מיכאל כץ
מיכאל כץ. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

למה צריך לדבר "על זה"? ועוד ליד הילדים?

מי לא מכיר את המשפטים האלו: "למה אתם צריכים לדבר על זה", "למה אתם מבדילים את עצמכם מכל השאר", ו"למה ליד הילדים?". לגזור ולשמור: כך תענו לטיעונים הלהט"בפוביים הנפוצים האלו, בוויכוחים באינטרנט או בשיחות פנים אל פנים. כתבה שניה בסדרה

לקראת חודש הגאווה, ערכנו, חברי צוות GoGay, סקירה מקיפה של מאות תגובות הומופוביות בכתבות, דיוני פייסבוק עמוסי להט"בפוביה ומגוון רחב של ביטויי שנאה כלפי הקהילה הגאה. ריכזנו את עיקרי "הטיעונים" של הדוברים הלהט"בפוביים, וביקשנו מחברי הצוות לנסח תשובות קצרות וממוקדות ככל האפשר, לכל הארס שמפזרים על הקהילה הגאה ברחבי הרשת. 

המטרה: לנקות את פייסבוק מלהט"בפוביה, ליצור חזית אחידה בתגובות פרו-קהילתיות בטוקבקים, ולייצג אותנו נאמנה באופן כזה שישקף את המהות של חיינו כבני-אדם שווים בכל דבר ועניין. 

ולא פחות חשוב מכך, לחסוך לכם זמן בזמן שאתם מתעמתים עם אנשים הומופובים, לסבופובים, טרנספובים, ביפובים או "סתם" אלימים ותוקפניים כלפי הקהילה על כל גווניה וצבעיה - בכך שנכין עבורכם מקבץ תשובות אותן תוכלו לפרסם ב"העתק" ו"הדבק", או לנסח מחדש במילים שלכם.

בכתבה הקודמת: "במה יש לכם להיות גאים?"

והפעם: "למה צריך לדבר על זה", "למה להבדיל את עצמכם מכל השאר" ו"לא ליד הילדים".

--

"למה צריך לדבר על זה?"

שאלה שסטרייטים רבים שואלים לסביות, הומוסקסואלים, בי/פאנסקסואלים ואחרים, היא למה בעצם צריך לדבר על הנטייה המינית. השאלה הזו עולה בעיקר מכיוון שאנשים נוטים לקשר בין נטייה מינית לבין מין ומין בכללותו נתפס כמשהו אינטימי ואישי. עם זאת, נטייה מינית איננה מתייחסת רק לחוויות מחדר המיטה, אלא עבור רבים מאיתנו היא חלק מהזהות שלנו ועיצבה את מי שאנחנו כחברי קבוצת מיעוט בחברה שרובה חיה לפי נורמות הטרוסקסואליות.

בנוסף, סטרייטים מדברים כל הזמן על הנטייה המינית שלהם כמעט בלי להבחין בכך וגם מניחים בדרך כלל שהאדם העומד מולם הוא סטרייט גם כן, בגלל שזו "ברירת המחדל" – למשל כשמציגים בפני חברים את בן או בת הזוג החדש שלכם או כשאתם שואלים את הבחורה החדשה בעבודה "אם יש לה חבר".

דוגמא נוספת ניתן לראות בסרטים פופולריים בקולנוע: סרט קומי על מערכת יחסים בין גבר לאישה יכונה לרוב "קומדיה רומנטית" וישווק לקהל הרחב, ואילו סרט מקביל על שני גברים יתויג כסרט לקהילה הגאה ובהתאם לכך יוצג לרוב בפסטיבל סרטים ייעודי לקהילה. יש לציין שלפעמים גם פחות מתחשק לחלקנו לדבר על הנטייה המינית שלנו, אך ההתייחסות לנושא נכפית על ידי הסביבה שמתעניינת בשאלות שחלקן לפעמים אכן אישיות מדי או חודרניות.

לכן, הנקודה היא שאנחנו עומדים על זכותנו לדבר ולהתייחס להיבט הזה בזהות שלנו, מתי ואיך שאנחנו נחפוץ בכך, כפי שאחרים מתייחסים לעתים להיבטים בזהותם או חוויותיהם. אתם מוזמנימות להאזין.

"למה להבדיל את עצמכם מהשאר?"

ישנם אנשים מחוץ לקהילת הלהטב"ק (וגם בתוכה) אשר תומכים במאבקי הקהילה, אך אינם מבינים מדוע איננו פשוט מתנהגים "כמו כולם". בתיאוריה, ניתן להניח שלהתנהג כמו כולם זה להתנהג באופן שתואם את המגדר שלך (או יותר נכון, את זה שהחברה הגדירה עבורך בילדותך) – לפי סטריאוטיפיים גבריים או נשיים. להתנהג כמו כולם זה אולי גם להתגייס לצבא, ללמוד, להתחתן, להביא ילדים, וכן הלאה.

במסלול החיים הזה יכולים להיות בהחלט דברים יפים, עבור אנשים שזה מתאים להם. אבל יש רבים, מתוך הקהילה הגאה ומחוץ לה, שמסלול החיים הזה או חלקים ממנו אינו מתאים להם. בנוסף, רבים מאיתנו מרגישים שההגדרות המגדריות של התנהגות גברים ונשית מגבילות אותנו ולא מאפשרות לנו לבטא את מי שאנחנו.

לכן, המאבק שלנו הוא על זכויות שוות אך לא בגלל שכולנו זהים, אלא בגלל שבעינינו היופי האנושי הוא במגוון הרחב הקיים בכל אחד מאיתנו ובכולנו ביחד כחברה. אנו מזמינות אתכם להצטרף אלינו ולשאול גם את עצמכם כיצד הייתם רוצים שחייכם ייראו והאם אתם מרשים לעצמכם לפעמים להיות "לא כמו כולם".

זה אחד הדברים הכי משחררים שיש.

"לא ליד הילדים/בני הנוער"

העלאת נושאים להטב"קים ליד ילדים היא דבר שמעורר דאגה בעיני סטרייטים רבים, גם כאלה המחשיבים עצמם ליברלים. עולה השאלה, ממה בעצם נובע הפחד. הרי נטייה מינית או זהות מגדרית אינן תופעות מדבקות, אלא חלק מזהות המתפתחת אצל כל אדם באופן אישי. עוד לא נודע המקרה של אדם שהכריז "אני הומו" רק כי מישהו אחר כזה בסביבתו. אם אתם לא סבורים שלהיות הומו, למשל, זו בעיה, אז ממה בעצם החשש?

ואם בני נוער מסוימים ירשו לעצמם להתנסות עם יותר ממגדר אחד בשלב ההתבגרות שלהם או לאחר מכן, בדרך לגילוי נטייתם המינית, בצד אחד, בצד שני, או במקום טוב באמצע? יש גם לקחת בחשבון שלהטב"קים נמצאים כמעט בכל משפחה, בין אם אתם יודעים זאת ובין אם לא.

אז כשאתם חוששים לחשוף את ילדיכם בפני הקהילה, אתם בעצם אומרים שאתם פוחדים שהם יהיו בחברת בן-דוד, אחות או דודה. אנחנו נמצאים בכל מקום, ואין סיבה שנתחבא או נחביא את מי שאנחנו. לא מכם ולא מילדיכם.

--

הצטרפו למאבק שלנו בלהט"בפוביה! שתפו את הכתבה עם חבריכם, השתמשו בתכנים בדיונים בהם נתקלתם בדוברים הומופוביים ועזרו להפיץ את המסר. יש לכם רעיונות נוספים לכתבות בנושא או בנושאים אחרים? צרו איתנו קשר או פנו באופן אנונימי לאימייל הוורוד
אתם מוזמנים גם לעשות לייק לדף של גוגיי בפייסבוק לעדכונים ומדריכים נוספים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...