ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

החלשת בג"צ תפגע בזכויות הקהילה

הליכוד והבית היהודי פועלים להחלשת בית המשפט העליון, במהלך שעלול לפגוע קשות באחד המנגנונים היחידים שעוד נותרו לקידום זכויות הקהילה בישראל. ובכלל - איך אפשר לנהל מאבק גאה לקידום זכויות, כאשר המתנגדים הגדולים ביותר לזכויותינו יושבים בממשלה? / דעה

לצערי הרב, כמעט כל צעד אל עבר שיוויון הזכויות לקהילה הגאה עבר דרך בית המשפט העליון. השופטות והשופטים בירושלים עיצבו את המציאות הלהט"בית במקום בו חברי וחברות הכנסת לא עשו כן. האם זה מצב אידיאלי? לחלוטין לא. במצב האופטימלי הממלכה, קרי הכנסת בשליחות העם, היא זאת שאמורה לאפשר לנו לחיות כשוות בין שווים, אך כל עוד אין לנו ממשלות פרו- להט"ביות במובהק, ניאלץ להסתפק בפסיקות תקדימיות בתקווה שיעוגנו בחקיקה בשלב מאוחר יותר.

מעבר לבעיה העקרונית בכך שלא הכנסת מעצבת את השיוויון שלנו, ישנה בעיה קריטית הרבה יותר - חקיקה יכולה להעפיל על פסיקת בית המשפט. השופטים יכולים לפרש את החוק במידה והוא לא מפורש דיו ולהכיל פירוש רחב שלו באופן שיגע גם לנו. עם זאת, חקיקה מפורשת לא תתיר לשופטים מקום לפרשנות.

"הקודקס האזרחי" ואנחנו

דוגמה לכך היא בקודקס האזרחי שקודם בוועדת החוקה בראשות חבר הכנסת דוד רותם (ישראל ביתנו) שהיה אמור לאגד את כל החקיקה הנוגעת לעניינים ה'אזרחיים'. בין היתר, מצוי היה שם סעיף המתייחס למעמד הידועים בציבור, אשר יו"ר הוועדה קידם ניסוח שיכיר רק בזוגות המורכבים מגבר ואישה.

לשמחתנו הממשלה ההיא נפלה והחוק לא הבשיל לכדי חקיקה, אך הסכנה היתה קיימת וכמעט ממשית. במקרה והחוק היה עובר, בית המשפט לא יכל היה לפרש את החוק אחרת ולהכיל אותו גם על זוגות בני ובנות אותו המין.  

לאורך המשא והמתן הקואליציוני הנוכחי עולה דרישה מצד הליכוד, וחברות עתידיות נוספות בממשלה כמו הבית היהודי, להחליש את כוחו של בג"צ. מכשול שעלה על שולחן הדיונים בימים האחרונים הוא סירובו הזמני של כחלוון להכניס לקווי היסוד של הממשלה פגיעה זו על ידי ביטול חופש ההצבעה הקואליציוני בכל הנוגע לחוקים הקשורים לבית המשפט העליון.

לדעתי, סעיף זה נועד לאפשר לממשלת הימין המתהווה יד חופשית ללא "אזיקי" זכויות האדם לפגוע בפלסטינים הכבושים, ערביי ישראל, פליטים ומהגרי עבודה ואולי אף נגד אזרחים יהודים מהצד השמאלי של המפה, ולאו דווקא נגד הקהילה הגאה. עם זאת, אותה ממשלה תהיה מורכבת ברובה ממתנגדיה הגדולים של קהילת הלהט"ב בכנסת- סיעות הבית היהודי, ישראל ביתנו, ש"ס, אגודת ישראל ולא מעט מחברי הליכוד.

מה יקרה כששונאי הקהילה בשלטון?

קשה לי להאמין שמצבנו החוקי והמשפטי ידרדר לאחור באופן דרסטי בשל אותה ממשלה, אבל כמו שהתקדמותנו היתה איטית ותהליכית, גם הסגתה יכול להיות איטי ותהליכי. יותר מהשגתה, אני חושש שהחלשתו של בית המשפט העליון תמנע את המשך ההתקדמות שלנו בחסות פסיקותיו. קביעת הנורמה בה בית המשפט העליון יהיה חלש לעומת הרשות המחוקקת והמבצעת (שהיא רובה של הרשות המחוקקת מלכתחילה) יפחית את הסיכוי להתקדמות משמעותית במצבנו המשפטי ובכך גם החברתי.

בית המשפט לא יעז להרחיב את פרשנות החוק בפסיקותיו כך שיחול גם עלינו, וזאת מחשש מחוקים עוקפי בג"צ שיחלישו עוד יותר את מעמדו. לכן עלינו, חברי וחברות הקהילה הגאה לפעול למען ביצורו של בית המשפט העליון על מנת לשמור על זכויותינו, ויותר מכך- לשמור על אפיק התקדמותנו אל עבר שיוויון רחב יותר.

מעבר לכך, כפי שכבר כתבתי, מטרת החלשת בית המשפט לא נועדה לפגוע בנו ראשית, אבל בפרפראזה על שירו של מרטין נימלר- קודם הם יפגעו בפלסטינים, אחר כך בפליטים, וכשיפגעו בנו בית המשפט כבר יהיה חלש מדי מכדי להגן עלינו, חברי קהילת הלהט"ב.

ניב סוניס הוא יו"ר משותף של החוג הגאה במפלגת העבודה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...