רוני בן ארי, המסע בעקבות 'הצִיגַנְקָה'
רוני בן ארי, המסע בעקבות 'הצִיגַנְקָה'. צילום: רוני בן ארי, מתוך התערוכה.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

צוענים ברומניה: הצצה לחיים אחרים

יהודים, הומואים, נכים וצוענים היו בין מושאי השנאה של גרמניה הנאצית. תערוכת הצילומים הייחודית של רוני בן ארי מאפשרת להכיר במעט את הצוענים - אחד המיעוטים הנרדפים באירופה, בימי היטלר אך גם בימינו אנו

בעולמם של הגרמנים בשנות ה-30-40 של המאה ה-20, היו מספר קבוצות אוכלוסיה שלא היה להן מקום ברייך החדש: יהודים, הומואים, נכים וצוענים. למרבה ההקלה, השאיפות הבלתי נתפסות של היטלר ואנשיו לא התממשו במלואם, אך הפצע שהוא יצר עוד חי וקיים. כיהודים, אנו מודעים לכך היטב, וגם כהומואים/לסביות העובדה הזו אינה חדשה. אך היחס של הנאצים לצוענים אינו דבר מוכר במיוחד.

ההיבט הטראגי בסיפור של הצוענים באירופה אינו מסתיים ב-1945. בשונה מהיהודים, שהקימו מדינה כתוצאה ישירה מזוועות השואה, הצוענים ממשיכים להיות עם נודד באירופה. בה בעת הם ממשיכים להיות דחויים על ידי החברה האירופאית, חיים בשוליים ולא ממש מתמזגים בתוכם. עדות חיה, אם תרצו, לכך שגם שבאירופה הנאורה של המאה ה-21, יש היבטים לא נאורים כלל.

הצצה מיוחדת ומפתיעה לחייהם של הצוענים אפשר לקבל בימים אלו במוזיאון לאומנות ישראלית ברמת גן. ביום חמישי ה-7 במאי תפתח במוזיאון תערוכת צילומים מיוחדת של הצלמת רוני בן ארי, תערוכה שקיבלה את השם "המסע בעקבות 'הצִיגַנְקָה'".

בן ארי יצאה למסע שורשים מצולם ברומניה, במקום בו נולדה וגדלה אמה. לאימא שלה אין קשר דם לצוענים, אך הכרות מעמיקה היתה גם היתה. ההכרות היתה כה גדולה עד שהכינוי אותו קיבלה האם במרוצת חייה היה ציגנקה, כלומר צוענייה.

התערוכה, אותה אצר מאיר אהרונסון, משלבת צילומים בשחור-לבן ובצבע, בהם היא מציגה את חיי הצוענים ברומניה. בדברי ההסבר לתערוכה היא כותבת כי "במהלך שנות עבודתי כאמנית רב-תחומית אני מתעדת גם פרויקטים חברתיים שמטרתם להעלות למודעות נושאי חברה שקופים שהעולם המתורבת ממעיט להישיר אליהם מבט, ביניהם: זִקנה, מחוסרי בית, מיעוטים, נשים, אקולוגיה וכו'. צוענים הם דוגמה נוספת לאנשים שהחברה המתוקנת בוחרת להתעלם מקיומם. על אף העובדה שיכולתי לתעד את אורח חייהם של הצוענים בכל מקום בעולם, אפילו בארץ מולדתי ישראל, בחרתי לעשות זאת במהלך שנה בעיר קלוז'-נאפוקה שברומניה, במחוז שבו גדלה אמי".


במהלך השנה ביקרה בן ארי בכפרים כמו גם בבתים של משפחות צוענים עירוניות. היא פגשה את העניים ואת העשירים בקרב הצוענים והכירה אותה כל כך טוב עד ש"למדתי להבחין בשונוּת תרבותית שבאה לידי ביטוי בלבוש, בדיבור ובאורח החיים. משפחות רבות אירחו אותי בחום ובנדיבות ורצו שאאריך את הביקור".

"המסע בעקבות 'הצִיגַנְקָה'", רוני בן ארי. המוזיאון לאומנות ישראלית.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...