קלפי בחירות לכנסת (ארכיון)
הבחירות לכנסת ה-20. צילום: דפנה טלמון.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בחירות 2015: הקהילה הגאה ניצחה

מסרטון התועבה של "הבית היהודי" נגד נישואים גאים, דרך "בוז'י הומו" ועד נאום ראש הממשלה לחברי הקהילה - במערכת הבחירות לכנסת ה-20 עלו הנושאים הלהט"ביים למרכז סדר היום הציבורי, ושמו על השולחן סוגיות חשובות לקהילה. כעת מגיעה שעת המבחן האמיתית לראש הממשלה ולתאים הגאים, שצריכים להפעיל לחץ חזק על הנבחרים ולדרוש לקיים את ההבטחות שפיזרו טרם הבחירות. פרשנות

בהתחלה אפשר היה לטעות ולחשוב שמערכת הבחירות לכנסת ה-20 תהיה משעממת ורדומה. מועמד אופוזיציה אנונימי למדי לרוב הציבור, מפלגות שמדברות על פוליטיקה חדשה ומפזרות הבטחות אבל לא באמת מציעות שום דבר חדש או מעניין, וראש ממשלה אחד שהצליח לפני שנתיים להרכיב קואליציה רעועה אך-בקושי, רק כדי להיכנס לאותה הרפתקאה בדיוק, שנתיים אחרי.

בדיעבד, קיבלנו מערכת מסקרנת, שבה לראשונה עלה נושא זכויות קהילת הלהט"ב הישראלית לראש הכותרות. נושאים גאים עלו במדיה בצורה אינטנסיבית, שיטתית ומתמשכת - מימין ומשמאל. באופן טבעי, מאמר דעה אחד גרר תגובה וכן הלאה, והנושא לא ירד מסדר היום. עניינים הקשורים לזכויות הקהילה, כמו נישואים גאים, פונדקאות, הורות, שוויון בפני החוק קיבלו מקום של כבוד בדיונים, מפגשים ואפילו מצעי מפלגות. נושאים טרנסג'נדריים עלו על הפרק, ונערכו מפגשים ממוקדים בעניינים הקשורים לקהילה הטרנסית הישראלית. אפילו ביבי (!) הוציא סופסוף את המילים "הומואים ולסביות" מבין שפתותיו. כבוד.

גם הלהט"בפוביה המכוערת שהרימה את ראשה, למשל בסרטון התועבה של הבית היהודי, זכתה לתשובה קהילתית הולמת ולא מתפשרת. מפעילי השטח שפעלו באופן ספונטני ועד המפלגות וארגוני הקהילה שהרימו קמפיינים מרשימים וסוחפים שדרשו לשים את זכויות הקהילה במרכז. למרות הביקורות, ההפרעה של פעילים גאים לאירועים פוליטיים של הבית היהודי, והנוכחות שלנו במפגשים פומביים של המפלגה הדתית, היו חשובות, חיוניות ומשמחות מאוד, למרות שבחלק מהמקרים זה הסתיים באלימות. הן הוכיחו, גם לצד השני, שלא נשתוק, ולא נתנצל. הסיסמה הזו עובדת לשני הכיוונים.

עוד היבט הומופובי היה בהשחתת כרזות של המחנה הציוני, כשעל תמונתו של בוז'י הרצוג רוססו כיתובים הומופוביים שונים. אירועים אלו חזרו על עצמם במקומות שונים ברחבי הארץ, ונראה היה שמדובר באיזו אג'נדה סמויה של מתנגדי המחנה הציוני.

בני הנוער - להט"בים אבל גם רבים וטובים שאינם חלק מהקהילה - הרימו קול צעקה וקראו לא עוד להומופוביה, לשנאה, לפגיעה בצעירים גאים. זה היה רגע מכונן של סולידריות משמחת, שהראתה שלהגיון ולהגינות, לשוויון ולאנושיות, אין מגדר או נטייה מינית. שכולנו יחד במאבק הזה, ושיש לנו גב חזק. שהשינוי האמיתי מתרחש עכשיו, בקרב בני הנוער, דור העתיד שלנו, שבתקווה יהיה טוב יותר, סובלני יותר, מבין יותר, פתוח יותר, לצרכים ולקשיים של להט"בים.

שרים, חברי כנסת, מועמדים ונציגים דיברו אלינו ועלינו, אמצעי התקשורת התמקדו בסוגיות שלרוב נדחקות לשוליים, ובאופן כללי אפשר לומר שכבר עכשיו אנחנו יכולים לסמן לעצמנו הישג משמעותי ראשון: ברור שאנחנו לא טרנד חולף, ושהעיסוק הפוליטי בקהילה כאן כדי להישאר.

לכשתסתיים מלאכת הרכבת הקואליציה והשבעת הממשלה, יהיה זה תורם של התאים הגאים לפעול - בנחישות, בעיקשות, בכוח - למימוש ההבטחות שניתנו לקהילה טרם הבחירות. 

כל האמירות שהופרחו לאוויר, הדיבורים היפים על שוויון, הצעדים שאמרו שיעשו כלפינו, כל אלו צריכים לעמוד למבחן האמת. זו יכולה להיות שעתו היפה של התא הגאה בליכוד, למשל, שהוכיח נאמנות למנהיג הליכוד וצעד אחריו באש ובמים. לבוא ולדרוש שדבריו של נתניהו בהקלטה לקהילה, לא יהיו הפעם האחרונה שמנהיגנו נשא דברים על הקהילה, אל הקהילה, בעברית. שנשמע מפיו את המילים הומואים, לסביות, אולי גם בי וטרנס, יותר פעמים. בתקשורת, אולי אפילו מעל בימת הכנסת. 

תוצאות האמת עדיין לא הגיעו, ספירת הקולות נמשכת, אבל כבר עכשיו אפשר לסמן לעצמנו הישג: הקהילה הגאה יצרה מומנטום פוליטי משמעותי, והוכיחה שהיא כוח שיש לקחת אותו בחשבון במרחב הציבורי-פומבי. בהיבט הזה, ובלי קשר לימין או שמאל, ניצחנו ובגדול. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...