שידוך הולם, ויקראם סת
שידוך הולם, ויקראם סת. צילום: עטיפת הספר.
עוד בספרים
 >  >  > 

האהבות הסמויות מעין

"שידוך הולם", ספרו של ויקראם סֶת, הוא מלאכת מחשבת של גילוי והסתרה, ועוצמתו האמיתית טמונה במה שלא נאמר בו יותר מאשר במילים שעל הנייר. הספר, עליו עבד סת במשך שמונה שנים תמימות, הפך לרב-מכר בינלאומי, אך רוב המבקרים החמיצו תת-עלילה אחת בסיפור, שבקריאה חוזרת נראית כלוז והליבה של הרומן כולו

בשנת 1993 זרק ויקראם סֶת, שהיה אז משורר הודי מינורי המתגורר באמריקה, פצצה ענקית אל שוק הספרים בעולם הדובר אנגלית: הרומן "שידוך הולם" – 1500 עמודים צפופים במקור האנגלי – חולל סנסציה בשני עברי האוקיינוס האטלנטי, זכה לביקורות נלהבות מקיר לקיר והיה לרב-מכר בינלאומי. גם הגרסה העברית (שיצאה ב-1997 בשני כרכים, בתרגום מוצלח של שרון פרמינגר) זכתה להצלחה אצלנו, ולפני כמה שנים יצאה במהדורה מחודשת בכריכה רכה.

סת עבד על הספר במשך שמונה שנים תמימות, שאת חלקן עשה בבית הוריו בהודו לצורך תחקיר. לפני כן פרסם קובצי שירה, יומן מסע, ואת הרומן בחרוזים "שער הזהב", הכתוב כולו בסונֶטות פושקיניות ומתאר את חייהם של בני שלושים-ומשהו בסן פרנסיסקו (הספר הנדיר והנהדר הזה נכתב בהשראת "יבגני אונייגין" של פושקין, ובתורו שימש כהשראה ל"מקום אחר ועיר זרה" של מאיה ערד, הכתוב באותו הפורמט, וגם ברוח דומה). כמו ב"שער הזהב", גם ב"שידוך הולם" מפנה סת את גבו למודרניזם ולפוסט-מודרניזם; במקום זאת, הוא בוחר במופגן לכתוב במסורת הרומנים הרוסיים והאנגליים הגדולים של המאה ה-19, המגוללים בפני הקורא סאגה משפחתית מסועפת ועשירה בפרטים, על רקע מאורעות היסטוריים סוחפים. ברחבי העולם התפייטו מבקרי הספרות על צמרמורות העונג, שנשכחו זה מכבר, הפוקדות את הקורא כשהוא נשאב אל תוך עלילה מפנקת ורחבת-ידיים, ועל הגילוי מחדש של מחויבות ארוכת-טווח לדמויות עגולות ומתפתחות, דמויות שנותרות עם הקורא עוד שעה ארוכה לאחר שהניח את הספר על שידת הלילה.

אבל הדבר שחמק מתשומת ליבם של רוב המבקרים הוא תת-עלילה אחת בסיפור, המתארת במרומז ובעידון סיפור אהבה אחד בין שני גברים, שאחד מהם ביסקסואל (בדומה לסת עצמו) והשני כנראה הומו. הציר המרכזי והגלוי לעין הוא סיפורה של לאטה הצעירה, סטודנטית לספרות באוניברסיטה של העיר הבדויה בראהמפור – המזכירה מאוד את העיר האמיתית ורנאסי – שהגיעה לפרקה ובקרוב יהיה עליה להתחתן. אמה של לאטה, דמות קומית נהדרת של אמא פולנייה-הודית אמיתית, הופכת עולמות בחיפוש אחר שידוך הולם לבתה, ואילו הבת מוצאת את עצמה בינתיים קרועה בין שני מחזרים צעירים, שכל אחד מהם מייצג אפשרויות קוסמות (ומבהילות) אחרות. ובין פרקי העלילה המרכזית הזו, מלבלבות שלל עלילות משנה, חלקן קומיות וחלקן דרמטיות, שבהן מתיידד הקורא עם צבא שלם של דמויות משלוש המשפחות שבמרכז הסיפור, ומתוודע לאפיזודות מרתקות מן ההיסטוריה הסוערת של הודו בראשית ימי עצמאותה.

עם הדמויות הצבעוניות ביותר נמנה מאן קאפור, אחי-גיסה של לאטה, צעיר שנון ומרדני המסרב ללכת בתלם החרוש שהתווה לו אביו הפוליטיקאי, ובמקום ללמוד, לעבוד ולהקים משפחה הוא מכלה את ימיו עם חבריו הבטלנים בשתייה, עישון והאזנה למוזיקה. ואז, חייו משתנים באחת כשהוא מתאהב אהבה נואשת וחסרת-סיכוי בסעידה בֵּיי, קורטזאנה מוסלמית: אישה עצמאית ומשכילה בשולי העיר ובשולי החברה, המתפרנסת ממתן שירותי מין לאליטה העשירה של בראהמפור, ומלבד זאת גם מוזיקאית מחוננת המופיעה באירועים ציבוריים ובביתה בפני לקוחותיה הפרטיים. במציאות ההודית, ובחברה המחולקת לפי גבולות ברורים של קאסטה, דת ומעמד, ברור לכולם – ובראש ובראשונה לסעידה עצמה – שחיזוריו של מאן עתידים להמיט אסון על ראש שניהם.

סיפורו של מאן הופך באבחה אחת מקומדיה לדרמה, ובסופו של דבר לטרגדיה. בלי לקלקל יותר מדי את ההנאה מנפתולי העלילה, אגלה כאן שמי שנחלץ לעזרתו של מאן ברגעי השפל שלו הוא חברו הטוב פִירוֹז, מתמחה צעיר ברפואה וחברו מילדות. בשלב מסוים באמצע הספר, מבלים פירוז ומאן ליל אהבים ביחד, ומבין השורות נרמז כי כך נהגו לעשות לא פעם בנעוריהם. בקריאה ראשונה של הספר, האפיזודה המפתיעה הזו נראית תלושה וחסרת-פשר; אבל בקריאה שנייה – והרומן הגדול הזה פשוט מתחנן לקריאה שנייה – מתגלה כי פירוז אוהב את מאן מרחוק ממש מתחילתו של הספר, ובסופו של דבר הוא גם מגלה הקרבה אצילית ומעניק לחברו הזדמנות לגאולה של ממש.

כל המעשה הזה מסופר רק במרומז, כיאה לרומן ששורשיו נטועים במסורת המאה ה-19, ולא ייפלא שהוא נעלם מעיניהם של המבקרים שהעלו על נס את הספר כ"רומן שידוכים" או כמטאפורה מתוחכמת להודו, מדינה בפתח דרכה, שעליה לבחור באיזה נתיב תלך. אבל ככל שאני שב וקורא ב"שידוך הולם" כך אני נוטה יותר ויותר לחשוב שאולי סיפורם של מאן ופירוז הוא-הוא הלוז והליבה של הרומן כולו – ואם הצדק עמי, אז ספרו של סת הוא מלאכת מחשבת של גילוי והסתרה, ועוצמתו האמיתית טמונה במה שלא נאמר בו יותר מאשר במילים שעל הנייר.  

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...