מוני קראוס
מוני קראוס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

התרבות הגאה פורחת, אבל מה עם הזכויות?

מדוע מצד אחד אנו חווים צמיחה תרבותית להט"בית ופריחה בעשייה קווירית תרבותית, ומצד שני מצבנו הפוליטי אינו משתנה ואולי גם מדרדר?

לפני כמה ימים נזכרתי בשיר "תן וקח" שכתב תמיר אסולין מה שגרם לי לחשוב על התרבות הלהט"בית שיש בתל אביב וכל רחבי הארץ. בשנת 2015 יש משוררים שכותבים שירה להט"בית-קווירית, יש ז'אנרים רבים של מסיבות, תרבות הפטיש חווה פריחה, נוכחות של להט"ב בפריים-טיים וכן הלאה. לכאורה הפריחה הזו נמצאת בתל אביב אך לא רק, גם בערים כמו ירושלים ובאר שבע יש תרבות להט"בית שנוכחת במרחב הציבורי, פה בירושלים לפני כמה חודשים ארגן התא הגאה הירושלמי את מרוץ הדראג הראשון בארץ.

לעומת זאת בתחום הפוליטי מצבנו כקהילה להט"בית לא בדיוק טוב. ברשותכם אני לא אייחס חשיבות רבה לחילוץ הצבוע של האבות הלהט"בים וילדיהם בנפאל, אל נא נשכח שהאפליה מצד המשטר הישראלי היא זו שדוחפת אותם להגיע מלכתחילה למקומות כמו נפאל. נכון לרגע זה להט"בים עדיין נתונים לאיום במרחב הציבורי, נערים ונערות להט"בים חווים אלימות במערכת החינוך, נערים ונערות להט"בים נזרקים מבתיהם, אנחנו מופלים בקבלה למקומות עבודה שכירת דירות וכדומה, אנחנו לא יכולים לתרום דם, להט"בים אינם יכולים להתחתן, לצאת מהארון זה עדיין דרמה גדולה, אין חבר או חברת כנסת להט"בים מחוץ לארון אבל ישנם חברי וחברות כנסת שהם הומופובים גאים כלשונם.

מדוע אם כך מחד אנו חווים צמיחה תרבותית להט"בית ומאידך מצבנו הפוליטי אינו משתנה?

ברור שלדבר הזה יש מניעים רבים אבל אני רוצה להצביע על שניים עיקריים, האחד הוא אקטיביזם חד כיווני של פרטים להט"ביים בארגונים כאלה ואחרים מבלי שאותם ארגונים יביעו סולידריות עם הקהילה הלהט"בית. השני הוא שלהט"בים מגדירים את עצמם קודם כל לפי זהותם הלאומית והדתית ורק לאחר מכן לפי זהותם המינית והמגדרית, מה שמשליך על תמיכה במפלגות ואידיאולוגיות שמקדשות אלמנטים כמו דת, לאומיות ולאומנות ועוד על גבם של להט"בים.  

בואו נבחן לדוגמא את האקטיביזם הפוליטי של פרטים להט"בים בארגוני החברה האזרחית השונים. כמעט בכל ארגון או הפגנה שעוסקים בנושאים סוציו-אקונומיים, הכיבוש, גזענות וכדומה יש להט"בים. מצד שני במצעד הגאווה בתל אביב, ירושלים וחיפה לא זכור לי שראיתי לאחרונה את רוב הארגונים הללו או נציגיהם שצועדים תחת דגל הארגון. תופעה זו היא הקרנה של סדר העדיפויות של האינדיבידואל הלהט"בי, הוא בוחר להקדיש את זמנו לאקטיביזם (שהוא מבורך) למען אוכלוסיות מדוכאות אחרות ובדרך שוכח את הדיכוי שלו (אפרופו הטור הקודם שכתבתי).

מצד שני יש את ההגדרה הלאומית והדתית. אני לא מזלזל בתפיסה דתית או לאומית כזו או אחרת, למעט תמיכה של להט"בים יהודים-ישראלים בכיבוש צבאי ורמיסתם של להט"בים פלסטינים, בעיני זה משול לתרנגולת שתתנגד לטבעונות. אך עדיין נשאלת השאלה, איזה הישג פוליטי אנו מצפים להשיג כקהילה או כפרטים להט"ביים בכך שאנו תומכים במי שבמפורש מתנגד לזכויות שלנו כדוגמת ה"לא מתנצלים" של בנט או התמיכה הרדיקלית ומגניבה בש"ס או התנועה האסלאמית.

פה צריך גם לתהות האם הביטחון הציבורי שלנו כלהט"בים הוא דבר שצריך להיות בדרגה נחותה בהשוואה לביטחון ציבורי של כלל האוכלוסייה? האם רמיסתי כלהט"ב מוצדקת רק בגלל שאיפה לטוהר גזע ועליונות גזעית או בשם אינטרסים בטחונים עלומים?!

אני לא טוען שיש התנגשות בין זהות לאומית או דתית לבין זהות מינית ומגדרית, אנחנו כפרטים מורכבים מרבדים רבים של זהויות ולכלל הזהויות צריך להיות ביטוי אך מדוע שדווקא הזהות הלהט"בית שלנו צריכה להיות תמיד פחות חשובה משאר הזהויות? למען האמת אני לא מרגיש חיבור שמימי ורוחני לניסים השכן היהודי שלי מהקומה מתחתי ומאמין שאיש לי יותר במשותף עם הלהט"בים הקרקסיים שהכרתי בפולסום ועוד מקומות בעולם.

הבעיה שהחיבור שללא ממומש בין ההישגים התרבותיים שלנו כלהט"בים להישגים הפוליטיים עוד יוליד יום אחד את הכלים הפוליטיים שבאמצעותם ידכאו אותנו אפיים לעומת המצב שבו אנחנו נמצאים כעת. בואו ניקח לדוגמא את מרוץ הדראג שמניתי בהתחלה, אכן הישג תרבותי מרשים. אולם, קיומו הוטל בספק לאור ההתקפלות ברגע האחרון של עיריית ירושלים מתמיכה באירוע וזאת לאור לחצים פוליטיים הומופוביים.

ואסיים בשיר המעולה של תמיר אסולין:

תן וקח

בֹּא נַעֲשֶׂה עִסְקָה

אַתָּה תְזַיֵּן לִי אֶת הַחֹר

דְּחֹף לִי אֶת הַזַּיִן

עָמֹק חָזָק

דְּחֹף גַּם אֶת הַיָּד

אֶגְרֹף קָמוּץ

תַּכְנִיס אֶת הָרֹאשׁ

וְאָז כְּתֵפָיִם וְכָל הַגּוּף

תַּחְדֹּר אֵלַי

עַד שֶׁתִּכָּנֵס פְּנִימָה

וַאֲנִי אֶכְרַע לָלֶדֶת

וְאֶקְרָא לֵךְ בְּשֵׁם

וְאֶתֵּן לֵךְ חִנּוּךְ

וְאַאֲכִיל אוֹתְךָ בַּתַּחְלִיף לְחָלָב אֵם.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...