בן ונגר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מי כאן האלים?

אדם זר שאני לא מכיר החליט לרסס אותי בתרסיס פלפל רק בגלל שראה אותי מפגין חיבה לבן מיני. השנאה שראיתי בעיניים שלו, כאשר הוא תקף אותי, מטרידה אותי. בפרט כאשר אנשים דוגמת קלמן ליבסקינד ונפתלי בנט, מאשימים את הקהילה הגאה באלימות ומלבים את השנאה כלפי כל מי ששונה ואחר מהם / דעה

מספר ימים אחרי שאדם זר שאני לא מכיר החליט לרסס אותי בתרסיס פלפל רק בגלל שראה אותי מפגין חיבה לבן מיני, חבר שלח אליי קישור וביקש ממני את התייחסותי לכתבה של קלמן ליבסקינד ב-NRG בה הוא שוטח שלל טענות בציבור הלהטב"ק. אין קשר נראה לעין בין החוויה שלי מאותו יום שישי, לבין הכתבה או לחבר שלי. הקשר לא נראה ברור, אבל הוא קיים.

החבר ביקש ממני שאנסה להתייחס באופן אובייקטיבי לפרסום ב-NRG למרות שזה נוגע אליי ישירות. לאורך הכתבה שוזר מר ליבסקינד מספר טענות בשתי מגמות בולטות של הכללת ציבור שלם והסקת מסקנות חשוכה ומדאיגה. בכתבה טוען מר ליבסקינד שבכל הנוגע להפגנות הקהילה הגאה בכנסים של מפלגת הבית היהודי "לא זכויות ההומאים והלסביות עומדות כאן לדיון, אלא קמפיין פוליטי שמאלני שסוגיית הלהט"ב משמשת לו אך מסיכה". אז מצטער, אבל אובייקטיבי אני לא יכול להיות. זכויות ההומואים והלסביות עברו לי שלשום בראש, לא כשהתיזו עליי תרסיס פלפל, אלא כשהחזקתי על הידיים ילד בן חצי שנה של חברה טובה ועזרתי לה להאכיל אותו. אני לא בטוח מה הסיבה לכך, נראה לי שזה בגלל שאני מתרגש מהמחשבה שביום מן הימים אעשה אותו דבר עם ילדה או ילד משלי.

איך זה קשור בכלל ל"קמפיין פוליטי שמאלני"? אני לא יודע מה זה שמאלני או ימני. תמצאו לי יותר משלשה אנשים שמסכימים על הגדרה אחת לשתי ההכללות האלה. אבל, אני אנסה בכל זאת. בדרך כלל מיחסים את ההבדלים בין "שמאלנים" "לימנים" להבדלים בדעות בתחום דת, לאום, מדיניות חוץ וכלכלה. אני לא מוצא את ההקשר הלוגי בקיטלוג הפגנות שנוגעות לזכויות הקהילה הגאה כ"קמפיין שמאלני". ניסיתי לחבר את נושא זכויות קהילת הלהטב"ק לנושאי לאום, מדיניות חוץ וכלכלה – לא הצלחתי. ניסיתי לחבר את הזכויות לנושא הדת. נזכרתי שכל בר דעת מבין שאחוז הגברים והנשים שנמשכים מינית לבני מינם זהה בקרב הקהילות החילוניות והדתיות. ניסיתי להיזכר בסיבה להבנה הזאת שברורה לכל בר-דעת ואז זה היכה בי – כולנו בני אדם.

אני לא צריך שמר הרצוג יכריז שנישואין של בני אותו מין יהיו חלק בלתי נפרד מקווי היסוד של כל ממשלה שיכנס אליה. מספיק לי שגברת לבני, שכרגע בברית פוליטית עם הרצוג, מביעה בכל הזדמנות דעה נחרצת לגבי זכויות הקהילה גם כשרת משפטים וגם כחברת כנסת. קצת תמים מצידי, אבל אני מקווה שהיום שבו יכירו בזכויותינו השוות יהיה בשל הבנה רחבה בציבור ולא בגלל הסכמים קואליציוניים. מספר המדינות הנמוך שמכיר בנישואין חד-מיניים לא הופך את בנט וחבריו למציאותיים יותר, אלא מצביע על גודל הבעיה שרווחת כיום ברוב העולם. הטענה שיש עוד בעיות בחברה ידועה לכל. מצוקת הדיור, שיעור גבוה של נוער, צעירות וצעירים בסיכון, אחוז המדווחים על בדידות חמורה בקרב אנשים עם מגבלות לפי נתוני הלמ"ס – נושאים שמעניינים אותי אישית ואני עוסק גם בהם, אך הם לא מורידים מבעיית חברי קהילת הלהטב"ק.

לא בדקתי עם מארגני ההפגנות, אבל אני מרשה לעצמי להניח שהמפגינים מגיעים דווקא לכנסי הבית היהודי, ולא לכנסים של ש"ס ויהדות התורה, בגלל שהרוב המוחלט של חבריה התבטא באופן ברור נגד זכויות קהילת הלהטב"ק. איילת שקד באומרה ש"מי שחושב שלהומואים ולסביות יש זכות להתחתן במדינה הזאת, שלא יצביע לי ולבנט". זכורים לכולם הצילומים הידועים שנערכו עם חברי הבית היהודי בפורטל "כיפה" בה הם חווים את דעתם על זכויות הקהילה. התגובה הגזענית של העיתונאי כלפי מר משה סולומון (יוצא אתיופיה) כפי שמדובר עליה בכתבה היא גזענית. עם זאת, היא לא מורידה כלום מהאמירות הגזעניות של רוב חברי הבית היהודי.

סיבה נוספת שנראית לי נכונה לקיום ההפגנות בכנסי הבית היהודי היא הדרך בה ניסו חברי המפלגה להשתמש בדעתם הגזענית בנוגע לחברי קהילת הלהטב"ק, במטרה לזכות בפרסום ותשומת לב תקשורתית. אותה "תקשורת שמאלנית" שאחוז ההומואים והלסביות בה גבוה יותר מהאחוז שלהם בכל מקום אחר. הסיבות לכך שהרבה הומואים נמשכים לעשייה אסתטית, ותקשורתית בהחלט מעניינות אבל מי שמאמין בקרמה יוכל לטעון שזה כדי לאזן את צרות האופקים והמגמתיות החשוכה של אנשים כמו מר ליבסקינד במדיות התקשורת השונות.

הכתבה של מר ליבסקינד מטרידה אותי יותר מתרסיס הפלפל שהותז לעברי. את החזות המאוד ברורה של מתיז תרסיס הפלפל חסכתי מכל מי שיקרא את הפוסט משום שאני מכיר את הנטייה האנושית להכללות. אני לא מתנשא מעליה אבל כן מנסה להתמודד עמה בכבוד.

מטרידים אותי יותר האנשים הרבים שצפו מהצד באירוע הזה בעיניים אדישות.

מטרידים אותי אירועים כאלה שחווים אנשים צעירים יותר שמגבשים את תפיסתם על עצמם ועל העולם כבעלי נטייה מינית שונה מזאת של רוב האוכלוסייה.

מטרידה אותי השנאה שראיתי בעיניו של זה שהתיז עליי את תרסיס הפלפל.

מטרידים אותי האווירה והשיח הציבורי שמאפשרים לאירועים כאלה להתרחש במדינה שלנו כחלק מליבוי השנאה ששוכנת בקרב אנשים ששונאים את עצמם או את השונים מהם.

מטרידים אותי אנשים כמו קלמן ליבסקינד שאין להם בעיה להגדיר את הקהילה הלהט"בית כקבוצה אלימה.

מעניין אותי אם יש לי עוד חברים שיכולות להתייחס לכתבה ובמיוחד לדבריי באופן אובייקטיבי?

 

בן ונגר הוא בן 29, יזם עסקי-חברתי, שהשתחרר מצה"ל לאחר 11 שנות קבע כקצין שלישות. גר בתל-אביב אבל במקור מקריית חיים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...