ארין טולדנו-פרג'וב. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

לא ביסקסואלית, בי-משיכתית

אחת הדרכים הכי חשובות ומשמעותיות לאתגר את הנורמות החברתיות שמשפיעות על כולנו, וגם לאחד כוחות, היא לקחת את השיח הנוכחי הקיים בקהילה על מיניות - ולהרחיב אותו לשיח של משיכה. ההבנה הזאת פותחת בפנינו עולם שלם של משיכה, עם אינספור אפשרויות שונות לשילובים שונים

ה-א' בלהטבא"ק 

רבים מאיתנו מבינים את החשיבות שיש בלאמץ ראשי תיבות חדשים ומורחבים על מנת לייצג את כלל הזהויות בקהילתנו הלא-כל-כך קטנטונת - אבל מבלי שאנחנו מכירים את הזהויות הללו בעצמנו, ויודעים איך ליצור שיח יותר מאפשר עבורן, זה מאמץ זניח. בין הזהויות הכי נשכחות ומועלמות שיש מתוך המגוון הרחב של הקשת הגאה, נמצאות הא-מיניות והא-רומנטיות.

א-מיני הוא בעצם אדם שלא חווה משיכה מינית, כלומר, אינו רואה אנשים אחרים מושכים באופן מיני. בהתאם, א-רומנטי הוא אדם שלא חווה משיכה רומנטית, ואינו מתעניין באחרים באופן רומנטי. כלומר, לא מדובר בהתנזרות ממין או מרומנטיקה, אלא בצורת משיכה שעומדת בפני עצמה. ובין אלה שיכולים להעיד על עצמם חד משמעית שהם חווים משיכה מינית לבין אלה שלא, יש טווח אפור של חוויות מגוונות מול משיכה מינית וזהויות אפורות שונות – אנשים שרמות המשיכה המינית שלהם משתנות, שכמעט ולא חווים משיכה מינית, שהמשיכה המינית שלהם מותנית בחיבור רגשי, ועוד.

הקושי החברתי שא-מיניות חוות נקרא אייסופוביה, ולתחושתי, כמי שנמצאת על הטווח האפור שהזכרתי קודם, גם מבחינה מינית וגם מבחינה רומנטית, רובו ככולו מתבסס על העלמה, מחיקה, והכחשה של הזהות שלנו ושל החוויות שלנו. בחברה שמציבה מיניות ורומנטיקה כנורמה שעל כולנו לקחת בה חלק, היחס אלינו הוא כאל לא קיימות, כאל שקופות ובלתי נראות.

א-מיניות גאות 

המקום שלנו כא-מיניות וא-רומנטיות בקהילה הוא לא דבר מובן מאליו, והוא מאותגר באופן תמידי על ידי אלה שמקומם בקהילה כבר הובטח. כמי שגם מזדהה עם זהויות אחרות על הקשת הגאה, אני מאמינה שהמקום של המאבק באייסופוביה הוא לחלוטין בתור המאבק הגאה. כמו שהזהות המינית של הומואים ולסביות נתפסת כמעוותת ופגומה, כמו שהשונות המגדרית של טרנסיות וקווירים לא נכנסת לתוך התבניות השוביניסטיות והצרות של החברה, כמו שהמשיכה של ביסקסואליות מוכחשת, מועלמת ומודחקת – כך גם אנחנו, ועלינו לאחד כוחות אל מול הניסיונות הרבים לרמוס חוויות מיניות ומגדריות שאינן מתיישרות לפי הקו שמציבים לנו. הכוח שלנו הוא בין היתר גם במספרים, והשינוי החברתי שאנחנו יכולים ויכולות לעשות מתעצם ככל שהנוכחות שלנו גדלה ומתעצמת.

משיח של מיניות לשיח של משיכה

אחת הדרכים הכי חשובות ומשמעותיות לאתגר את הנורמות החברתיות שמשפיעות על כולנו, וגם לאחד כוחות, היא לקחת את השיח הנוכחי הקיים בקהילה על מיניות על כל גווניה, ולהרחיב אותו לשיח של משיכה בכלל.

למשל, ניתן להתחיל בהנחה שמשיכה מינית ורומנטית הן דברים נפרדים (אם כי חופפים אצל אנשים רבים), ושיש כל מיני קומבינציות שונות של משיכה רומנטית ומשיכה מינית. גבר שנמשך רק לגברים מינית, למשל, לא בהכרח נמשך לגברים גם רומנטית. ייתכן שהוא נמשך רומנטית בכלל רק לנשים – מה שיהפוך אותו להומוסקסואל, אבל גם הטרו-רומנטי. ההבנה הזאת פותחת בפנינו עולם שלם של משיכה, עם אינספור אפשרויות שונות לשילובים שונים. ובגלל זה, כשאני מתארת את המשיכה שלי, למשל, אני לא אגדיר את עצמי כביסקסואלית – אלא כבי-משיכתית.

לאחר מכן, ניתן גם לדבר על משיכה שהיא לא מינית או רומנטית. למשל, משיכה אסתטית. אני בטוחה שרבות מהקוראות כאן יוכלו להזדהות כשאני אומרת שהרבה פעמים, אני רואה אנשים ואני מאוד מעריכה את המראה שלהם ברמה האסתטית, ואני חושבת שהם נורא יפים, אבל אני לא נמשכת אליהם מינית, או מעוניינת בהם רומנטית.

שיח משיכות שהוא יותר רדיקלי גם מבקש לאתגר את ההנחה הקיימת שלפיה אצל כולם נמצאת גם משיכה מינית וגם רומנטית ושהן חופפות. למעשה – ניתן אפילו לומר שהרבה מאוד אנשים נמצאים על הטווח האפור, אבל בגלל שהמידע הזה לא מונגש, הם לא יודעים על כך בכלל. אני בטוחה שבמעגל המכרים של כל הקוראות, למשל, יש לפחות בן אדם אחד שלא יכול, נניח, להמשך מינית על בסיס מראה חיצוני בלבד, אלא דורש חיבור רגשי יותר מעמיק לפני כן. אין שום נזק בלערער גם על הזהות ועל המשיכה שלנו מפעם לפעם, ולהפתח לאפשרויות חדשות. אולי גם את/ה משלנו!

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...