אילוסטרציה. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

"הקהילה משוועת לאלטרנטיבה להיכרות הווירטואלית"

עם כל הווירטואליות שסביבנו, גבולות הזהות האותנטית שלנו עלולים להיטשטש, ואנחנו עשויים למצוא את עצמנו משחקים תפקיד ולא חושפים את האני האמיתי שלנו בפני אנשים איתם אנו באים במגע אונליין. ד"ר אורי שפר-שלו ותומר עזריה מפתחים במרכז הגאה מפגשים מיוחדים שנועדו להוריד את הלחץ מסצינת הדייטינג, ומאפשרים לאנשים להכיר פנים אל פנים, בסביבה נעימה ולא מאיימת. ראיון

מי לא מכיר את הרצון למצוא מישהו שישלים, יאהב ויעריך אותנו כמו שאנחנו? מעבר לאריזה החיצונית שאנו מציגים לעולם, אנחנו רוצים, וצריכים, משהו אחר לגמרי, מישהו שיכיר אותנו באמת, בלי מסיכות ובלי המעטפת הנוצצת. עם כל הווירטואליות שסביבנו, גבולות הזהות האותנטית שלנו עלולים להיטשטש, ואנחנו עשויים למצוא את עצמנו משחקים תפקיד ולא חושפים את האני האמיתי שלנו בפני אנשים איתם אנו באים במגע אונליין.

בנקודה הזו, התעורר צורך במפגשים שיהוו אלטרנטיבה למרחב הווירטואלי, כשמטרתם העיקרית היא ליצור מרחב בטוח יותר להכרות ולחיזור. וזו שאלה שלא מעטים שואלים את עצמם: מלבד האינטרנט ואפליקציות ההיכרות, היכן עוד ניתן היום להיפגש, ולהכיר, למטרות קשר או ידידות?

מזה מספר חודשים מנסה המרכז הגאה לענות על השאלה, ומסתמן שבהצלחה. לאחרונה עבר המרכז "מתיחת פנים", ואופי הפעילויות בו שינה את אופיו. כיום המרכז הוא ממוקד תרבות, עם מגוון רחב יותר של הצגות, מופעים ואירועי תרבות שונים לרבות הקמת "תיאטרון הקובייה" הקהילתי. עם זאת, במרכז פועלות קבוצות חברתיות שונות, מפגשים פסיכו-סוציאליים וקיום אירועי חברה וטקסים שונים במרכז, ואנשיו מנסים למצוא פתרונות לצרכים הקהילתיים המשתנים ולהגיב למה שהקהילה משוועת לו. דייטינג והיכרות הם חלק בלתי-נפרד מהצרכים האלו. 

כחלק מהפעילויות החדשות, נערכו במרכז שני ערבי ספיד דייטינג. לפני האירוע הראשון, ריחפו סימני שאלה מעל המפגש. איך הקהילה תגיב לרעיון? האם אפשר לייבא את המודל מעולם הדייטינג הסטרייטי בהצלחה? האם זה יעבוד? המפגש הראשון נערך לפני כחודש, וכשהוזמנתי אליו, חלפה במוחי המחשבה "מי יבוא בכלל למפגש שכזה בתחילת השבוע ועוד בשמונה בערב". אבל כשהגעתי למקום, הופתעתי לגלות לא פחות מארבעים איש, בכל שכבות הגיל. זו הייתה התחלה מעודדת מאוד.

החודש נערך מפגש נוסף, שגם אליו הגיעו רבים, וכעת מתכננים במרכז ערבי ספיד דייטינג נוספים, שבהם יכולים אנשים להכיר, פנים אל פנים, בשיחה קצרה, מהירה וקולעת. עוד מתכוונים אנשי המרכז לפתח את הקונספט ולהרחיב אותו, כדי לאפשר מפגשים עתידיים המבוססים על אותו רעיון מרכזי שמטרתו – יצירת מרחב או מקום בטוח ונוח להכרות, לאו דווקא זוגית אלא גם חברתית, בלי צורך בהעמדת פנים או מבוכה בעת עשיית צעדים ראשונים כגון התחלת שיחה במסיבה או פאב.

"הקהילה צריכה שינוי"

פגשתי את תומר עזריה (33), מנחה המפגשים, במטרה להבין איך ומה צריך לעשות כדי ליצור ערב מעין זה. "לפני כשש שנים כשהמרכז עוד היה בחיתוליו, נטלתי חלק בארגון פעילויות חברתיות," הוא מספר, "בשנת 2009 דרור הדדי - שאז שימש כאחראי החברתי - הקים קבוצה של דייטים שנועדה להיכרויות וקיימה פעילויות ספיד דייטינג על בסיס שבועי. אני עזרתי לו בארגון ובהנחיה", הוא מספר. "הבעיה הייתה שלאורך הזמן הרכב הקבוצה נשאר זהה, כך שעניין ההיכרויות קצת פוספס. המטרה הייתה הכרויות למטרות קשר זוגי, והרעיון היה ליצור קשרים חברתיים עם אנשים חדשים, אבל בכל פעם הגיעו אותם האנשים", הוא מספר.

במהלך ההנחייה, נחשף עזריה בלימודיו לנושאים ששינו את גישתו והוביל אותו לחשוב על חלופות. "כחלק מלימודיי, שכללו הבנת תיאוריות שונות, נמשכתי לתחום הקוגניטיבי ההתנהגותי, שכלל למידת עקרונות טיפוליים, והתמקד ברעיון של שינוי דפוסי התנהגות ויצירת הרגלים חדשים שמעצבים את האופי ותורמים לפיתוחו", הוא מספר. לדבריו, הוא עד מהרה נשאב לעולם המסקרן הזה והחל לעסוק בטיפול. ב-2012, כשממש התחיל לטפל, הגיעו אליו מקרים שעסקו בין היתר בנושאים שקשורים לקהילה הגאה כמו מיניות, משברי זהות מינית, משברי זוגיות בתוך הקהילה ועוד. "תוך כדי פעילות הבנתי שקיים חוסר בתקשורת, מיומנויות תקשורתיות וחוסר ביטחון בתחום הזוגי והחברתי. תמיד תהיתי האם אפשר אחרת? ואיך אפשר לייצר אלטרנטיבה למציאות שעוטפת אותנו?", כך החל הרעיון להתגלגל. 

ממחשבה ליצירה

כשלושה חודשים לפני המפגש הראשון, פנה לעזריה ד"ר אורי שפר-שלו, מנהל התחום הפסיכו-סוציאלי במרכז הגאה, בבקשה להנחות ערב ספיד דייטינג שיזמה קבוצת סטודנטיות שהוא מלווה. "קיבלתי את הבקשה ברצון רב, ידעתי שהפניה באה על סמך היכרותו עם עבודתי הצמודה, עם פרטים בקהילה בתחום הזוגי לצד התחום התקשורתי, וזאת במקביל למיומנותי בהנחיית קבוצות", הוא אומר. "הדגש מראש היה על הכרות למטרת הכרות ולאו דווקא למטרה זוגית – כלומר הכרות חברתית שלא על רקע רומנטי ו/או מיני בלבד". 

בעוד שמודל הספיד דייטינג למטרות יחסים רומנטיים ו/או מיניים הוא מוכר וידוע, החידוש היה בהוספת המרכיב החברתי. כאשר מגדירים את המפגשים ככאלו שמאפשרים היכרות רחבה יותר, וכוללת גם קשרים חברתיים, הדבר מוריד לחץ ומסיר קשיים שאנשים חווים כשהם בסיטואציה מלחיצה משהו של דייטינג רומנטי. נדמה שזהו השינוי המרכזי, שהביא גם למגוון גדול ביותר של משתתפים - לרבות אנשים שבדרך כלל לא מרגישים בנוח "להתחיל" עם אחרים, ולא לוקחים חלק בסצינת הדייטינג.

אחת הביקורות ביחס לפעילות היא שהמפגשים מיועדים לגברים הומואים בלבד, ולא לכל חלקי הקהילה. עזריה מסביר: "בהתחלה רצינו לקיים את המפגשים הראשונים לקהל יעד ספציפי ואז, בהדרגה ובהתאמה, להרחיב. ברור שהשאיפה היא לקבל את כולם באופן שווה ומכבד, אך בשלב זה התחלנו מהומואים. כמובן שבהמשך השמיים הם הגבול ונפתח קבוצות נוספות לפי הצורך".

לקהלים אחרים, הוא אומר, יש פתרונות מחוץ למרכז הגאה. "יש פעילויות דומות במקומות כגון אמזונה שמיועדים ללסביות, ומקומות שנועדו לקהל הביסקסואלי, ייתכן שבעתיד נרחיב את הפעילות ונתאים אותה לקהל נרחב יותר של אוכלוסיות", אומר עזריה. "כרגע יש תכנונים על הנייר, אך יש תקווה שכבר בעתיד הקרוב נוכל לקיים מפגשים מעין אלו המיועדים לקהל הטרנסג'נדרי, הן במסגרת מפגשי הכרויות והן במסגרת קבוצות". עוד הוא מוסיף, כי במרכז שוקלים גם לערוך ערבי מפגש גדולים, לכל חלקי הקהילה, ומחייך באומרו: "מי יודע אולי בעתיד קשת של צבעים תיצור מינגלינג הרמוני?".

קדימה להכיר!

בחזרה למפגשים. בכל ערב דייטינג התאפשר לכל אחד להכיר מגוון נרחב של אנשים עם דעות שונות. כל מפגש נמשך כשעתיים, בפתיחה הוגש כיבוד קל והמשתתפים יכלו לעשות מינגלינג ולשבור את הקרח. הזריזים יכלו כבר לסמן לעצמם מועמדים מועדפים לדייטינג, ולהתכוונן אליהם. ואכן, ניתן היה להבחין באנשים נרגשים, מחייכים, מלאי תקווה, עם גישושים ראשוניים, חילופי מבטים, והכל בסביבה בטוחה ונעימה. 

לאחר שלב המינגלינג, התיישבו המשתתפים בשורות זה מול זה, כאשר בכל זמן נתון (כשלוש דקות), התחלפו הזוגות והתחלפו הנושאים, וכך נוצרה קשת של אפשרויות הכרות. במהלך החילופים ניתנו נושאים ספציפיים לשיחה וכך בעצם בוצעה הכוונה על מנת לאפשר פתיחות מרבית ולחסוך את נושא המבוכה בשאלה "על מה לדבר?". לאחר מכן, יצאנו להפסקה, שגם בה אפשר היה להמשיך את השיחות, להכיר מעט יותר, ו - כמובן - להחליף טלפונים ולחפש אחד את השני בפייסבוק. חלק מהזוגות פרשו במהלך המפגש, ואפשר היה לראות לאחר מכן את המשתתפים מבלים בבית הקפה הצמוד, בזריזות מפתיעה שנותנת משמעות חדשה למושג ספיד דייטינג.

בחלקו השני של הערב התכנסו המשתתפים ותיארו את תחושותיהם לגבי נושאי השיחה השונים שעלו, ההיכרויות החדשות שנוצרו והביעו רשמים והצעות לגבי כל הפעילות שנעשתה. במקביל ניתנו כלים/טיפים לשיפור מרחב תקשורתי ויצירת מיומנויות תקשורת על ידי מנחה הסדנה. "ערב זה יצר פתח להבנה שקיימת דרך נוספת ליצירת מרחב חברתי אחר לבניית תקשורת ויחסי חברות והכרות פנים קהילתית", עזריה מספר. לדבריו, "ממש בימים אלה מתגבשת תוכנית להקמת קבוצה חברתית חדשה במרכז הגאה שמטרתה תהיה הכרות בדרך אחרת על רקע הספיד דיטיינג ויצירת מרחב נוח יותר להכרות. אחד הרעיונות המרכזיים הוא באמת להוציא אנשים מהמרחב הווירטואלי ולהפגישם פנים אל מול פנים בדרך לא מאיימת ופחות שיפוטית".

"נחמד להכיר במציאות ולא רק דרך תמונה"

אחד המשתתפים, בחור בן 33, נראה מאוד מרוצה במהלך הערב. כשניגשתי אליו כדי לשאול לדעתו, הוא סיפר שהגיע לכאן עם ציפיות נמוכות, ובעיקר כדי לשמור על ראש פתוח, אבל הופתע מהתוצאה. "כבר במפגש הראשון הכרתי בחור חמוד ויצאנו לאחר מכן למספר דייטים", הוא סיפר. "זה רעיון נחמד ואפקטיבי, אני כבר לא משתמש באטרף או גריינדר ולכן זה נחמד להכיר אנשים במציאות, פנים אל מול פנים, בדרך בה לא רק ישפטו אותי על סמך התמונות שלי או על איך שאני נראה". 

למרות שבאופן אישי לא תמיד מחבב מפגשים מהסוג הזה, אך שמחתי לגלות שהאירועים האלו מושכים אנשים מגוונים, ושהם זוכים לפידבקים חיוביים והיענות טובה. בשלב הזה נראה שמה שהחל כפרויקט חד-פעמי שהובא על ידי סטודנטיות לעבודה סוציאלית, צבר תאוצה, אומץ על ידי המרכז ונחקק כחלק מלו"ז הפעילויות המתוכנן.

ניצול הזדמנויות, ניסוי חברתי או מציאות חברתית אלטרנטיבית? עוד מוקדם לומר. אך בינתיים, העובדות מדברות בעד עצמן, ואם אתם גם רוצים לתת קצת מנוחה לעכבר ולמקלדת, או לנסות משהו קצת שונה וחוויתי, נסו גם אתם להגיע למפגשים המפורסמים בדף הפייסבוק של המרכז הגאה. מי יודע, אולי תמצאו את בן הזוג שאתם כל כך מחפשים, או "סתם" תכירו אנשים מעניינים, לכל מטרה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...