עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

לא פחות מעוצב

חללים פתוחים או חדרים מעוצבים? זיו תדהר, עיתונאי (אבל גם אדריכל), מציג כמה טיפים עיצובים לדירה התל-אביבית המושלמת המתאימה בדיוק לגייז בעיר הגדולה

בסימן ומזל טוב, רכשתם דירה. כעת, הגיעה העת לממש את החלום הרטוב על שיפוץ שיפיל את החברים לריצפת הפרקט הסינתטי. אם אמנם לא התנפצה הפנטזיה אל דלתות הכניסה לבנק, נותרתם עם כמה החלטות שיש לקבל ובראשן, מה לא לעשות.

אמנם כבר הצטיידתם במפרט הטכני של המטבח שעושה לכם את זה חזק (כמו שהחברים קנו), חדר האמבטיה המבהיק (כמו בסרט ההוא נו..) ועוד כהנה וכהנה. אלא שכל זה יהיה רלוונטי אם בכלל רק לאחר שתיפול החלטה אמיצה לגבי חלוקת החללים החדשה.

לשם-כך יש לשאול תחילה מי יגור בבית? ומה אופיים של הדיירים?

לכאורה נדמה כי התשובות לשאלות האחרונות, קלות ופשוטות יותר במקרה שהרוכש הוא סטרייט. אצלנו הדברים מעט יותר מורכבים וכדאי לתת על כך את הדעת עוד בטרם יתנפלו הדחפורים. לדידי רב הישראלים המעבר מעבדות השכירות (לעבדות המשכנתא) מתרחש בפרוץ העשור השלישי לחיים. זהו גם טווח הגילאים שבו נישאים מרבית חברינו הסטרייטים. הזריזים אף הספיקו להעמיד צאצא או שניים. עבורם התשובה לשאלת זהות הדיירים (ואלה שיתווספו בעתיד הקרוב) היא ברורה מאליה.
מכאן גם נגזרת לרב הדרישה המתבקשת למאקסימום חדרים למ"ר.

אבל מה איתנו? לחלקנו כבר הייתה מערכת זוגית אחת או יותר ואמנם לא הפסקנו לחלום על הבאה שתהיה טובה יותר ותימשך (הפעם) לנצח, אך אין כל וודאות מתי כל זה יקרה ובמצב העניינים כרגע אין גם וודאות שיהיו אמנם ילדים. בל נשכח. רבים מאיתנו מוותרים מרצון על גידול ילדים.

אם-כן מה לעשות בדירת שני החדרים שרכשנו בעמל רב? במקרה שאין כרגע בן זוג, יהפכו אותה הנועזים ללופט מרהיב שאין בו חציצה בין החללים. היתרונות ברורים. תחושת מרחב וחופש בחלל קטן יחסית. ומנגד. מה יקרה כשאמנם יפציע מחר בן זוג? ועוד לפני שנישבע לו אמונים האם שהות בחלל אחד פתוח, היא בהכרח נכונה ובריאה? למשל לאחר ריב מטופש או סתם כשאחד הצדדים זקוק למעט אויר לנשימה.

הכל פתוח

הנועזים פחות יעדיפו כמובן את המטבח שפתוח לסלון שפתוח למרפסת שפתוחה לשולחן האוכל. ושכולם גם יחד מפצים על חדר השינה שמספיק רק בקושי לסוג אחד של תנוחה. אין מניעה שפינת העבודה תמוקם סמוך לאזור האירוח. אך מה מקומו של בן-הזוג (ואפילו טרי או עוד לא מחייב) בשעות שאינן מוקדשות לשעשועים משותפים? האם יוכל לעבוד בפרטיות? להתבודד?

לכאורה אלו סוגיות המטרידות כל רוכש פוטנציאלי סטרייט או גיי. נכון ולא נכון.

רוכש סטרייט שהוא רווק אינו רואה בדירתו הקטנה שבעיר את פיסגת חלומותיו. ברור כי לאחר שיוולדו ילדיו יעקור עם זוגתו לסביבה "נוחה" יותר שבה דירות מרובות חדרים מוקפות מרחבי ירוק. אך עבורנו המגורים בעיר הגדולה הם ברירת מחדל מועדפת ולא אכנס כאן לסיבות המובנות. אי-לכך במצב הכלכלי היום עשויה הדירה הקטנה יחסית שלא מכבר רכשנו לשמש עוד שנים ארוכות בין אם יפציע בן-זוג ובין אם הוא שריר וקיים כבר היום.

כמה מחבריכם נהנו ודאי לספר כי במהלך השיפוץ "הרימו את הבית מן המסד". מדוע בעצם? מבט נוסף על התוכנית המקורית של הדירה התל-אביבית המצויה עשוי לחסוך הוצאות מיותרות בדרך לתוצאה מבטיחה יותר ולא פחות נאה. בדירות שני החדרים וחצי שתוכננו לפני יותר משישים שנה גלומים ערכים שכוחם יפה עד היום. אמנם תשתיות החשמל והאינסטלציה אינן רלוונטיות אך החלוקה הפנימית כמעט מושלמת. שני חדרים זהים כמעט שמימדיהם הנדיבים מאפשרים שימושים שונים לרבות אירוח, שינה ועבודה. לכל חדר כניסה נפרדת ומשמעות הדבר מקסימום פרטיות בשימוש היומיומי.

המטבח אמנם קטן ביותר. אך הבא נודה בעבודה המצערת, שרובנו שוהים בעבודה ברוב שעות היום. החיים בעיר ים-תיכונית מזמנים ממילא בילוי עם חברים דווקא באוויר הפתוח. כך שהמטבח משמש בעיקר מקום אחסון לכיבודים ולמזון מוכן.

גמישות לחיים דינאמיים

חלוקת החדרים המקורית מאפשרת גמישות מקסימלית עבור מי שמנהלים חיים דינאמיים שבהם מעברים בין חיי רווקות לחיים בזוג. הדברים מקבלים משנה תוקף כאשר אין רואים בזוגיות מוסד כובל ברוח הנישואין המסורתיים. אצלנו אין תפקידם של הילדים לשמש "דבק" לחיי הזוגיות ולכן כשהדברים מתפרקים חליפות ונכנס בהכרח איש חדש לחיינו נדרשת גמישות יתר גם של המרחב הפיזי.

בחלוקה המקורית מתרכזת הפעילות בכל פעם בחדר אחד וכשאין מעוניינים בכך ההפרדה היא מלאה. אמנם אחד החדרים מיועד ללינה משותפת , אך בפועל אין מניעה שהדברים יתפקדו גם אחרת. כל חדר גדול מספיק כדי להכיל תפקודים נוספים כמו עבודה ומשחק.

אפשר גם לאפיין את החדרים בנפרד על-פי קוד עיצובי שונה. כל חדר על-פי טעמו של אחד מבני הזוג. המעבר בין העולמות השונים יש לו ערך משל עצמו. הוחלט על מגורים משותפים? יש חילוקי דעות עיצוביים? אחד החדרים ישנה את אופיו לפי דרישות בן הזוג החדש מבלי שייאלץ להדס בחוסר נוחות בתוך סביבה שגם אם היא נאה, אין בה מסממניו.

כאשר הכניסות לחדרים נפרדות הופך ההול המפורסם מסתם עוד שטח מיותר שיש "לנצלו" לחדר בפני עצמו. בדירות רבות ההול רחב מספיק כדי להכיל פעילויות כמו עבודה, אכילה ואפילו אירוח מבלי שהדבר פוגע בתפקוד יתר החדרים.

בשורה התחתונה הדירה הזאת "של פעם" מציעה לנו הגייז עולם טוב יותר. אולי לכאורה אין הוא מצטלם היטב בז'ורנאלים אך בטווח הארוך גלומה בו איכות חיים טובה. אז רגע לפני שניתן הדרור לגחמות האדריכל התבוננו שוב. לא חייבים להרוס את הקירות. זה גם יותר זול ובטח לא פחות מעוצב.

הכותב הינו אדריכל ומעצב במקצועו

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...