ידין ספיר. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גם השנה: פרסים לחוקרי קהילה מצטיינים באקדמיה

לפני מספר שנים, כאשר חיפשנו תכנים ופרוייקטים לציון יום הבנ"ה (היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה), הצעתי לקיים תחרות עבודות העוסקות בנושא שוויון זכויות הלהט"ב והמאבק בלהט"בפוביה. חמש שנים לאחר מכן, התבססה מסורת המחקר של נושאים להט"ביים והפעילות האקדמית מסייעת לקידום הקהילה באקדמיה ומחוצה לה

לפני כעשור ויותר, בעודי סטודנט לתואר שני במדיניות ציבורית באוניברסיטת ת"א, נרשמתי לסמינר במשפט חוקתי של פרופ' זאב סגל ז"ל, הפרשן המשפטי הנודע. במפגש הראשון של הקורס התבקשנו לספר מה למדנו לתואר ראשון, וכן להתחיל לחפש נושא לעבודת המחקר. הדבר היה פשוט עבורי, משום שעל הכיוון החלטתי מבעוד מועד.

בתחילת אחד המפגשים הבאים הוציא הפרופסור מחברת ועט וביקש מכל אחד מהתלמידים לומר לו מה הנושא שבחר. כשהגיע תורי, והצהרתי שהחלטתי לחקור את יחס החוק למשפחה הגאה, הוא אמר לי: "הייתי מעדיף שתכתוב על תולדות המשפט החוקתי, משום שהתואר הראשון שלך הוא בהיסטוריה, כך שיש לך במחקר מהסוג הזה יתרון יחסי". "אל תדאג, גם בתחום הזה יש לי יתרון יחסי", עניתי מבלי לחשוב, ובו במקום הענקתי לעצמי עוד עיטור גבורה.

בדיעבד, העבודה שכתבתי, היתה המשמעותית ביותר בכל תקופת לימודיי. היא אפשרה לי להכיר ולהבין לעומק את היחס המפלה של החברה והחוק כלפי להט"ב, כיחידים, כזוגות וכהורים בכוח ובפועל. לקראת סיום הקורס הרציתי בפני הכיתה על הנושא, והרגשתי פעם נוספת את התחושה המשונה של החשיפה העצמית, שיש בה את התערובת המבלבלת של הנפת דגלים מוחצנת וקרב ג'ודו עם ההומופוביה המופנמת.

לפני מספר שנים, כאשר חיפשנו תכנים ופרוייקטים לציון יום הבנ"ה (היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה), נזכרתי בחוויה ההיא, והצעתי שנקיים תחרות עבודות העוסקות בנושא שוויון זכויות הלהט"ב והמאבק בלהט"בפוביה. לשמחתי ההיענות לרעיון של מנכ"לי חוש"ן ואיגי דאז היתה מיידית, והתחרות יצאה לדרך.

כאשר קראנו את העבודות שהתקבלו לתחרות ידענו מייד שקלענו למטרה. ברובן הגדול זיהינו מייד את תחושת השליחות ואת נקודת המבט האישית, שהעשירו אותן במהות. ידענו שלפחות חלק מהסטודנטים/ות הגישו את עבודתם לידי מרצים שאינם קרובים לקהילה, ובכך יצרו נראות במקום שבו היא לא היתה קיימת קודם. עבודות רבות יצרו בסיס מידע ראשוני כגון ראיונות ומחקרי שטח שהיו בעלי ערך מקורי שנראה שלעתים אפילו הכותבות/ים לא היו מודעים/ות לחשיבותו. בחלק מהן מצאנו גם ניצוצות של מחשבה מקורית, רעיונות חשובים והמלצות מדיניות.  

בין הנושאים המרתקים התבלטו מדי שנה מחקרים בנושאי זהות מגדרית ויחס החברה כלפי טרנסג'נדרס. מקבוצה זו, שנאנקת תחת סטיגמות ואפליה בכל תחומי החיים, הגיעו עבודות שנראו לנו לעתים פורצות דרך ממש, ומכילות ידע ורעיונות שיחזקו את המאבק של כולנו לשוויונם. 

למרות שהמדובר בתחרות, שבה יש זוכים ולא זוכים, ראינו תמיד בכל עבודה שהוגשה ניצחון והישג, ופרסמנו אותן, בהסכמת המחברים/ות כמובן, באתר הבנ"ה

השנה אנו מקיימים את התחרות החמישית ברציפות, ונשמח לקבל ולקרוא עוד ועוד עבודות שכתבתם/ן בנושא. ניתן להגיש עבודות, באמצעות טופס אינטרנטי, עד לתאריך 15 בפברואר. הפרסים לעבודות המצטיינות יוענקו, כמדי שנה, במסגרת אירוע לציון היום הבינלאומי למאבק בלהט"בפוביה, בתאריך 14 במאי, באוניברסיטת תל אביב. במהלך אירוע זה העבודות המצטיינות יוצגו על ידי הכותבות והכותבים. 

התחרות מתקיימת השנה בעזרתם הנפלאה של ארגוני הקהילה הבאים: חוש"ן, האגודה, איגי, אבות גאים, אדם לאדם  - הזדמנות לתת, פרויקט גילה להעצמה טרנסית והתא הגאה באוניברסיטת תל אביב. תודה מיוחדת אנו חבים לארז וינר ומתן בן יוסף, המרכזים את פרויקט הקמת התאים הגאים בהתאחדות הסטודנטים, וכן לד"ר גיא שילה מהחוג ללימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב.

לפרטים נוספים לחצו כאן.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...