בר אלמליח. צילום: צילום אישי.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

ברוך שלא עשני פסיבית

נשים סובלות לאורך שנים ממיזוגיניה ושוביניזם, הדפוסים הללו חלחלו עמוק אל תוך מערכות היחסים ההומוסקסואליות, אלו הנמשכות שנים ואלו הנמשכות שעה. את יחסי הכוחות במערכות היחסים ההטרוסקסואליות, גבר-אישה, ממלאים בעולמינו יחסי כוחות אחרים שרקמנו עבורנו; אקטיבי-פסיבי, גברי-נשי, שולט-נשלט

בחג הפסח האחרון נסעתי לעיר הקודש, תל אביב, למסיבת הבכורה של ליין חדש. בעודי רוקד עם חבריי נתפס בעדשתי בחור שחום, שרירי, היושב בצד ושותה את כוס הבירה שלו. חייכתי והוא חייך חזרה. בעולמה של ההומואית הממוצעת לגשת לבחור שאינך מכיר דורש את ליבו האמיץ של האריה מ"הקוסם מארץ עוץ", כך ששמרנו על קשר עין לאורך המסיבה מבלי לפנות האחד לשני. כשנפתח חדר החושך במסיבה הוא סימן לי לבוא אחריו. לבקשתו, כעבור מספר דקות נפרדתי לשלום מחבריי לטובת ההנאה הרגעית. כשנכנסתי לחדר החושך חשכו עיניי ואיני מתכוונת לתאורה, ראיתי את אותו הבחור, הגבר-גבר שעד לפני רגע הניח בצד את כוס הבירה שלו לטובת סיגריית מלבורו אדום, מענג אוראלית גבר אחר. כשראה אותי נטש את עיסוקיו ופנה אליי, תחושת הגירוי שחשתי כלפיו התחלפה בבוז וסלידה, באותו רגע אובחנתי עצמית כפסיבופובית.

נשים סובלות לאורך שנים ממיזוגיניה ושוביניזם, הדפוסים הללו חלחלו עמוק אל תוך מערכות היחסים ההומוסקסואליות, אלו הנמשכות שנים ואלו הנמשכות שעה. את יחסי הכוחות במערכות היחסים ההטרוסקסואליות, גבר-אישה, ממלאים בעולמינו יחסי כוחות אחרים שרקמנו עבורנו; אקטיבי-פסיבי, גברי-נשי, שולט-נשלט. אקטיבים רבים חוששים לזהותם הגברית ולכן ממהרים להצהיר על עצמם כ"אקטיבי בלבד", "גבר גברי", כי מילא להיות הומו, אבל "מקבל בתחת"?

אותו אקטיבי מאופיין במשפטי "הומו רק במיטה", "לא נראה בקטע", "לא מעורבב". את כרטיס האטרף שלו יקשטו תמונה עם זקן מטופח לתפארת מהטיול לנהר הבניאס כשהוא חמוש בתיק גב וסנדלי שורש, תמונה עם נשקו של מאבטח המתקנים בש"ג מהמילואים בצריפין, סמוך לגבול ראשון לציון, והתגיות "גברי", "אקטיבי" ו"שולט". מצדו השני של המטבע נמצאים הפסיביים, שמונעים מאותם הדפוסים החברתיים בדיוק, ולכן רבים מהם יפסלו על הסף גבר שאינו אקטיבי בלבד כיוון שהם מוצאים בכך טעם לפגם בזהותו הגברית של הפרטנר, בפנטזיית ה"גבר-גבר".

למה לי פוליטיקה עכשיו?

סטריאוטיפים היו ונותרו חלק בלתי נפרד מהקהילה הגאה. בעוד פסיבים רבים אינם מתביישים להודות כי נהגו לעטות על עצמם את השמלות ונעלי העקב של אמא ולרקוד לצלילי "ABBA" כשחזרו הביתה מהגן, רבים מהאקטיבים יכחישו כל זכר לקבלה עבור רכישת הדיסק של "בריטני ספירס" שנמצאת ברשותן. כמו כן, רבים מהאקטיבים יתכחשו לכל דימוי סטיגמתי המזוהה עם הומוסקסואלים; יזדהו כימנים, אוכלי בשר ומה להם ולמאבק הפמיניסטי.

מעבר דירה לתל אביב? הצחקתם אותם, את ביתם הם יקימו בקיבוץ מרוחק בצפון, הרחק מה"מוחצנים" ומהמסיבות באומן 17. לא תמצאו אותם שותים הפוך עם קצף ב"קפה נגה", בשבילם מנת שווארמה והרבה טחינה. הם מעדיפים את שלמה ארצי בקיסריה על פני המתנה לעלייתו של עופר ניסים. אל תשכחו להביא פיצוחים כשאתם מגיעים לצפות איתם במשחקי המונדיאל, ואל תטרחו לדווח להם על תוצאות הקדם אירוויזיון, הם יאחזו חזק ככל שיוכלו בדמותו של הישראלי המצוי, מחוץ למיטה הם אינם הומוסקסואלים והם אינם חלק מאף קהילה.

"הומו זאת לא קללה"

החברה ההומוסקסואלית היא חברה שבזה לנשיות ואינה חפה כלל ממיזוגניה, את בסיס הסלידה הזו ניתן למצוא באמירה "אם הייתי רוצה לצאת עם אישה, הייתי סטרייט". בכך, במשך שנים המאבק הגאה שילב את ידו עם המאבק הפמיניסטי ונאבק על תיוג מעשים ואג'נדות כגבריים ונשיים. אישה היא אינה גבר, גם אם תעדיף כחול על פני ורוד ובירה על פני יין לבן, וגבר הוא אינו אישה גם אם יעדיף לנסוע לאנגליה למטרת הופעה של ליידי גאגא ולא למטרת משחק של ליברפול.

כפי שלמדנו שנטייתנו המינית כהומוסקסואלים אינה נובעת מדעותינו הפוליטיות, אמונותינו הדתיות ותחביבינו, עלינו ללמוד כי העדפתנו המיטתית היא עובדה קיימת שאינה תוצר של אישיותנו וכי אופיינו אינו מעיד על זאת. אנו, שהשתחררנו מכבליה של החברה ההטרוסקסואלית ויצאנו מהארון, צריכים לא להתבייש במי ובמה שאנחנו. אז בפעם הבאה שאני מגיע לביקור, אתה יכול להרשות לעצמך להשאיר על המיטה את המצעים של "קטנטנות".

בואו לדבר על זה - בקרו בדף הפייסבוק של GoGay

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...