פעילים להט"בים הותקפו בכנס הבית היהודי בחיפה
פעילים להט"בים הותקפו בכנס הבית היהודי בחיפה. צילום: עדי סדקה.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פעילים להט"בים הותקפו בכנס הבית היהודי בחיפה

"זה היה מפחיד, חטפנו מכות רציניות - ובסוף השוטרים עיכבו אותנו ולא את התוקפים", תיארה הלילה עדי סדקה את האירוע האלים בכנס המפלגה במרכז הקונגרסים בעיר. "ברגע שראיתי שמרימים יד על הבת זוג שלי ובכלל מתנהגים באלימות כלפינו שבאנו למחות, גם נבהלתי וגם זעמתי. אך מהר מאוד הבנתי שזה נהיה מסוכן ממש". תגובת הבית היהודי: "השמאל לא למד דבר מרצח רבין, וההסתה שבה הוא נוקט כעת תביא לתוצאות קשות"

פעילי קהילה להט"בים הותקפו במכות וקללות בכנס שערך 'הבית היהודי' אמש (רביעי) בחיפה. כמה ממשתתפי הכנס, כפי הנראה תומכי הבית היהודי, התפרצו בקללות ובדחיפות כלפי המפגינים, ניסו לחטוף ולקרוע את דגל הגאווה מידיהם ודרשו מהם להסתלק מהכנס הפומבי - תחילה במילים, ולאחר מכן במכות וחבטות.

עוד בנושא:
תמו ימי ההבלגה, הקהילה מפסיקה לשתוק, ולא מתנצלת / דעה
הקהילה הגאה יוצאת לשטח: הפגנות באירועי "הבית היהודי" ברחבי הארץ
להתבגר ולהפסיק להיות החבורה הרעשנית / דעה

לטענת המפגינים, הם הגיעו לאירוע במטרה להציג לחברי הכנסת מטעם הבית היהודי שאלות הנוגעות לזכויות הקהילה ובנוגע להתבטאויות הלהט"בפוביות של מועמדיה לכנסת, אך עד מהרה הבינו כי לא יקבלו את זכות הדיבור ולא יורשו לשאול שאלות. 

האירוע אירע בשעות הערב המאוחרות. עוד לפני פתיחת הכנס, בו השתתפו בין היתר נפתלי בנט, איילת שקד, אורית סטרוק, ומוטי יוגב, הורחקו שלושה מבין הפעילים ולא הורשו להיכנס - וזאת משום שלטענת המאבטחים הם זוהו כ"סכנה לבנט". 

"היינו בהתחלה שמונה אנשים", סיפרה הערב עדי סדקה, אחת המפגינות במקום, "אבל אז באו מאבטחים, לפני שהכנס התחיל, והוציאו שלושה", היא מספרת. "במקור באנו מתוך רצון לשאול שאלות, אבל מהר מאוד הבנו שזה לא יקרה, אז החלטנו להראות שאנחנו שם [ולהפגין]". 

לדבריה, מאבטחים ושוטרים שהיו במקום "קלטו אותנו מראש, הם היו בהיכון עלינו מהרגע הראשון, אבל הם לא עזרו כשחטפנו מכות". 

הפעילים שהוכו על ידי אנשי הבית היהודי הורחקו מהמקום, לא לפני שספגו מכות וקללות נוספות. אחת מהפעילות עוכבה על ידי שוטרים במקום, אך שוחררה לביתה ולא הועברה לחקירה, "כנראה בגלל שהייתה בחרדה כל כך גדולה", אומרת סדקה.

"הבית היהודי חייבים לנו דין וחשבון"

בהמשך לשאלה מדוע הגיעו למקום, מסבירה סדקה כי "מפלגה בעלת כוח לחסום אותי ואת הזכויות שלי צריכה לתת לי דין וחשבון - בטח כשהיא טוענת שהיא של כולם. אז או שהיא של סקטור צר ובדלני או של כולם, היא לא יכולה לטעון לממלכתיות אחידה וכוללת ואז להתפלא כשאנחנו דורשות לא להיות מודרות ומופלות".

"חוץ מזה", היא מסבירה, "מחינו שם על הפקר ורמיסת הדיור הציבורי, על מכירתן של דירות למקורבים במקום למשפחות שזקוקות לדירות האלה ועוד". 

את החוויה מתארת סדקה כלא פחות ממטלטלת. "בהתחלה לא ידעתי למה לצפות. ברגע שראיתי שמרימים יד על הבת זוג שלי ובכלל מתנהגים באלימות כלפינו שבאנו למחות, גם נבהלתי וגם זעמתי. אחרי שהפילו לי את הטלפון וניסו לשבור לי אותו ולדחוף את כולנו ולבעוט בנו ברגליים ובידיים כבר הבנתי שזה נהיה מסוכן ממש. חששתי מאוד. אחת מאיתנו, שהיתה בצד השני, חטפה מכות רציניות ולא נתנו לנו להתקרב אליה".

סדקה אומרת כי לכל אורך האירוע האלים, נציגי הבית היהודי לא הגיבו ולא אמרו דבר. "הקהל והפעילים של הבית היהודי צעקו לנו לעוף משם ושאין לנו זכות לחופש ביטוי, ובזמן הזה בנט צעק שהמפלגה תמשיך בכל הכוח וזכה למחיאות כפיים".

בסיום דבריה, אומרת סדקה כי "חשוב לנו לציין שבאנו לא רק בשם הקהילה אלא גם בשם כל נפגעי הדיור הציבורי ובשם כל אלו שסובלים מהגזענות של הבית היהודי שהם אפילו לא מנסים להסתיר אותה לרגע".

תגובת הבית היהודי: "השמאל לא למד דבר מרצח רבין"

מהבית היהודי נמסר בתגובה ל"הארץ": ״השמאל לא למד דבר מרצח רבין, וההסתה שבה הוא נוקט כעת תביא לתוצאות קשות, כשבוז׳י וציפי שותקים". עוד נמסר מהבית היהודי כי בנט הוא כיום הפוליטיקאי היחיד בישראל שגורמי הביטחון ממליצים לו לא להיכנס לאירועים בנוכחות אנשי שמאל. "אנו קוראים לראשי השמאל להוקיע את אלימות פעיליהם לפני שיהיה מאוחר מדי, ואלימות השמאל תגרום לנזקים בלתי הפיכים. על התקשורת שלא מתייחסת להתנפלות על כנסי הבית היהודי לא נדבר, אין לנו ציפיות".

עד למועד פרסום הידיעה לא התקבלה תגובה מהמשטרה. תגובה תתפרסם אם וכאשר תתקבל במערכת.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...