אסף וייס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

המהפכה הטרנסית, פוליטיקה והקשר ביניהן

במערכת הבחירות הנוכחית נראה שהקהילה הטרנסג'נדרית לוקחת חלק מרכזי בשיח הציבורי-פוליטי של הקהילה הגאה: המפלגות השונות לומדות את ההבדל בין "טרנסג'נדר" ל"ג'נדרקוויר", נציגי המפלגות מתווכחים מי באמת דואג וידאג לטרנסג'נדרים, פעילים מהקהילה לוקחים פעיל בחוגי בית ודורשים את התשובות שמגיעות להם ואפילו שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן ערכה חוג בית, ראשון מסוגו, שמיועד כולו לקהילה הטרנסג'נדרית. ההתעוררות הזו היא הוכחה נוספת להשפעה הגדולה שיש לפעילות פוליטית על זכויות הקהילה ועל ההבנה בקהילה שניתן וצריך להביא שינוי דרך הפוליטיקה ולא רק דרך בתי המשפט / דעה

בשקט בשקט מבלי שתשימו לב המהפכה הפוליטית של הקהילה הטרנסג'נדרית החלה. במערכת הבחירות הנוכחית נראה שהקהילה הטרנסג'נדרית לוקחת חלק מרכזי בשיח הציבורי-פוליטי של הקהילה הגאה: המפלגות השונות לומדות את ההבדל בין "טרנסג'נדר" ל"ג'נדרקוויר", נציגי המפלגות מתווכחים מי באמת דואג וידאג לטרנסג'נדרים, פעילים מהקהילה לוקחים פעיל בחוגי בית ודורשים את התשובות שמגיעות להם ואפילו שרת הבריאות לשעבר, ח"כ יעל גרמן ערכה חוג בית, ראשון מסוגו, שמיועד כולו לקהילה הטרנסג'נדרית.

ההתעוררות הזו היא הוכחה נוספת להשפעה הגדולה שיש לפעילות פוליטית על זכויות הקהילה ועל ההבנה בקהילה שניתן וצריך להביא שינוי דרך הפוליטיקה ולא רק דרך בתי המשפט. לראשונה, הקהילה הטרנסית, שלאורך שנים מאבקה נדחק לשולי השיח הקהילתי, עומדת בראש חץ המאבק יחד עם מאבקי קהילה "קלאסיים". כל זאת, ללא פסיקה של בג"צ – למעט עמדתה הטריה של המדינה בנושא סעיף המין בתעודת הזהות – אלא בזכות פעילות פוליטית וחברתית ענפה. 

הדבר לא הגיע "יש מאין". בשנתיים האחרונות התרחש פרץ פעילות פוליטית בנושא זכויות טרנסג'נדרים שלא נראה בעבר. בתקופה קצרה יחסית רוכזו מאמצים רבים בקידום זכויות הקהילה הטרנסג'נדרית וקודמו נושאי קהילה רבים. במשרד הבריאות, בניצוחה של שרת הבריאות לשעבר, ח״כ יעל גרמן: שונה נוהל הניתוחים להתאמת מין (לאחר שהקודם לא שונה כ-30 שנה) וההליך להתאמת מין הוקל משמעותית בצעד היסטורי; הגיל לניתוח הורד מ-21 ל-18 ותקופת ההמתנה קוצרה משנתיים לשנה; מונתה נציגה טרנסג'נדרית כחברה בוועדה; אושר מימון ניתוחי F2M בחו"ל ועוד. בכנסת הוצעו מספר הצעות חוק שעוסקות נקודתית בטרנסג׳נדרים כגון: הצעות חוק של ח"כ עפר שלח וח"כ ניצן הורוביץ, שביקשו להבהיר שבכל מקום שהחוק אוסר על אפליה האיסור יהיה תקף גם לאפליה על רקע זהות מגדרית ועוד. כל הפעילות הזו התרחשה במישור הפוליטי ותרמה לקידום האג'נדה הטרנסית בשיח הציבורי. בתגובה, הקהילה הטרנסג׳נדרית ״הרימה את הכפפה״ ודרשה את מקומה הראוי בשיח הפוליטי של הקהילה. דרשה וניצחה עד שאפילו האירוע בעל הנראות התקשורתית הגדול ביותר של הקהילה – מצעד הגאווה בתל אביב – יוקדש השנה לקהילה הטרנסג'נדרית וזאת עוד בשנת חגיגות ה-40 שנה לאגודה.

יעל גרמן במפגש עם פעילים ופעילות בקהילה הטרנסג'נדרית
חוג בית של ח"כ יעל גרמן עם נציגי הקהילה הטרנסג'נדרית. צילום: יחסי ציבור.

הפעילות הפוליטית הרבה בנושאי הקהילה הטרנסג'נדרית עוזרת לקדם את הנושא בשיח הציבורי ותורמת למאבק של הקהילה להכרה ולשוויון זכויות. יצירת הקשר הבלתי אמצעי בין חברי הקהילה הטרנסג'נדרית לבין נבחרי הציבור מציפה את הבעיות שהקהילה מתמודדת איתן בחיי היום יום ונבחרי הציבור, בפעולותיהם לסייע, עוזרים בהעלאת הנושא לשיח הציבורי הכללי.

המהפכה הטרנסג'נדרית גם מראה את החשיבות בפעילות פוליטית בכנסת ובממשלה ולא רק דרך בתי המשפט. אפשר לומר הרבה דברים על הכנסת והממשלה האחרונות אבל אין מחלוקת כי הן היו בין הפעילות בנושאי הקהילה הגאה. החקיקה הלהט״בית שקודמה ונעצרה עם התפזרות הכנסת הוכיחו לנו שניתן וצריך לקדם חקיקה ופעילות ממשלתית גאה.

הבחירות הקרובות יכולות להיות הזדמנות גדולה להמשיך את העשייה הפוליטית הזו. אם נדרוש לשים את האג'נדה הגאה בראש סדרי העדיפויות של נבחרי הציבור, ניקח חלק בפעילות הפוליטית ונתמוך באלו שבאמת פועלים ומקדמים שוויון זכויות לקהילה נוכל להמשיך את הפעילות הענפה שהחלה ולהביא את השינוי המיוחל.


עו"ד אסף וייס הוא יועץ בכיר לשרת הבריאות לשעבר יעל גרמן. בקדנציה האחרונה יזם וניהל רפורמות רבות בענייני הקהילה הגאה, ובהן המהפכה בניתוחים להתאמת מין וחוק הפונדקאות.

 

מחר, חמישי 19.2, בשעה 21:00, יתקיים אירוע חגיגי ומיוחד לקהילה הגאה עם יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד בבר האויטה. מוזמנים להגיע ולשאול שאלות לגבי הפעילות של יש עתיד בכנסת האחרונה והבאה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...