מיכל רוזין
"בעוד שישראל, ובמיוחד תל-אביב, מתהדרת בהכלה הולכת וגדלה של הקהילה הגאה, ממשיכים הטרנסים והטרנסיות לספוג אלימות ושנאה". מיכל רוזין. צילום: יחסי ציבור, ויקיפדיה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נשים טרנסיות הותקפו בקריית חיים, אחת נפצעה קל

ארבעה צעירים שישבו בבית קפה תקפו את הנשים הטרנסיות, ונמלטו לפני שהמשטרה הגיעה למקום. אחת הנשים נפצעה קל מכוס זכוכית שהוטחה בפניה. ח"כ רוזין: "בעוד שישראל, ובמיוחד תל-אביב, מתהדרת בהכלה הולכת וגדלה של הקהילה הגאה, ממשיכים הטרנסים והטרנסיות לספוג אלימות ושנאה. משטרת ישראל, הסובלת מחוסר מודעות במקרה הטוב והומופוביה גלויה במקרה הפחות טוב, אינה כתובת עבור אותה קבוצה שהופכת לשק החבטות של החברה"

נראה כי בתקופה האחרונה החלה האלימות כלפי טרנסג'נדריות לצאת מהארון: בימים האחרונים נרשמו מספר דיווחים על אירועים אלימים כלפי אנשים טרנסג'נדרים, האחרון שבהם אירע לפנות בוקר (שישי) בקריית חיים.

בסביבות השעה 4:00 הותקפו שלוש טרנסג'נדריות בבית קפה מקומי. אחת המותקפות סיפרה כי בעודן שוהות בבית הקפה, חבורה של שתי בנות ושני בנים שישבו מאחוריהן החלו לקלל אותן וללעוג להן. "הן אמרו לנו לשתוק", ו"סתמו את הפה, יא קוקסינלים". בין הקבוצות התפתחה מריבה מילולית, שבמהירות הפכה למכות.

אחת המותקפות קמה לעזרת חברותיה ונפגעה בעינה מכוס זכוכית שהושלכה לעברה. עובדי המקום הזעיקו אמבולנס ומשטרה, אך התוקפים נמלטו מהמקום בטרם הגיעו השוטרים לזירה.

רוני קלמן, שהייתה במקום, סיפרה כי עובדי המקום התנהגו יפה וניסו לעזור ככל האפשר. "אנחנו ב-2015", אמרה קלמן, "עד מתי אפשר להיות חשוכים ככה? לא עשינו כלום ולא הצקנו להם, פשוט לא התאים להם שאנחנו טרנסיות".

ח״כ יעל גרמן, יושבת ראש משותף של השדולה הגאה בכנסת אמרה: ״החלטנו השנה לשים דגש מיוחד על הקהילה הטרנסג׳נדרית בשדולה הגאה בכנסת. יותר ויותר אנו מגלים עד כמה קהילה זו סובלת מהדרה, מהצקות ומאלימות. אנו מקוות שהעלאת הנושא למודעות תסייע לחברה לקבל את הטרנסג׳נדרים כשווים לכל דבר ועניין.״

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה ל-GoGay בתגובה: "לפעמים גם בתוך מיעוט מדוכא יש מיעוט מדוכא. טרנג'נדרים/ות הם דוגמה לקבוצה כזאת. בעוד שישראל, ובמיוחד תל-אביב, מתהדרת בהכלה הולכת וגדלה של הקהילה הגאה, ממשיכים הטרנסים והטרנסיות לספוג אלימות ושנאה".

רוזין הוסיפה כי "משטרת ישראל, הסובלת מחוסר מודעות במקרה הטוב והומופוביה גלויה במקרה הפחות טוב, אינה כתובת עבור אותה קבוצה שהופכת לשק החבטות של החברה. השר הקודם לביטחון פנים לא הצליח אפילו לבטא נכון את מילה טרנסג'נדרים מעל דוכן המליאה. כולי תקווה שביחד עם השר הנכנס תיכנס גם נכונות אמיתית לטיפול שורש שיאפשר אכיפה טובה יותר וחיים קצת יותר בטוחים לקהילת הלהטבא"ק על כל גווניה."

יו״ר הפורום הגאה במרצ, דרור מזרחי: "זו תעודת עניות למדינת ישראל, על כל גורמיה: מהרמה הממשלתית הבכירה, דרך החינוכית, המשטרתית ועד למונציפאלית. על המדינה להבטיח זכויות מלאות לקהילת הטרנס וללהט"ב באשר הם. והזכות הראשונה היא הזכות לחיים ולבטחון. הקהילה ותומכיה דורשים מהממשלה החדשה לקחת אחריות ולהציג את תכניותיה לטיפול אמיתי בטרנספוביה ובלהטבפוביה.

״העיר חיפה, בה בוצעה לפנות בוקר התקיפה הטרנספובית המזעזעת, ידעה כבר שורה של גילויי להטבפוביה בשנים האחרונות. על כן, רה"מ נתניהו, שר החינוך בנט, השר לבטחון פנים לוין, שרת המשפטים איילת שקד, וגם ראש העיר חיפה יונה יהב: האחריות היא עליכם. אתם מנהלים את העניינים וחובתכם להבטיח חיים חופשיים ושיוויונים לכל אדם, בכל זהות מינית ומגדרית״, אמר מזרחי.

השרה לאזרחים וותיקים ולשיוויון מגדרי גילה גמליאל מסרה כי היא רואה בחומרה את התקיפה האלימה והמכוערת. כן הוסיפה כי תיבחן האפשרות לקבוע ענישה מחמירה על פשעי שנאה, למשל כאלה המבוצעים על רקע זהות מגדרית.

עו"ד אמיר אוחנה, יו"ר גאווה בליכוד, מסר כי יעלה את נושא האלימות נגד טראנסים/יות כנושא לטיפול בכינוס השדולה הלהט"בית הקרוב, וכי אין המדובר במקרה יחיד ובודד אלא בכזה שמצטרף לשורה של אירועים מדווחים ולמרבה הצער, גם לכאלה שלא דווחו משלל סיבות.

במשטרה אמרו ל-ynet כי המקרה נמצא בחקירה, אך לטענתם לא ידוע כרגע שהאירוע החל על רקע מגדרי. במשטרה טענו גם כי האירוע התרחש במהלך חצי גמר האירוויזיון, אך הוא הסתיים שעות קודם לכן. המשטרה גם הגיבה בצורה מוזרה ותמוהה כשהגדירה את ברין "צעיר" ולא התייחסה למגדרה הנכון.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...