אילוסטרציה
אילוסטרציה. צילום: Sohel Parvez Haque, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

עליה חדה במספר מקרי העגבת במחוז תל-אביב

עגבת חוזרת: על פי הודעה שפרסם משרד הבריאות, בשנתיים האחרונות גדל מספר החולים בעגבת במחוז תל אביב כמעט פי שלושה, מ-38 מקרים מדווחים בשנת 2012 ל-112 מקרים בשנת 2014. עיקר הנדבקים: גברים הומואים שקיימו יחסי מין לא מוגנים

מחלת העגבת (סיפיליס) חוזרת, ובגדול, בכל העולם ולא מדלגת על ישראל וספציפית על אזור תל אביב. על פי הודעה שפרסם משרד הבריאות, בשנתיים האחרונות גדל מספר החולים בעגבת במחוז תל אביב כמעט פי שלושה, מ-38 מקרים מדווחים בשנת 2012 ל-112 מקרים בשנת 2014.

עגבת היא מחלה מידבקת ביותר ומסוכנת הנגרמת על ידי חיידק בעל השם הלטיני הנהדר Treponema pallidum ("החוט המתפתל החיוור"), המזכיר בצורתו פותחן בקבוקים. התסמינים של מחלת העגבת דומים מאוד לאלו של מחלות רבות ושונות ולכן קשה לאבחן אותה והיא זכתה לכינוי "החקיין הגדול".

המחלה מועברת בעיקר ביחסי מין לא מוגנים מכל סוג - אוראליים, אנאליים או ואגינליים, אך יכולה להיות מועברת גם על ידי דם, על ידי רוק, או בעקבות מגע קרוב עם אזור נגוע בגוף. החיידק אף עלול לעבור בהיריון מאם לעובר ולגרום למותו. במקרים אחרים העובר לא מת והתינוק נולד כשהוא חולה בעגבת קשה.

מחלת העגבת מתפתחת לאט מאוד ובשלושה שלבים. בשלב הראשון (עגבת ראשונית) מופיע נגע קטן ולא כואב (chancre) באזור שבו חדר חיידק העגבת לגוף - לרוב באברי המין, בפי הטבעת או בפה. קל מאוד לא להבחין בנגע או להתעלם ממנו והוא נעלם מעצמו לאחר מספר שבועות. החיידק מתרבה ומתפשט לאט לאט בגוף וכחודשיים לאחר ההדבקה הראשונית מתחיל השלב השני (עגבת שניונית). בשלב זה מופיעה לרוב פריחה וכן עלולים להופיע חום, כאבי פרקים, הגדלה של בלוטות לימפה, התקרחות מקומית ועוד. רק חלק מתסמינים אלה מופיעים וגם שלב זה חולף מעצמו לאחר זמן מה. החיידק ממשיך להתפשט בגוף ואחרי שנים - לעיתים עשרות שנים - מתפרץ השלב השלישי (עגבת שלישונית) והנורא מכולם. המחלה פוגעת בכלי הדם, בלב, בעצמות, במערכת העצבים ובמערכות נוספות בגוף. גופם של החולים מתפרק לאט לאט (במאות ה-18 וה-19 נשר האף לכל כך הרבה אנשים בעקבות עגבת, עד שנפתחו קבוצות - מועדנים - של חסרי אף), הם מפתחים קשיי הליכה, עלולים לאבד את ראייתם ובזמן שגופם מתעוות וקמל הם מאבדים את שפיותם (ולפי השמועות אולי גם חוזים מדינות).

אפשר לטפל במחלת העגבת ולהחלים ממנה באמצעות זריקת פניצילין פשוטה במהלך שני השלבים הראשונים, אך נזקי השלב האחרון בלתי הפיכים אפילו לאחר טיפול אנטיביוטי. השיטה הטובה ביותר לחמוק מנזקי העגבת היא להשתמש בקונדום וכך לא להידבק בחיידק מראש. על פי המלצת משרד הבריאות יש להקפיד על שימוש בקונדום גם במהלך מין אוראלי עם בני זוג מזדמנים, אך מאחר שרובם המוחלט של האנשים אהמ... לא אוהב טעם של גומי, מומלץ בחום להיבדק באופן תקופתי לגילוי החיידק.

בהודעה של משרד הבריאות מדגישים כי "עגבת, HIV/AIDS וזיהומים אחרים במין (זיבה, קלמידיה ונגיף הפפילומה האנושי), אינם מבחינים בין אדם לאדם ומופיעים בשכיחות גבוהה אצל גברים ונשים שמקיימים יחסי מין מרובים עם פרטנרים משתנים, תוך הימנעות משימוש עקבי ונכון בקונדום. בנוסף, זיהומים אלו נפוצים בקרב מי שנוטים לקיים יחסי מין תחת השפעת סמים ואלכוהול, זאת עקב פגיעה ביכולת השיפוט וביכולת האדם להגן על עצמו."

עם זאת, בכל העולם - וגם בישראל - העליה במקרי העגבת מתרחשת בעיקר בקרב גברים שמקיימים יחסי מין עם גברים (הומוסקסואלים, ביסקסואלים, "אני בדרך כלל לא עושה את זה אבל איתך זה שונה" ועוד. בקיצור - הומואים). בשנים האחרונות מתפרסמים דיווחים על התפרצויות עגבת אצל הומוסקסואלים באוסטרליה, בקנדה, ביפן ובמספר מקומות בארצות הברית, כאשר לא נדיר שההידבקות בעגבת מלווה ב"בונוס" של הידבקות ב-HIV.

ככל הנראה העליה בהידבקות של הומואים במחלות מין בכלל ובעגבת בפרט נובעת מאי שימוש בקונדום. יתכן כי הויתור על הקונדום נובע מההבנה ש-HIV הוא כבר לא גזר דין מוות ושאפשר לחיות עם הנגיף בזכות התרופות החדשות וכן מהזמינות של טיפול שעשוי למנוע הדבקה ב-HIV עוד לפני החשיפה לנגיף (PrEP). כמו כן, שימוש בסמים ואלכוהול מגדיל את הסיכוי לקיום יחסי מין לא מוגנים ואף נמצא קשר בין אפליקציות למציאת סטוצים/דייטים לבין מחלות מין.

אם כך, רוב ההדבקות מתרחשות כתוצאה מקיום יחסי מין לא מוגנים, מנהג שתדירותו עולה ככל שהחשש מ-HIV קטן. כדאי לזכור כי HIV הוא לא מחלת המין היחידה (וגם שאין תרופה ל-HIV, רק טיפול - עם תופעות לוואי - שמונע התפרצות איידס). כמו כן, לחלק ממחלות המין אין טיפול, למשל לנגיף הפפילומה האנושי שעלול לגרום לסרטן. וכאמור, עגבת שלישונית היא מאוד לא נעימה - שימו קונדום ולכו להיבדק.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...