עו"ד קרן גרינבלט. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הפונדקאיות ההודיות שקופות למשתמש

הבאתן של הפונדקאיות לישראל כשהסכמתן לכך מעורפלת לכל הפחות, כדי ללדת ילדים להורים ישראלים ולשלח אותן מייד אחר כך בחזרה להודו, מקצינה את המציאות ומעלה לדיון את השאלה - האם מדובר בסחר בבני אדם, ניצול ושעבוד / דעה

אנשים שונים השתמשו ביומיים האחרונים בביטוי "סחר בבני אדם" בלי באמת להבין אותו (לעניות דעתי, כולל משרד המשפטים). אז למי שמתעניין בקשר בין פונדקאות לסחר בבני אדם, אני אנסה לתמצת. (לרקע: משרד המשפטים התיר את הבאת הפונדקאיות מנפאל לארץ בטיסות החילוץ לצורך הולדת הילדים להורים ישראלים מיועדים).

עוד בנושא:
המספרים: "כ-80 הריונות פונדקאות נמצאים בסיכון"
ההתנגדות: "לעצור את חוות ההרבעה והעיבור בנפאל"

שתי הבהרות: ראשית, לבי יוצא אל כל מי שלכוד בנפאל ועבר חווייה נוראית שם עם רעידת האדמה, ולמשפחות המודאגות כאן בארץ. אין בנאמר להלן להפחית מהאמפתיה שאני חשה כלפי כל בני האדם שנפגעו מרעידת האדמה. שנית, אני גורסת שכל עוד פונדקאות מסחרית מותרת בישראל, עליה להיות מותרת לכולם, כולל זוגות הומואים ונשים וגברים יחידניים.

ולענייננו. ההגדרה המקובלת של המונח "סחר בבני אדם" נמצאת בפרוטוקול פלרמו, שהוא כמו האמנה הבינלאומית נגד סחר בבני אדם. סחר כזה מוגדר:

גיוס, הובלה, העברה, מתן מחסה או קבלה של בני אדם, באמצעות: איום, שימוש בכח, או צורות אחרות של כפייה, חטיפה, הונאה, תרמית, ניצול לרעה של סמכות או מצב של פגיעות, או מתן או קבלה של תשלומים לצורך קבלת הסכמתו של אדם שיש לו שליטה על אדם אחר, למטרות ניצול.

ניצול כולל, לכל הפחות: הזניית אחרים, ניצול מיני, עבודה או שירותים בכפייה, עבדות או נוהג שדומה לעבדות, שיעבוד או הוצאת איברים.

בחוק העונשין הישראלי הוסיפו לעבירת הסחר בבני אדם, על פני המטרות המנויות למעלה מהפרוטוקול, גם את המטרות של השתתפות בפורנו, והולדת ילד. 

בנוסף, סחר מוגדר בחוק העונשין שלנו, בנוסף לגיוס, הובלה וכו', גם כקנייה או עשיית עסקה כלשהי באדם.

עכשיו בואו נסתכל על הפונדקאיות התקועות בנפאל. 

רובן אם לא כולן הודיות. הן **גויסו הן על ידי סוכנות מקומית הודית והן על ידי חברת תיווך ישראלית, לאחר ש**נעשתה עסקה לגביהן, ששולמה על ידי זוגות או יחידים ישראלים. העסקה כוללת תשלומים לחברות התיווך, ולפונדקאית עצמה. הנשים הללו **מובלות לאחר מכן לנפאל, משום שאסור להן להיות פונדקאיות בהודו. נפאל אינה המדינה שלהן. ברוב המכריע של המקרים לא מדובר באיומים, שימוש בכח או צורות אחרות של כפייה, אבל מתנוסס סימן שאלה מאוד גדול בנוגע לשאלת **ניצול מצב של פגיעות, ושאלת ה**תשלום לצורך קבלת הסכמתו של אדם (מנהל/ת סוכנות/מרפאה מקומית בהודו) שיש לו שליטה על אדם אחר למטרות ניצול.

ולאיזו מטרה? בפרוטוקול פלרמו אין התייחסות להולדת ילדים, בחוק הישראלי יש, אולי באירוניה מסויימת, כי אנחנו אחת המדינות המפותחות היחידות שמאפשרת פונדקאות מסחרית לפי חוק (אמנם זה מוסדר בינתיים רק בארץ, אבל המדינה דה פקטו מאפשרת גם פונדקאות מסחרית בחו"ל כי היא נותנת אשרות ואישורים וצווי אימוץ לאלו שעשו את זה).

יש שירחיקו עוד ויאמרו שגם פרוטוקול פלרמו מתייחס לפונדקאות מהסוג הזה משום שהוא מתייחס לשעבוד, והתנאים שהנשים הללו מוחזקות בהם בחלק גדול מהמקרים הם החזקה במרפאה סגורה לאורך כל תקופת ההריון מבלי שיש להן חופש תנועה.

הבאתן של הפונדקאיות לישראל כשהסכמתן לכך מעורפלת לכל הפחות, כדי ללדת ילדים להורים ישראלים ולשלח אותן מייד אחר כך בחזרה להודו, מקצינה את המצב עוד יותר.

אין לי כוונה להציג מצג שווא כאילו המציאות הזו שחורה ולבנה. המצב מורכב יותר מזה - לפעמים הפונדקאיות מעדיפות להישאר במרפאות האלו בנפאל. לפעמים הפונדקאות עדיפה להן מכל מיני אופציות אחרות וזוועתיות שעומדות לנגד עיניהן. יש נשים הודיות ששמחות לעשות פונדקאות. יש נשים הודיות שזה אשכרה מאפשר להן דף חדש בחיים. 

אבל בין אם אתם מסיקים שיש פה סחר בבני אדם ובין אם אתם מסיקים שאין שום קשר ו"אסור להשוות" - לכל הפחות הייתי מבקשת שתצרום קצת באוזן לקוראים הביקורתיים את העיתונות, העובדה שאף אחד לא שאל אותן - כלי הקיבול לתינוקות ישראלים - הנשים הפונדקאיות - האם הן רוצות בכלל לטוס בהריון מתקדם טיסה ארוכה וקשה לישראל, ולהישלח כלעומת שבאו אחרי שסיימו למלא את תפקידן. אולי עבור חלקן זו תהיה הזדמנות נהדרת והרפתקה. אולי חלקן מחוייבות בחוזה לעשות מה שאומרות להן החברות המסחריות. אולי על חלקן מפעילים מכבש לחצים לעלות על טיסות החילוץ של "התינוקות הישראלים" (כאילו הם נוצרו מאוויר). השאלות האלה לא נשאלות מספיק. הפונדקאיות ההודיות, כרגיל, שקופות למשתמש, וכנראה גם לציבור כולו. 

 

 

עו"ד קרן גרינבלט היא עורכת דין פמיניסטית, בעלת תואר שני במשפט בינלאומי וזכויות אדם.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...