שולחן עגול 2015. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

השולחן העגול החדש

מפגש משותף של פעילים מהקהילה בארגון של "מעגלים", הוכרז כאירוע הדגל של הקהילה ביום המאבק בהומופוביה. רוצים לשמוע ולהשמיע? סמנו ביומן את ה-17 במאי


לאורך כל השנים מדברים פעם אחר פעם על חוסר שיתוף הפעולה בתוך הקהילה. ההומואים נגד הלסביות ולהפך, הטרנסים שנמצאים מחוץ לשיח, הביסקסואלים שרבים טוענים שהם מעמידים פנים, ועוד ועוד. אך בשנים האחרונות ישנם יותר ויותר קולות – ומאמצים – להעמיק את שיתוף הפעולה בין הקבוצות השונות.

אחד המאמצים הבולטים במגמה זו הוא "מעגלים", פרויקט של המרכז הגאה, אשר יקיים ביום ראשון הקרוב, ה-17 במאי, את אירוע "שולחנות עגולים". יחד עם עיריית תל-אביב, הוחלט כי האירוע ישמש כאירוע הדגל של הקהילה ביום ההבנ"ה, כלומר יום המאבק בהומופוביה.

"מעגלים" מאגד נציגים ונציגות של הקבוצות השונות בקהילה, אנשים הרוצים לסייע לשאר הקהילה להכיר את המגוון האנושי המרכיב את הקהילה הגאה. בין אם מדובר בהומואים ולסביות, טרנסג'נדרים/ות או ביסקסואלים/ות, חירשים, ערבים, אתיופים, דתיים, פמיות, בוצ'ים, אוחצ'ות, בני נוער, הורים, מבוגרים/ות ומזדקנות/ים, קווירים ועוד.  

"שולחנות עגולים" יתקיים כאמור ביום ראשון ה-17 במאי. התאריך אינו מקרי – זהו התאריך בו הוסרה ההומוסקסואליות מרשימת ההפרעות הנפשיות על ידי ארגון הבריאות העולמי, לפני 25 שנה. במהלך האירוע, שיחל בשעה 20:00, יוצבו 10-14 שולחנות באולם המרכז הגאה ובחצר שלו. כל שולחן ינוהל על ידי נציג/ה של אחת מהקבוצות בקהילה, וכל מי שירצה יוזמן להשתתף. כל סבב בשולחן ימשך 20 דקות בהן מנהלי השולחנות יעבירו מידע תחושות לקהל באמצעות הפעלות, שיחה, סרטים ועוד.

המטרה, מסבירים ב"מעגלים", היא לייצר הזדהות של הקהל הרחב. כלומר, שהאנשים המרכיבים את הקהילה הגאה ילמדו קודם כל להכיר את שאר האנשים המרכיבים אותה - מה זה אומר להיות נשא HIV? מה זה אומר להיות הומו וחירש? עם מה מתמודדת בוצ'? מה מטריד את הנוער? איך מזדקנים בקהילה? מה זו פמית? מה מרגישים ההורים שלנו? איך מגשרים בין הדת ובין ההומוסקסואליות? מה זה בעצם טרנס ובמה שונה ההתמודדות שלו משל הטרנסית? ובעצם... למה כולם מרגישים שנרתעים מהם בתוך הקהילה? למה החוויה שמקשרת בין כולם היא חיים בבועה, ובבידוד?

"אפשר לחיות במעגל מאוד מסויים - קהילת החרשים ולהיות עשיר מכך", אומר יונתן שיוביץ, הומו חירש. "עם זאת, ההצטרפות למעגלים פתחה בפניי מעגלים נוספים שלא הכרתי והמפגש עורר בי את ההבנה, שככל שיש יותר מעגלים – כך חוזק הקהילה גדול יותר".

"שולחנות עגולים", 17.5, מהשעה 20:00, המרכז הגאה בתל אביב.

 

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...