נדב (נדיוש) ענתבי-גרושקה. 
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

האם גם אתם מושפעים מהומופוביה מופנמת?

הומופוביה מופנמת מובילה, בין היתר, להערכה עצמית נמוכה, דימוי עצמי נמוך, בושה, חוסר אמון בסובבים ותחושת בידוד, קושי באינטימיות, חרדה, התנהגות מינית מסוכנת או הימנעות ממצבים מיניים ורגשיים, דיכאון, אובדנות ואפילו התאבדות. כיצד משפיעה התופעה הכל כך נפוצה הזו על חיינו, ומדוע חשוב להכיר אותה? מאמר שני בסדרה

במאמרי הקודם, כתבתי לעומק אודות הומופוביה מופנמת. במילים פשוטות, הומופוביה מופנמת היא בגדר שנאה עצמית אשר ניזונה מעמדות חברתיות שליליות וכמובן גם מוטעות כלפי להטק"ביות. זהו מנגנון פסיכולוגי מסוכן המכונה הזדהות עם התוקף/המקרבן (ההטרוסקסואלי). אך יותר מזאת, הומופוביה מופנמת משאירה אותנו בארון שבתורה גורמת לחוסר נראות. לנראות להטק"בית יש חשיבות מרכזית במיגור ההומופוביה ברמה החברתית כמו גם ברמה האישית. כאשר אנחנו לא מעודדים נראות, אנחנו באותה מידה מעודדים הומופוביה וכתוצאה מכך ההומופוביה ממשיכה להשתולל (לקריאה נוספת אודות חשיבותה של הנראות הלהטק"בית לחצו כאן).  

להומופוביה מופנמת השלכות פסיכו-חברתיות שליליות רבות. מחקרים מראים כי קיים קשר בין הומופוביה מופנמת לבין הערכה עצמית נמוכה; תמיכה חברתית נמוכה וסיפוק מתמיכה זו; פתיחות מועטה כלפי נטייתו המינית של הפרט עצמו; רמות נמוכות של חשיפת הנטיה המינית; הפרעה בדימוי הגוף; הפרעות אכילה; דימוי עצמי נמוך; בושה; חוסר אמון בסובבים ותחושת בידוד; קושי ביצירת קשרים אינטימיים; רמות נמוכות של יציבות רגשית; מין לא מוגן; אלכוהוליזם ושימוש בחומרים ממכרים; דיכאון, אובדנות ואף התאבדות.

בהקשר הקליני והמיני, רמות גבוהות של הומופוביה מופנמת קשורות לבעיות בתפקוד; תדירות גבוהה יותר של התנהגות מינית קומפולסיבית; דיכאון מיני, חרדה מינית, דאגה כלפי הדימוי המיני, רמות נמוכות של הערכה מינית ושל סיפוק מיני ופחד ממיניות באופן כללי. יש הטוענים כי התנהגות היפר-מינית, סקס אנונימי, הימנעות ממערכות יחסים ומאינטימיות יכולים כולם למלא את הפונקציה של בריחה מעימות עם ההומופוביה המופנמת של הפרט.

נתונים אלה ממחישים, ולו במעט, את משמעותה ההרסנית של ההומופוביה המופנמת על רווחתם הנפשית והפיזית של להטק"בים. חלק מהמשתנים שהוצגו לעיל נראים כשני קטבים של אותה התנהגות, למשל דיכאון מיני מול התנהגות היפר-מינית. מכאן אנו יכולות להסיק, כי הומופוביה מופנמת קשורה למצבי קיצון לא-אדפטיביים ואף פתולוגיים של תכונות וחוויות אנושיות יום-יומיות. חשוב לזכור, כי כל המחקרים שנערכו עד כה אודות הומופוביה מופנמת, למיטב ידיעתי, הינם מחקרים מתאמיים הבוחנים את קשר בינה לבין משתנים שונים. אין בנתונים אלה הקביעה כי כל להטק"ב שסובל מהומופוביה מופנמת סובל מתופעות אלה, או לחילופין, כי תופעות אלה בקרב להטק"בים מקורן רק בהומופוביה מופנמת.

העיסוק בהומופוביה מופנמת מפנה את הזרקור לחוויות האישיות ביותר של פרטים להט"קבים, ובכך עלול להצמיד ללהטק"ביות תויות קליניות ופתולוגיות הדורשות טיפול ו/או התערבות. תיאוריה פמיניסטית וקווירית הביעה ביקורת (מוצדקת לטעמי) אודות המושג הומופוביה מופנמת על כך שהוא מפנה הדגש אל הפתולוגיה של הפרט הלהטק"ב במקום אל הדיכוי החברתי-מוסדי ממנו סובל. על-כן ברצוני לחזור ולהדגיש, כי אין בכוונתי לרמוז או לטעון כי הומופוביה מופנמת היא תכונה פתולוגית פנימית אינהרנטית לפרט, אלא הפנמת העמדות השליליות והדיכוי הנכפה עליו.

כחלופה למושג הומופוביה מופנמת, מציעים חוקרים את המושג סטיגמה מינית מופנמת (internalized sexual stigma) המדגיש את הפן החברתי, הסטיגמטי המופנם על-ידי להק"בים. כמו-כן ברצוני להבהיר כי אין בדבריי הקביעה או אף הרמיזה, חלילה, כי להטק"ביות מובילה בהכרח ובאופן ישיר לשנאה ולחוסר קבלה עצמיים. ככל האנשים, להטק"בים שונים האחת ממשנהו ביכולתם להתמודד עם המציאות ועם השלכותיה, שבמקרה הספציפי זה, הינן קשות יותר. לראיה, יותר ויותר להטק"בים יוצאים מהארון בגיל צעיר יותר מבעבר ומנהלים חיים מוצלחים, פרודוקטיביים, עשירים וחיוביים. כל זה מתאפשר באמצעות מיגור ההומופוביה הציבורית הרחבה כמו גם זו המופנמת בקרב להטק"בים.

לסיכום, אני חושבת שזה קריטי שכל אחת ואחד מאיתנו תדע מהי הומופוביה מופנמת ומהן השלכותיה על חיינו. אני מקווה שהמאמר הזה הוא צעד אחד במסע שכל אחד ואחת מאיתנו צריך לעבור במיגור ההומופוביה המופנמת המודעת והלא-מודעת כדי לקיים אורח חיים בריא, מאושר ועליז.

לתקציר: http://tinyurl.com/lvl7r92 

נדב (נדיוש) ענתבי-גרושקה היא סטודנטית לבריאות הציבור ופסיכולוגיה באוניברסיטת קולומביה שבניו-יורק וחוקרת הומופוביה וקהילות להטק"ביות.

חפשו אותי בפייסבוק: Nadav Antebi-Gruszka

חפשו אותי בפייסבוק: @TheNadiva

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...