עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"פוזאון" מועמדת להיכלל בסל הבריאות

למרות שהתרופה נחשבת ליעילה ובטוחה בשימוש גם אצל חולים ונשאים שפיתחו עמידות לטיפולים המקובלים, היא עדיין ניתנת למספר מצומצם מאוד של חולים בישראל

משרד הבריאות אישר את ה"פוזאון" (Fuzeon), תרופה ראשונה מסוגה בעולם, המשמשת לטיפול בנשאי HIV (המחלה הגורמת לאיידס), אך היא עדיין איננה כלולה בסל הבריאות וניתנת למספר מצומצם מאוד של חולים ונשאים. בניגוד לטיפולים קיימים הניתנים לחולי איידס ונשאי HIV, הפוזאון חוסמת באופן פעיל את חדירתו של נגיף ה-HIV לתאי המערכת החיסונית, ומונעת את שכפולו בגוף. בשל מנגנון הפעולה הייחודי לה היא נחשבת לתרופה פורצת דרך, ונותנת תקווה חדשה לחולים ונשאים.

למרות שהשיגה הפוזאון תוצאות טובות בקרב חולים ונשאים ושיפרה משמעותית את מצבם, היא עדיין איננה כלולה בסל הבריאות. בחודש ינואר השנה דרשו נשאים וחולים בישראל ממשרד הבריאות לצרף את התרופה לסל. "משרד הבריאות מונע מחולי האיידס לקבל טיפול תרופתי שעשוי להציל את חייהם", אמרה ליאורה תמוז, סמנכ"ל התמיכה לשעבר בוועד למלחמה באיידס, בראיון בעיתון "תל-אביב". "חולי איידס שמגלים עמידות לתרופות המקובלות, ולא יזכו לטיפול בתרופת ה'פוזאון', עומדים בסכנת חיים של ממש", אמרה אז תמוז.

פוזאון נחשבת לתרופה קשה לפיתוח, ומקבוצת הופמן לה רוש, חברת התרופות המייצרת אותה נמסר כי תהליך ייצורה כולל למעלה ממאה שלבים, ולכן מחירה גבוה משמעותית לעומת תרופות אחרות. בעוד שתרופות אחרות המשמשות בטיפול ב-HIV ואיידס פועלות לדיכוי הנגיף לאחר שכבר חדר לתאי הגוף, הפוזאון פועלת טרם חדירתו לתאים ולכן משפרת את סיכוייהם של חולים ונשאים, וכן מאפשרת לטפל בחולים שהנגיפים בגופם עמידים לתרופות המקובלות. התרופה קיבלה זה מכבר את אישור ה- FDA והאיחוד האירופי, והשנה אושרה גם על ידי משרד הבריאות הישראלי.

מחקר שנערך בארצות-הברית הראה כי כ-75% מנשאי ה-HIV נושאים נגיף שעמיד לפחות לתרופה אחת. כ-20% מהמאובחנים החדשים ב-HIV נדבקו מלכתחילה בנגיף עמיד - דבר המצמצם משמעותית את אפשרויות הטיפול, עוד בטרם החל. זוהי אחת הבעיות המרכזיות של חולי האיידס ונשאי ה-HIV, עמן מתמודדים הצוותים הרפואיים.

הטיפול ב-HIV
נשאי HIV מטופלים בדרך כלל על ידי שילוב של תרופות מכמה קבוצות וסוגים, הנקרא "קוקטייל". תרופות אלה מסייעות לדיכוי הנגיף בגוף, והן תוקפות אותו בשלבים שונים של מחזור חייו. הן מלוות בתופעות לוואי קשות, ויש לערוך בדיקות רבות על מנת לוודא שיעילותן לא נפגמת עם הזמן עקב עליית מספר הנגיפים העמידים להן בדם.

העמידות לתרופות יצרה צורך בפיתוח תרופה שתפעל כנגד הנגיף בדרך אחרת. הטיפולים הקיימים פועלים בתוך התא ותוקפים את אנזימי הנגיף המעורבים בשכפולו. פוזאון, לעומת זאת, מונעת את כניסת הנגיף והשתלטותו על תאי הדם הלבנים מסוג CD4. בזכות המנגנון הייחודי פוזאון יעילה בחולים שטופלו בתרופות שונות ופיתחו עמידות לקבוצות תרופות נוגדות HIV.

שני מחקרים שפורסמו במאי 2003 בכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine הראו כי חולים שטופלו בפוזאון בשילוב עם תרופות נוספות היו בעלי סיכוי כפול להפחית עומס נגיפי ה HIV עד לרמה שלא ניתן לזהותם בדם, בהשוואה לחולים שקיבלו רק שילוב של תרופות קיימות, אצל חולים שטופלו בפוזאון הוכפלה ספירת תאי הדם הלבנים וחל שיפור משמעותי במערכת החיסון וכן נמצא כי פוזאון יעילה גם בחולים קשים מאוד שלא נותרה להם אופציה טיפולית נוספת.

פוזאון היא תרופה מורכבת, וכאמור תהליך ייצורה מונה למעלה מ-100 שלבים ועל כן ניתן לספק אותה למעט חולים בעולם. ישראל נכללת בין המדינות שחוליהם יזכו להיות מטופלים בתרופה. פוזאון פותחה ע"י חברת התרופות הופמן לרוש וחברת הביוטכנולוגיה טרימריס. היא ניתנת בזריקה תת-עורית פעמיים ביום, תופעת הלוואי השכיחה ביותר כפי שנצפתה בשני המחקרים היא תגובה מקומית באזור ההזרקה. "בישראל כ-4,300 נשאי HIV" מנתוני משרד הבריאות המתפרסמים לרגל שבוע המודעות לאיידס שייפתח ב-1/12, עולה כי בישראל חיים כיום כ-4,300 נשאי HIV, מתוכם כ-330 חולי איידס. 3,195 נשאים וחולים נרשמו במשרד הבריאות, ההערכה היא שיש כ-1,000 נשאים נוספים שאינם מודעים לכך שהם נושאים את הנגיף. בעוד שבציבור הכללי נרשמה ירידה במספר הנדבקים, נרשמה עלייה במספר הנדבקים ההומוסקסואלים.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...