מירון לבנון
מירון לבנון. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"להיות הומו זו בחירה, זה טרנד אופנתי"

נתקלתם בטוקבקיסט הומופוב שטוען שלהיות הומו זו בחירה? שהומואים הם כאלו "בגלל שאנסו אותם"? או שפשוט החלטנו להיות הומואים, כי זה טרנד פופולרי? כך תענו להם בנוקאאוט. כתבה רביעית בסדרה

"זו בחירה /  הם בחרו להיות הומואים / זה אופנתי עכשיו להיות הומו"

אם ״אופנתי״ אומר שאתה מסתכן בניכור מצד החברים והמשפחה, ובמכות ברחוב רק כי החזקת את היד של האדם שאתה אוהב, או שבחרת שהמנגנונים הבירוקרטים של המדינה יערימו כל קושי אפשרי כדי למנוע ממך להקים משפחה - אז כן. זה אופנתי. מאוד אופנתי. המחיר החברתי של ״לבחור״ להיות הומו, מאוד לא משתלם, ומראה כמה הטענה הזו טיפשית וריקה מתוכן.

וטוקבקיסט יקר, אם להמשך ולהתאהב בגברים זה עניין של בחירה נטו, זה אומר שבשלב מסויים, אתה עמדת בפני הבחירה הזו, ולמרות שיכלת לדמיין את עצמך מתאהב בגברים ומתנשק עם גברים ושוכב עם גברים, וגם נהנית מכל זה, בחרת דווקא להיות סטרייט. 

רגע, זה נשמע לך מופרך? אתה לא יכול אפילו לדמיין את עצמך מתאהב בגבר? מתנשק עם גבר? שוכב עם גבר? אז איך אתה יכול לטעון שמישהו אחר כן יכול לבחור את נטייתו המינית?

מה שכן, אם אתה לגמרי מתחבר לטקסט מלמעלה, מרגיש שאתה יכול לבחור להתאהב בגברים, וגם מדמיין את עצמך עם גברים, יש לנו חדשות מ-ה-מ-מות בשבילך!!

"הם הומואים כי התעללו בהם מינית כשהיו קטנים"

כמו בכל טיעון שעולה ברשת, איפה הסימוכין? איזה מחקר מצא מתאם וסיבתיות בין פגיעה מינית בילדים לבין זהותם המינית? (רמז - אף מחקר). אבל מחקרים, לרוב, לא משכנעים טוקבקיסטים. אז ננסה להסביר בצורה שונה.

ראשית, אם תקיפה מינית = גיוז אוטומטי של הקורבן, משהו לא מסתדר בנתונים. אתה צריך להסביר מדוע קיימים סטרייטים שהותקפו מינית כילדים ומדוע קיימים הומואים שלא עברו התעללות מינית ועדיין גדלו להיות הומואים. מחקר שנעשה בארה״ב מצא שכ-1.6% מהגברים נאנסו בשלב מסויים של חייהם (הסטטיסטיקה של אחד משישה כוללת הרבה דברים ולא רק אונס). על פי מחקרים שונים, הומואים מהווים כ-5-10% מהאוכלוסיה. זה חור מאוד גדול בתיאורה הזו.

עדיין לא מספיק כדי לשכנע? או אולי, ישאל ההומופוב, למה שומעים יותר סיפורים על הומואים שנאנסו בילדות?

אז קודם כל, לא מצאתי סטטיסטיקות על נושא החשיפה, אבל נניח שאותו אדם צודק ושאכן - שומעים יותר סיפורים כאלו מהומואים. רבים מהגברים שנאנסו כילדים מספרים שחלק מהתחושות שהם הרגישו אחרי היו "חשש לפגיעה בגבריות" ו"חשש ממה יחשבו עליהם". להומו, באופן כללי, יהיה פחות חשש מסטרייט ש"הגבריות שלו תפגע" בגלל משהו שעבר, מה שמסביר למה יכול להיות שהומואים שנפגעו מינית פחות יפחדו לספר על החוויה, לאחר שישלימו עם נטייתם המינית. 

זה מן הסתם לא מוכיח שההומוסקסואליות שלהם נגרמה כתוצאה מהתקיפה המינית. זה אומר, כנראה, שיש הרבה יותר סטרייטים שנפגעו ולא משתפים מחשש לסטיגמות ופגיעה בגבריותם (מה שהומואים צריכים לספוג על בסיס קבוע, אבל זה כבר עניין אחר).

"תקיפה מינית 'בלבלה' אתכם"

כן, זה הגיוני שתקיפה מינית על-ידי מישהו מאותו המין תגרום לבלבול, כמו גם לתחושות רבות אחרות - חרדה, פחד, בושה. אבל אם בוחרים להתמקד דווקא בבלבול הזה, אפשר לגלות שהוא דווקא יכול להיות, באופן פרדוקסלי, דווקא עניין חיובי. 

על פי העמדה הרווחת כיום, בלבול כתוצאה מתקיפה מינית ותהליך ההתמודדות עם החוויה הקשה, יכול להוביל אנשים לחקור ולתהות יותר מהאדם הממוצע על המיניות שלהם. מה שהוא לא יכול לעשות זה לגרום להם, אחרי יותר חיפושים, להגיע למסקנות שונות לגבי עצמם. הזהות המינית אינה נקבעת בשל "חקירה עצמית" או "בלבול". היא פשוט קיימת שם, כמו שהיא, ורק מחכה שנגלה אותה. מי שטוען אחרת, בעצם טוען שיכול להיות שהוא בעצמו הומו, אבל הוא לא באמת חשב על זה אף פעם לעומק. גם כאן, ברכותינו - בהחלט כדאי לך לנסות.

ומילה אחרונה לגבי נפגעי תקיפה מינית. גם אם זה יעורר "בלבול" או "חקירה" של הזהות שלהם בשלבים מאוחרים יותר של חייהם, זה עדיין לא יגרום להם, סביר להניח, להתאהב במישהו אחר, ולרצות להתחתן איתו ולהביא איתו ילדים. זה לא יגרום להם לרצות להיות חלק מקהילה, להיחשף לתכני תרבות קווירית או ליהנות ממה שיש לחיים כהומו להציע, תרבותית, חברתית, אישית, אינטימית.

נכון שפתאום זה לא נשמע הגיוני?

 --

לקראת חודש הגאווה, ערכנו, חברי צוות GoGay, סקירה מקיפה של מאות תגובות הומופוביות בכתבות, דיוני פייסבוק עמוסי להט"בפוביה ומגוון רחב של ביטויי שנאה כלפי הקהילה הגאה. ריכזנו את עיקרי "הטיעונים" של הדוברים הלהט"בפוביים, וביקשנו מחברי הצוות לנסח תשובות קצרות וממוקדות ככל האפשר, לכל הארס שמפזרים על הקהילה הגאה ברחבי הרשת. 

המטרה: לנקות את פייסבוק מלהט"בפוביה, ליצור חזית אחידה בתגובות פרו-קהילתיות בטוקבקים, ולייצג אותנו נאמנה באופן כזה שישקף את המהות של חיינו כבני-אדם שווים בכל דבר ועניין. 

ולא פחות חשוב מכך, לחסוך לכם זמן בזמן שאתם מתעמתים עם אנשים הומופובים, לסבופובים, טרנספובים, ביפובים או "סתם" אלימים ותוקפניים כלפי הקהילה על כל גווניה וצבעיה - בכך שנכין עבורכם מקבץ תשובות אותן תוכלו לפרסם ב"העתק" ו"הדבק", או לנסח מחדש במילים שלכם.

בכתבות הקודמות:

"במה יש לכם להיות גאים?"

למה צריך לדבר "על זה"? ועוד ליד הילדים?

את צועדת עם הקהילה? אז את בעצם לסבית.

--

הצטרפו למאבק שלנו בלהט"בפוביה! שתפו את הכתבה עם חבריכם, השתמשו בתכנים בדיונים בהם נתקלתם בדוברים הומופוביים ועזרו להפיץ את המסר. יש לכם רעיונות נוספים לכתבות בנושא או בנושאים אחרים? צרו איתנו קשר או פנו באופן אנונימי לאימייל הוורוד
אתם מוזמנים גם לעשות לייק לדף של גוגיי בפייסבוק לעדכונים ומדריכים נוספים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...