חגיגות באירלנד בעקבות אישור ההצעה להכרה בנישואים חד-מיניים
חגיגות באירלנד בעקבות אישור ההצעה להכרה בנישואים חד-מיניים. צילום: The Irish Labour Party, flickr.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נישואים גאים באירלנד: חיזוק השמרנות במסווה של ליברליזם

כיצד ייתכן שמדינה שמרנית-דתית מאשרת נישואים בין בני זוג מאותו המין, מה שללא ספק חורג מההסכמה הקתולית, אך בו בזמן לא מאפשרת, למשל, לנשים לבצע הפלות? בעוד שהפלות חותרות תחת הסדר החברתי הקיים, נישואים גאים מאשרים את ההגמוניה ורק מחזקים את השמרנות. מוטב שהזכויות שהקהילה משיגה תהיינה מעוגנות בסובלנות והכרה עמוקה בחופש הבחירה של בני-אדם, ולא בפעולות שמגבות את המבנה ההטרו-נורמטיבי הקיים

אירלנד, מדינה קתולית ושמרנית ביותר, אישרה בסוף השבוע הכרה בנישואים חד-מיניים במשאל עם. זו הפעם הראשונה שסוגיית הנישואים הגאים עולה למשאל עם ולא מוסדרת בהליכי חקיקה רגילים, בין היתר, במטרה לשקף את רצון הציבור במדינה השמרנית ולמנוע תגובת נגד חריפה, במקרה של הסדרת הנושא בחקיקה.

עדיין לא ברור מהי התפלגות התוצאות, אך נראה כי הרוב הגדול של המצביעים היה בעד אישור נישואים חד-מיניים. לפי דיווחים באמצעי התקשורת באירלנד גם באיזורים הכפריים הנחשבים - או לפחות נתפסים כשמרנים - היו הצבעות ה"כן" רבות בהרבה מהצבעות ההתנגדות להצעה. יצויין כי מדובר בשיאה של מגמה שהחלה בתחילת המאה הנוכחית, אז דובר על הצורך ברפורמה במדינה בכל הקשור לזכויות להט"ב.

שאלה חשובה שעלתה בעקבות אישור ההכרה בנישואים חד-מיניים, היא כיצד ייתכן שמדינה שמרנית-דתית מאשרת נישואים בין בני זוג מאותו המין, מה שללא ספק חורג מההסכמה הדתית-קתולית, אך בו בזמן לא מאפשרת, למשל, לנשים לבצע הפלות?

בעוד שפרשנים רבים מדברים על כך שאישור הנישואים הגאים מהווה "התקדמות", יש זווית אחרת שמציגה את הנושא כמורכב יותר. אכן, מדובר בצעד חיוני בהכרה בקהילה הגאה ובזכות יסוד להינשא, אבל זה לא אומר כלום על החלשות השמרנות באירלנד הקתולית: אולי בדיוק להיפך. בעוד שאפשר לדבר תיאורטית על החלשות הדת, השמרנות במובן הרחב יותר שלה, כמו תפיסת מבנה המשפחה ומבנה היחסים בין אנשים, זוכה במהלך הזה לחיזוק משמעותי.

נישואים חד-מיניים מאשרים את הסדר החברתי הקיים (נישואים, מונוגמיה, זוגיות) עבור הומואים ולסביות. זוגות גאים הנישאים, מקבלים על עצמם מרצון מוסכמות הטרו-נורמטיביות באופן כזה המרחיב את ההגמוניה ורק מחזק אותה. זה צעד חשוב בכיוון הקבלה של להט"בים כשווים בזכות להינשא, אבל תחת המטרייה של מה ש"נכון" ו"מקובל" בתרבות. במילים אחרות: מי שמסכים להיכנס לחופה עם הדת והמדינה, מקבל את הזכות ("זכות", כן?) להינשא כדת משה ו, טוב, מי שזה לא יהיה.

הפלות עושות בדיוק את הדבר ההפוך. הן מחזירות את הכוח לנשים ומפרקות את מודל המשפחה המסורתי במתן בחירה (שהיא תמיד ערך "מחתרתי" כשזה מגיע לגברים ונשים, אך בעיקר לנשים, לפי מודלים דתיים ושמרנים).

הייתי שמח הרבה יותר אילו אירלנד הייתה מאשרת הפלות. זה היה מעיד על הפנמה עמוקה יותר של ערכים הומאניסטיים רחבים ומקיפים, הנוגעים לבחירה חופשית ונטולת התערבות. במצב כזה, לא מן הנמנע שזכויות לקהילה הגאה היו נגזרות מאותה הפנמה והבנה.

בינתיים, קצת קשה לי לחגוג "הישג" או לקרוא לו "התקדמות" בזכויות אדם, בזמן שנשים אינן יכולות לקבל זכות בסיסית מינימלית כמו להחליט לסיים הריון לא רצוי, וכפועל יוצא של זה נמצאות תחת משטר כוחני ואלים המעקר ומבטל את חופש הפרט, בצורתו היסודית והבהירה ביותר, של תכנון המשפחה ובחירות החיים שלהן. אי-אפשר לנתק את המאבקים האלו זה מזה, בהיבט חברתי, פוליטי ואישי.

מוטב שהזכויות שנקבל תהיינה מעוגנות בסובלנות והכרה עמוקה יותר בחופש הבחירה של אדם, כל אדם, בהיבט הרחב ביותר של המילה. כך שאפשר לשמוח עבור הקהילה הגאה באירלנד, אבל כדאי לחשוב פעמיים לפני שאתם אומרים "בקרוב אצלנו". 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...