"העדיפות הראשונה שלנו היא הטסת ההורים הטריים והתינוקות". אודי לדרגור, עמותת אבות גאים. 
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נפאל: תינוקות הפונדקאות יוטסו לישראל בהליך מזורז

הורים לתינוקות שנולדו בפונדקאות בקטמנדו נתקעו בעיר בעקבות רעש האדמה הכבד. "ניצלנו בנס, אבל אנחנו חייבים עזרה, אין לי מושג איך אנחנו שורדים את הלילה", כתב אחד ההורים השוהה במקום. חלק מהתינוקות הם פגים הזקוקים לטיפול רפואי. בעמותת אבות גאים שיגרו מסר חריף לשרי הפנים והחוץ: "עשו הכל כדי להחזיר את ההורים והילדים ארצה, את הסידורים הבירוקרטים ניתן וצריך לפתור לאחר שהם יגיעו לישראל בשלום". במשרד החוץ מיהרו להגיב לדברים: "נקיים הליך מזורז להחזרת הילדים והוריהם ארצה"

בעקבות רעידת האדמה שפקדה את בירת נפאל, קטמנדו, נותרו הורות ותינוקות ישראלים - מהם זוגות גאים שהגיעו למקום כחלק מתהליך הפונדקאות שהם עוברים - ללא קורת גג, בלי תרופות או סיוע רפואי. ברעידת האדמה נהרגו מאות בני-אדם ונפצעו אלפים רבים. 

חלק מהתינוקות הם פגים הזקוקים להשגחה צמודה, ולמרות שבשלב זה לא נשקפת סכנה להורים או לילדים, המצב בהחלט מורכב ובעייתי. אחת הפגות שסבלה ממצוקת נשימה הועברה לשגרירות הישראלית בעיר, שם קיבלה טיפול רפואי. מצבה התייצב.

בשעות אחר-הצהריים (שבת) פרסמה עמותת אבות גאים קריאה דחופה לשר הפנים, גלעד ארדן, ולשר החוץ, אביגדור ליברמן, לעשות כל שביכולתם כדי להטיס לארץ את ההורים ותינוקותיהם, שחלקם זקוקים להשגחה רפואית מיידית בפגיה. "את כל הסידורים הבירוקרטיים ניתן וצריך יהיה לפתור לאחר ההטסה ההכרחית לארץ באופן מיידי", נמסר מהעמותה. 

אודי לדרגור, ראש העמותה, מסר כי "אנחנו עושים כרגע כל מה שניתן להעלות על הדעת מול משרד החוץ, משרד הפנים והפעלת לחץ תקשורתי כדי לעזור למקבלי ההחלטות לקבל את ההחלטה הנכונה. בעוד כשעה תתקיים פגישה במשרד החוץ ונחכה לעדכון שיצא משם, ובהמשך ניתן תדרוך לכלי תקשורת".

לדבריו, "התאים הגאים, האגודה וגורמים נוספים יודעו במצב וחלקם כבר עוזרים בדרכם. העדיפות הראשונה שלנו היא הטסת ההורים הטריים והתינוקות שלהם ובמקביל מנסים למצוא פתרון גם ללידות שצפויות בעתיד הקרוב".

אלון מיכאלי-מוליאן, הנמצא בתאילנד עם בן זוגו וילדיהם, כתב בפייסבוק: "ניצלנו - פשוטו כמשמעו - אבל אנחנו חייבים עזרה! חילוץ! חמש שעות אחרי רעידת האדמה בקטמנדו, אנחנו עדיין בשטח פתוח - עשר משפחות ישראליות עם ילדים ותינוקות בני יומם. הערב תכף יורד ומתחיל גשם, אנחנו לא יכולים לחזור לחדרים ולדירות במלון מחשש להתמוטטות. אני יודע שנעשים מאמצים אבל אין לי מושג איך אנחנו שורדים את הלילה הזה. בבקשה שתפו ועשו כל שביכולתכם".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "לתינוקות אין דרכונים, וצריך לעשות הליך מזורז כדי לאפשר את חזרתם ארצה. ברגע שייפתחו שדות התעופה נשלח משלחת למקום ונדאג לטפל במצב". מאוחר יותר דווח כי שר הפנים ארדן הורה למשרדו להפעיל תהליך מזורז להבאת התינוקות ארצה ללא דיחוי.

 

 

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...