ירון כהן צבי
ירון כהן צבי. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"כ-80 הריונות פונדקאות נמצאים בסיכון"

בעקבות רעידת האדמה בנפאל, ישראלים הנמצאים בשלבים שונים של תהליכי פונדקאות במדינה חוששים לגורלן של הנשים וההריונות: "אספקת המזון והתרופות לנשים מצומצמת וקיים חשש לפגיעה בנשים ובעוברים. מערכת הבריאות בנפאל קרסה. יש לאפשר לנשים ללדת במקום בטוח, עם פיקוח רפואי הולם, ועל ישראל לתת מענה גם להריונות הנמצאים בשלבים מוקדמים מאוד", אומר ירון כהן צבי, שנמצא בתהליכי פונדקאות במדינה. "בן זוגי ואני היינו מעדיפים לאמץ, אבל המדינה מערימה קשיים ולא מאפשרת לנו להפוך להורים אלא בדרך של פונדקאות"

רעידת האדמה הקשה בנפאל, בה נהרגו מאות בני אדם ואלפים רבים נפצעו, העלתה לדיון את נושא הפונדקאות בחו"ל. זאת משום שחלק מהישראלים התקועים במדינה וממתינים לחילוץ הם הורים לתינוקות ופגים שנולדו כחלק מתהליכי פונדקאות, רבים מהם זוגות חד-מיניים. הדיון מתמקד כעת בשתי סוגיות עיקריות: הראשונה היא הצורך לתת מענה גם להריונות פעילים להורים ישראלים הממתינים ללידת ילדיהם בפונדקאות, והשנייה היא שאלת זכויותיהן של נשים פונדקאיות, שלומן ורווחתן.

עוד בנושא: "לעצור את חוות ההרבעה והעיבור בנפאל" - משה פייגלין, ח"כ מרב מיכאלי, עירית לינור ואחרים תוקפים הפונדקאות בחו"ל. 
לסיקור המלא

בנפאל נמצאים כרגע 24 תינוקות פונדקאות להורים ישראלים, מתוכם תשעה פגים. אחת התינוקות נמצאת במצב קשה והיא נמצאת בהשגה צמודה של צוותי חירום רפואיים במקום. שר הפנים, גלעד ארדן, אמר כבר בסוף השבוע כי משרדו יפעל להבאה מזורזת של הרכים הנולדים וילדיהם ארצה, אך טרם נמצא פתרון להסדרת מעמדן ובטחונן של הנשים היולדות וכן נשים פונדקאיות הנושאות עוברים לאזרחים ישראלים.

"לתת פתרון גם להריונות בשלבים מוקדמים"

לפי מידע שהגיע ל-GoGay, יש כרגע כ-80 הריונות פונדקאות פעילים להורים ישראלים, רבים מהם גברים הומואים. הרופאה האחראית על פיקוח ההריונות לא עובדת משום שבעלה נפגע באסון, והקשר עם הנשים הוא טלפוני בלבד והגישה הפיזית למקום חסומה. המזון והתרופות יספיקו ליומיים בלבד, ומעקב ההריונות נפסק לחלוטין. החשש הוא, כי חלק מההריונות הנמצאים בסיכון עלולים להיפגע, והורים-לעתיד החוששים לנשים הפונדקאיות ולעוברים, קוראים למדינה לפעול כדי להגיש מענה הומניטרי משפטי, ולאפשר לנשים ללדת במקום בטוח, עם פיקוח רפואי הולם.

"העניין סבוך מבחינה משפטית, אבל מדובר בחיי אדם של עשרות תינוקות ישראליים", אמר אחד הישראלים שממתין ללידת ילדיו בפונדקאות בעוד כמספר חודשים. "ההריונות המתקדמים נמצאים בדיון לגבי טיפול בהם והבאת הנשים ההריוניות ארצה, אבל צריך לתת פתרון גם להריונות הנמצאים בשלבים מוקדמים יותר", אמר. 

נציגי ההורים לעתיד מקיימים קשר באמצעות קבוצות ווטסאפ ופייסבוק, ומבקשים לפעול כדי להביא את העניין לפתרון מהיר ויעיל שיגן על שלומן של הנשים הפונדקאיות וגם על העוברים הישראלים שהן נושאות.

ירון כהן צבי, שהחל בתהליכי פונדקאות בנפאל עם בן זוגו לפני מספר חודשים. האם הפונדקאית הנושאת את עוברם נמצאת בשבוע ה-21 להריונה, והשניים חוששים לגורל האם וההריון. השניים לא נמצאים בקשר עם הפונדקאית: "אין קשר איתה, גם הסוכנות לא ממש יודעת מה קורה איתה. הבנו שהיום היה קשר טלפוני עם מספר אנשים במקום בו נמצאת הפונדקאית יחד עם עוד אחרות ושהן אומנם לא נפגעו גופנית אבל במצב נפשי קטטוני. בסופו של יום הן חייבות להישאר מחוץ למבנה עקב חשש לקריסה".

כהן צבי הוסיף עוד ש"הלילות קרים, יש אוכל לכיומיים. אין אפשרות להגיע אליהן כי הכבישים והדרכים חסומות והרוסות. והן נמצאות לבד כי הן מגיעות מהודו ושוהות במדינה לבדן. אנחנו מחכים כרגע לאישור שהיא ספציפית בסדר".


אורי וירון צבי כהן. צילום אישי

"מדובר בעובר ישראלי להורים ישראלים. המדינה צריכה לסייע"

"עומדות בפנינו שתי בעיות עיקריות, הראשונה היא התפתחות זיהומים ומגיפות ומחסור במים, אוכל וחשמל אשר יחד עם הסטרס של הפונדקאית יכול להוות בעייה רצינית לשלומן ולשלום העובר. הבעיה השנייה היא חוסר האפשרות להמשיך הריון בנפאל כי מערכת הבריאות קרסה. אין אפשרות לטפל ולעקוב אחר ההריון, קל וחומר ללדת". 

"מדובר בישראלי אשר היא נושאת ברחמה. ילד שיהיה תושב ישראל לאבות אזרחי ישראל. אסור להפקיר אותם ולמעשה לסתום את הגולל על האפשרות שלנו להיות הורים. דבר אשר לא ניתן לעשות כאן ולכן נאלצנו כמו רבים אחרים לפנות לחו"ל. אנחנו מצפים שהמדינה תבוא לעזרתנו כתושבי המדינה שומרי החוק ומשלמי המיסים ותסייע בהבאת הפונדקאית לישראל להמשך ההריון עד ללידה. המדינה מסיייעת מסיבות הומניות גם לאזרחים ממדינות אוייב, אז נצפה שיעזרו בראש ובראשונה לאזרחים ישראלים במצוקה. מה גם שמדובר בהצלת חיים, הן של העובר ובסבירות גבוהה גם של הפונדקאית", אמר כהן צבי.

בתגובה לביקורות על הליכי הפונדקאות, אומר כהן צבי: "אני ובן זוגי היינו שמחים מאוד להגשים את חלומנו להפוך להורים בדרך אימוץ. לתת עתיד טוב יותר למישהו שכבר נולד ונזנח. לצערי, מדינת ישראל לא מאפשרת לאמץ, הן מחו"ל ובעיקר מישראל עצמה. לא היה מאושר מאיתנו לו היינו יכולים להעניק עתיד טוב לתינוק ישראלי שננטש. אך כיוון שהמדינה מערימה קשיים, פונדקאות הייתה המוצא היחידי עבורנו כדי להפוך להורים".

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...