מן הקטגוריות הללו. כמו כן, מרבית הליינים הגאים מיוצגים על ידי בחורים צעירים וחטובים התואמים את אידיאל היופי. בנוסף, פלסטיקאים רבים הודו בעבר כי מרבית לקוחותיהם הגברים הם הומוסקסואלים. 

למי אכפת ממשקל?

אני עצמי גדלתי כילד ונער שמן. בכיתה י"א, סמוך ליציאתי מהארון, הגעתי להחלטה לרדת במשקל. אז, 118 קילוגרמים, התקשיתי להאמין כי אשלים את התהליך לאחר מספר ניסיונות כושלים במהלך חיי. אך הפעם הרגשתי כי חרב תלויה על צווארי וכי הרלוונטיות שלי כהומוסקסואל בקהילה הגאה תלויה בהצלחתי. תחילה, בעזרתן של התזונאית טניה ומאמנת הכושר דליה, השלתי 35 קילוגרמים ממשקל גופי. במשקל 83 ק"ג הרגשתי שינוי אמיתי, הסביבה הקרובה הייתה מחבקת ושידרה המון הערכה כלפיי, ניהלתי אורח חיים בריא, המידה 54 התחלפה למידה 44, ה-XXL הפך ל-L, לרוץ 900 מטרים כחימום בשיעור הספורט לא נראה עוד כמשימה בלתי אפשרית.

ערב אחד אזרתי אומץ והחלטתי לפנות לבחור שהשאיר עקבות באטרף למטרת דייט, נפגשנו ועל פניו היה מבט מאוכזב. כשהמלצרית הגיעה ביקשתי להזמין פסטה ברוטב עגבניות והבחור עיקם את פרצופו ואמר "אולי עדיף שתזמין סלט, בלי שמן", באותו הרגע עזבתי את המקום, פגוע ופגיע, והגעתי להבנה – בר במשקל 118 ק"ג העריץ את בר השוקל 83 ק"ג, אך בר הנוכחי בז לכל גרם שומן עודף בגופו. אני רגיל, אני בריא, אני בסדר, אך "בסדר" זה לא מספיק, "בסדר" לא רלוונטי בעולם הדייטינג, ל"בסדר" איש לא יפנה 

60-90-60 קלוריות

בנקודה הזו החלטתי להמשיך את הדיאטה, אך החלק השני יפה ובריא הרבה פחות. תחילה החלטתי להקיא את שאכלתי, לאחר מספר חודשי בולימיה החלו כאבי הגרון ולכן לא אכלתי כלל, קיימתי פעילות אירובית באופן אובססיבי. תפריט האוכל הסטנדרטי, למעט התקפי הבולמוס, כלל 700 קלוריות ליום, ונמנעתי באופן מוחלט מנוזלים, שחלילה לא תתנפח הבטן. לאחר כחודשיים הגעתי למשקל בלתי נתפס של כ-56 קילוגרמים. חלש, חולה וחיוור הן מחמאות עבור המראה בו ניחנתי באותם הימים. כשנאמר לי "בר, הגזמת, אתה רזה מדי", זו הייתה המנגינה הנעימה ביותר לאוזניי.

ערב אחד התהלכתי ברחוב קינג ג'ורג' בתל אביב ונתקלתי באותו הבחור אשר פגשתי בדייט, הוא פנה אליי והתנצל על התנהגותו באותו הערב וביקש דייט נוסף. תיבת ההודעות באטרף לאחר עדכון התמונות התמלאה ומספר בחורים אכן פנו אליי במועדון. אותן ההודעות לא נענו ואותם הגברים נדחו בנימוס, כשאתה "חי" על 700 קלוריות ביום אין לך כוח לסקס, כמובן שלא לזוגיות. כמו כן, באותה תקופה כצפוי נפגעו ציוני בלימודים, העייפות והתשישות הלכו וגברו, אך אלו לא העסיקו אותי כלל. העיקר שאלבש אך ורק מידה 0, מכנס 26, שכל עצם ועצם בגופי תבלוט.

האוכל מגעיל, האנשים יפים

לאחר מספר חודשים קראתי כתבה על אדם שמת כתוצאה מבולימיה עקב החומציות בקיבה. זו הנקודה בה החלטתי לקחת את עצמי בידיים. תוך סיוע המשפחה וסיוע רפואי חזרתי לנהל אורח חיים בריא, לאכול על פי תפריט מסודר אשר ניתן לי על ידי תזונאית ולקיים פעילות גופנית בתדירות המומלצת. תוך חודשיים מתחילת התהליך העליתי כ-19 קילוגרמים והגעתי למשקל 75 ק"ג, לאחר מכן השלתי 8 קילוגרמים נוספים באופן בריא ומבוקר. אני שומר ומקפיד על אורח חיים וטווח משקל בריאים עד עצם היום הזה – אני ניצלתי.

לצערי, רבים ורבות כמותי אינם ניצלו. מבחינתם, הרעב הוא השובע, הקאה היא הפתרון הנוח, אך דמם על ידינו כחברה. זכותנו המלאה להעדפה אישית בכל הנוגע למראה חיצוני, אך כשאתם בוחרים במילים "דב.ה", "שמנ.ה", "מקל", "אנורקס.ית", "מכוער.ת", "שטוחה", וכשאתם לועגים לבחור בפינת המועדון כי הוא שוקל מעט מעל הממוצע, אתם טוענים כדור נוסף בתעשיית ההרג הנקראת "אידיאל היופי". כהומוסקסואלים אנו יודעים כי כל אחד ואחת זכאי וזכאית לזכות הבסיסית לאהוב ולהיות נאהב, כל אחד הוא יפה וכל אחת היא יפה, כל עוד הם יפים בעיני עצמם – אל תשללו מהם את האהבה העצמית.

ניצחתי וניצלתי.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...