ד"ר רות גופן. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

מה נשים לסביות צריכות לדעת על הבריאות שלהן?

מאפייני הבריאות של הלסביות אינם נובעים מהנטייה המינית, אלא ממאפיינים שונים של אורח החיים, למשל: לסביות מעשנות יותר מסטרייטיות ולכן הן בסיכון מוגבר למחלות לב וריאה, הן נכנסות פחות להריון, לכן הן בסיכון מעט מוגבר לסרטן השד. ויש דוגמאות נוספות. לכן כדאי להגיע לכנס "לדבר בריאות בגאווה" ולקבל מידע מקיף על הבריאות של כולנו

לפני כשנתיים הגיעה למרפאתי אישה לסביות בת 32. במסגרת שיחתנו שאלתי אותה מתי היתה לאחרונה אצל גניקולוגית והיא ענתה שלא הייתה מעולם. תשובתה לא הפתיעה אותי, אמרתי לה שנשים לסביות לא כל כך פונות לבדיקה של רופא נשים, אבל היא ממש לא חשבה שהדבר קשור לזה שהיא לסביות. 

לא קשור? אני לא בטוחה.

מחקרים מהעולם מצביעים על כך שנשים לסביות פונות פחות מסטרייטיות לבדיקות רפואיות, כולל בדיקה גניקולוגית, בדיקות דם, מדידת לחץ דם, ממוגרפיה ועוד. גם במצבי חולי, לסביות מגיעות מאוחר יותר לרופאה בהשוואה לסטרייטיות.

צריך להבין, מאפייני הבריאות של הלסביות אינם נובעים מהנטייה המינית, אלא ממאפיינים שונים של אורח החיים, למשל: לסביות מעשנות יותר מסטרייטיות ולכן הן בסיכון מוגבר למחלות לב וריאה. לסביות נכנסות פחות להריון, לכן הן בסיכון מעט מוגבר לסרטן השד. ויש דוגמאות נוספות.

מה לגבי מחלות שמועברות ביחסי מין?

לשמחתנו אין שכיחות יתר למחלות שמועברות ביחסי מין (STDS) אצל לסביות וככל הנראה השכיחות אף נמוכה בהשוואה לסטרייטיות.  

אבל חשוב לזכור שכן קיים סיכון להעברה של STDS ביחסי מין בין נשים ולכן כדאי להקפיד על יחסים מוגנים עם פרטנריות מזדמנות: להימנע ממגע של ריריות הפה עם דם והפרשות הנרתיק, לא להעביר צעצועי-מין  (SEX TOYS) מאחת לשנייה, ואם מעבירות – לשים על הצעצוע קונדום או לנקות אותו עם מים חמים וסבון.

בריאות הנפש אצל לסביות, איך זה שונה בהשוואה לסרטייטיות?

מכבש הלחצים תחתיו נתונות נשים לסביות: לחץ חברתי וכלכלי, חשיפת יתר לאפליה והטרדות במקומות העבודה, חשיפת יתר לאלימות ועוד, גורמים לשכיחות יתר  של דיכאון, חרדה ואף אובדנות אצל לסביות. אצל לסביות ש"נמצאות בארון" המצב לצערנו חמור אף יותר.  לכן, במצב מצוקה חשוב מאוד לקבלת עזרה: פנייה לטיפול פסיכותרפי, לרופאת המשפחה או לכל סוג אחר של טיפול יכולים לסייע מאוד.

לשמחתנו מצבנו החברתי משתפר כל העת – יש קבלה של אורח החיים הלסבי והלסבופוביה הולכת ופוחתת במרבית מגזרי החברה הישראלית (אם כי לצערנו לא בכולם). כתוצאה מכך חל שיפור בכל תחומי החיים: תעסוקה, בריאות גופנית ונפשית ועוד.

אולם גם כיום ישנו מקום לשיפור. אנו ממליצות לגשת לרופאת המשפחה לערוך את הבדיקות התקופתיות המומלצות בהתאם לגיל וכן להיבדק על ידי גניקולוגית.

אנו ממליצות גם להגיע לכנס "לדבר בריאות בגאווה". בכנס תוכלו לשמוע לשמוע מגוון הרצאות בנושאי בריאות ללסביות- ידע בנושאי רפואה הוא כוח, הוא מפיג חששות ולעיתים הוא אף יכול להציל חיים.

ההרצאות בכנס "לדבר בריאות בגאווה"  ללסביות:

יום חמישי, 28 במאי:

בשעה 20:00-20:50: פריון ללסביות, ד"ר קרן אופיר, מומחית ברפואת נשים ופריון מבית החולים שיבא בתל השומר.

בשעה 21:00-21:50: 50 דרכים לגוון סקס לסבי, איילת דוד קורן מחנות סיסטרז.

יום שישי, 29 במאי:

בשעה 10:00-11:30: בדיקות שד בחינם על ידי רופאה מומחית, ד"ר לוסי אייצ'סון.

בשעה 10:00-10:50: סיפור ההתמודדות שלי, חנה גורן מעמותת אחת מתשע (מאבק בסרטן השד)

בשעה 12:00-12:50: גיל המעבר אצל לסביות, ד"ר מיכל יעקבי, רופאה בכירה לאנדוקרינולוגית,  ביה"ח איכילוב.

בשעה 14:00-14:50: סדנת מיניות ללסביות, על ידי לי ראובני.


כולכן מוזמנות!

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...