מרב מיכאלי
"מי שלא זכו למחשבה נוספת הן היולדות, שצריכות להתאושש מהלידה ומסירת התינוקות בתוך אסון כזה". ח"כ מרב מיכאלי. צילום: יחסי ציבור, פייסבוק.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"לעצור את חוות ההרבעה והעיבור בנפאל"

האסון ההומניטרי בנפאל העלה למרכז הבמה את הדיון בשאלת הפונדקאות של גברים הומואים, והתגובות - מהן חריפות ובוטות - לא אחרו לבוא. משה פייגלין: "לגבר מנפאל הרחוקה שצעק 'המדינה לא עוזרת' - מה אתה רוצה שהמדינה תחלוץ שד ותניק את ילדך?". מרב מיכאלי: "על פונדקאות אפשר - וצריך - להתווכח ולא בטוח שצריך לאפשר אותה בכלל, אבל על שוויון זכויות - לא". עירית לינור: "מדובר בייצור, מכירה וקנייה של בני אנוש, וייתכן שעוד לא בשלה העת להבין שאין דבר כזה סחר הוגן בבני אדם"

מצוקתן של משפחות ישראליות הנמצאות בשלבים שונים של תהליכי פונדקאות בנפאל, הציפה לדיון הציבורי את שאלת הפונדקאות ואת המורכבות הגדולה - אתית, משפטית ואישית - הנוצרת כתוצאה מהתהליך. ברעידת האדמה שארעה במדינה נהרגו מאות ונפצעו אלפים, ומערכת הבריאות במדינה עומדת על סף התמוטטות. זוגות ויחידים גאים הנמצאים בתהליכי פונדקאות במדינה חוששים למצב הנשים ההריוניות והעוברים, וקיים חשש משמעותי לחייהם. לפי מידע שהגיע ל-GoGay, יש כרגע כ-80 הריונות פונדקאות פעילים להורים ישראלים, רבים מהם גברים הומואים, הדורשים מגופי הממשל בישראל לטפל באופן מיידי בנושא. 

"חוששים לגורל האם הפונדקאית והעוברים" / לראיון המלא
נפאל: תינוקות הפונדקאות יוטסו לישראל בהליך מזורז

אך בעוד שההורים וההורים-לעתיד ממתינים בדריכות למידע על מצב הפונדקאיות והמשך ההריונות, עלה נושא הפונדקאות על מורכבותו האתי והאישית לסדר היום הציבורי. זאת, תוך ביקורת שנשמעה מצד גורמים שונים, על מה שהם כינו "פגיעה וניצול של נשים". 

עירית לינור, מתנגדת פונדקאות נחרצת ואחת הדוברות הבולטות נגד הורות הומוסקסואלית בכללותה, כתבה אף היא את עמדתה בהרחבה. "בעיית הפונדקאות המסחרית לא תיפתר כתוצאה מהבנה מוסרית פתאומית שתנחת על תומכיה, שעדיין מתכחשים לעובדה שמדובר בייצור, מכירה וקנייה של בני אנוש, וייתכן שעוד לא בשלה העת להבין שאין דבר כזה סחר הוגן בבני אדם - כמו שניסה להציע חוק הפונדקאות הישראלי", כתבה.

עוד היא הוסיפה כי "המדינות שבהן פונדקאות מסחרית היא חוקית הן מדינות עולם שלישי שבהן ערך חיי אדם בכלל וערך חיי אישה בפרט - נמוך, ויש כמה מדינות באמריקה הקפיטליסטית שמרשות למכור את הסחורה המסוימת הזאת (ילדים, למי ששוכח), והיא עולה הרבה כסף. בניגוד לטענה שנשמעת כאן הרבה יותר מדי, על פיה פונדקאות מסחרית היא חלק מהקידמה והנאורות, המסחר המסוים הזה דווקא אסור ברוב המכריע של מדינות המערב, שנוטות לראות בסחר בבני אדם פסול מוסרי".

"בפני מדינות העולם השלישי ניצבות שתי אפשרויות: או שמשיכו ויבססו את הפונדקאות המסחרית כענף ייצוא משתלם, או שיחליטו שמכירת נשותיהן לעשירי המערב לא מוסיפה להן כבוד. תאילנד כבר עשתה זאת ויצאה מהמשחק. תעשיית הפונדקאות המשגשגת בהודו כבר צוברת מבקרים לרוב מהשפיץ הנאור של החברה המערבית, שעמדו על המשמעות של חוות ההרבעה ההודיות, ועל מידת חופש הבחירה שיש לנשים שנושאות שם ברחמן ילדים של מישהו אחר".

"אני לא חושבת שתומכי הפונדקאות המסחרית צריכים לדאוג מהחלל שייווצר", סיכמה לינור את דבריה, "כי אפריקה פשוט שורצת עניים, וגם הנשים שלהם זכאיות, במסגרת חופש העיסוק, לקבל הזדמנות כלכלית טובה. כמו כן שמעתי שיש להם כליות באיכות מצוינת, ובזול". 

"היולדות לא זכו למחשבה נוספת"

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) פרסמה אף היא פוסט - מתון יותר - שמאיר את הצדדים המורכבים של הפונדקאות בחו"ל. "רעידת האדמה בנפאל היא אסון הומניטרי. סדרי הגודל של ההרוגים עדיין לא ידועים, אבל כנראה מדובר באלפים. יש לשער שעשרות אלפים יישארו פגועות ופגועים ומחוסרי בית", כתבה מיכאלי.

"מוקד ההתעניינות בתקשורת הישראלית הם 24 התינוקות שנולדו בימים האחרונים בנפאל לישראלים באמצעות אמהות פונדקאיות. 9 מהם פגים ומצבה הרפואי של אחת התינוקות מוגדר קשה. בעקבות האסון, התינוקות והוריהם הישראלים יגיעו כנראה לישראל בהליך מזורז: השר גלעד ארדן, הודיע שהוא פועל בתיאום עם משרד החוץ כדי להטיס אותם לישראל או לבתי חולים קרובים בהודו, בהתאם לצורך הרפואי, בלי תלות בסיום הסטטוס שלהם של רישום התינוקות בישראל", כתבה.

מיכאלי הדגישה כי "אסור, כמובן, להפקיר את הישראלים, והפעולה הדחופה שננקטת היא חשובה וראויה. אבל מי שלא זכו למחשבה נוספת הן היולדות, שצריכות להתאושש מהלידה ומסירת התינוקות בתוך אסון כזה ויתכן שתמצאנה גם הן את עצמן ללא בית לחזור אליו".

לדבריה, "האסון בנפאל הוא הוכחה נוספת לבעייתיות הקשה בהתנערות המדינה מתופעת הולדת תינוקות באמצעות נשים פונדקאיות בחו״ל. הגיע הזמן לסיים את תיירות התינוקות במדינות כמו נפאל. אם המדינה מאפשרת פונדקאות, היא צריכה לאפשר אותה באותם תנאים לכל אזרחית ואזרח, הומו או סטרייט, זוג או יחיד ויחידה. על פונדקאות אפשר - וצריך - להתווכח ולא בטוח שצריך לאפשר אותה בכלל, אבל על שוויון זכויות - לא".

פייגלין: "ישראל חלצי שד"

תמיכה לא מפתיעה לעמדת הנגד להורות ופונדקאות בידי גברים הומואים, הגיעה מהזירה הימנית-דתית למפה, הפעם מפיו של משה פייגלין שכתב פוסט נחרץ ותקיף נגד הנושא. "אנחנו בעידן של היפוך היוצרות", כתב פייגלין. "האמיתות הפשוטות ביותר של אתמול מתערערות ואח"כ מתהפכות. האמת היא שקר השקר הוא אמת מלחמה היא שלום שלום הוא מלחמה – אורוול במיטבו. אז בעידן שכזה אין ברירה וצריך לחזור אל הבסיס. למה זוג הגברים שהביא ילדים לעולם בהליך פונדקאות בנפאל ונותק פתאום מאספקת המטרנה – למה הוא לא הניק אותם? כי אין להם שדיים".

"כלומר פתאום", כותב פייגלין, "כשהתקלפה באחת כל קליפת הנאורות והקדמה, כשהאדמה הרועדת הותירה אותך ואת ילדך איתה לבד – בלי מתווכים. פתאום מתברר שבעצם לגבר אין שדיים - הוא לא יכול להזין תינוק בן יומו. אפשר כמובן להסיק שחובה על כל מי שאינו מסוגל להניק, להסתובב 24 שעות ביממה עם מטרנה 'ספיר' בכליו. כי הרי לך תדע מתי תתפוס אותך רעידת אדמה. זו המסקנה הטבעית והמתבקשת (וטכנית גם נכונה) - של כל בנות היענה".

עוד הוא הוסיף ש"'המדינה לא עוזרת' – זועק הגבר מנפאל הרחוקה. התחרפנתם לגמרי? מה אתה רוצה שהמדינה תחלוץ שד ותניק את ילדך? העולל האומלל צריך אמא! לא אמא רוסיה. אמא! רוץ מהר ומצא אותה!", חתם את דבריו.

"סחר מאסיבי ביבוא נשים מוחלשות" 

הפעילה הפמיניסטית חנה בית-הלחמי כתבה "אם לא הבנתם/ן את משמעות החדשות מקטמנדו - מתנהלות שם חוות פונדקאות, עם סחר מאסיבי ביבוא נשים מוחלשות ממדינות שכנות לצורך עיבור עבור בעלי ממון מהמערב וסחר בביציות מהעולם המערבי (כי המקומיות טובות רק כאינקובטור חי, לא חלילה כמטען גנטי). מסלול הפונדקאות בחוות ההרבעה והעיבור בנפאל נפתח בעקבות סגירת אופציית הפונדקאות בתאילנד, לאחר שהתאילנדים הבינו שמדובר בסחר מאסיבי בנשים ותינוקות. חלק מהנשים מיובאות מתאילנד, בדרך כלל מאיזורים נחשלים בצפון. הן מנותקות ממשפחותיהן, מפומפמות בהורמונים, חלים עליהן איסורים מאיסורים שונים, הן שם עד ללידה".

עוד כתבה בית הלחמי כי "כמה מאדריכלי הזוועה השיטתית הזו (ומי אמר/הה שאסור להשוות?) הם ישראלים, כי לישראלים יש ראש טוב לעסקים. הם מזהים הזדמנות עסקית בכל דבר. לקרוא את ההתנסחויות הציניות בפירסומי חברות התיווך, שגוזרות קופון שמן על כל אשה וילד/ה נסחרים, עושה לי עור ברווז. ולא משנה כמה פעמים נחשפת לזה. לא סתם תקועים שם בו זמנית עשרות "הורים". נפאל חזקה כעת על המפה כזירה מצויינת לכל סוגי הסחר בבני אדם. ככל שהמדינה נחשלת וענייה יותר, כך האנשים בה, ובמיוחד נשים וילדים, נתפסים על ידי חזירי המערב יותר ויותר כחומר גלם, אמצעי להשגת גחמותיהם וכמוצר צריכה. תחשבו מה שתחשבו, תעשו מה שתעשו, רק שלא תגידו שלא ידעתם/ן".

עדי מורנו, פעילה קהילתית הכותבת עבודת מחקר העוסקת בין היתר בפונדקאות של גברים הומואים ישראלים, כתבה היום בפייסבוק: "לבי עם נפגעי האסון הנוראי בנפאל, בו נספו עד כה יותר מ-1100 בני אדם. אני מקווה שהישראלים שנמצאים שם עכשיו יזכו לחזור מהר ובשלום וכי לכל הילדים שלום, וגם כי המאמצים להצלה ולדאגה לא יופנו רק כלפי אזרחי ישראל, אלא גם כלפי הנשים הפונדקאיות שהובאו לנפאל בשלבי היריון מתקדמים על מנת ללדת את ילדיהם. מקווה שלכולן שלום ושמי שצריך גם עוזר להן ליצור קשר עם משפחתן הרחוקה והדואגת, וכמובן דואג גם לספק להן כרטיס חזרה הביתה כמה שיותר מהר".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...