ניב סוניס. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

נאום המלך

איפה ביבי היה כשחבריו לקואליציה ושריו תקפו את הקהילה? היכן הוא היה בשש השנים האחרונות, כשכיהן כראש ממשלה, אבל לא ממש קידם חוקים או פעולות למעננו? ומדוע רק עכשיו הוא נזכר להתייחס באופן פומבי לקהילתנו או זכויותינו בארץ ובשפה שלנו - עברית? כמה שאלות שיש לשאול על "ברכת נתניהו"

כמה מילים על ביבי ולהט"ב.

אתמול קרה דבר מה חשוב מכמה סיבות, והוא הסרטון שראש הממשלה בשש השנים האחרונות, ביבי נתניהו, שלח לכנס הבחירות של האגודה לזכויות להט"ב. אתייחס לנסיבות בהן הסרטון הוקרן ולתוכנו. החשיבות הכפולה בסרטון הוא שזוהי הפעם הראשונה בשנות שלטונו הארוכות של ראש הממשלה בה הוא מתייחס בעברית להומואים ולסביות ולקהילת הלהט"ב (כלשונו). זה חשוב כי ביבי נוטה להשוויץ בליברליות הישראלית בכל הקשור לזכויות להט"ב בשפה האנגלית בלבד, אל מול קהל זר או בנאומיו באו"ם. עם זאת, הוא מעולם לא התייחס באופן פומבי לקהילתנו או זכויותינו בארץ ובשפה שלנו- עברית.

עם זאת, כפי שכתב כבר טל איתן, אותו סרטון היה מיועד להיות מוקרן במקום אחד וסגור- כנס קהילתי בהקשר הבחירות. הוא לא הופיע בדף הפייסבוק שלו, לא נשלח לחדרי החדשות באמצעי התקשורת השונים ולא מיועד להיות נצפה או נשמע על ידי כלל החברה הישראלית, שחלילה לא תחשוב שהוא תומך בקהילה. הוא הרי יודע מה יחכה לו במרכז הליכוד, או בקרב חברי המפלגה שבואו נאמר, לא נוטים להתעטף בדגלים ולצעוד איתנו במצעדים השונים. אני מניח שחלקם אף עומדים עם שלטים מסיתים נגדנו במצעדים באשדוד או ירושלים. לכן, ישנה חשיבות גדולה בנאום קצר ובעברית של ראש הממשלה של כולנו הנוגע לקהילה, אך האופן בו הדבר נעשה מראה את חוסר כוונותיו האמיתיות של ביבי לחנך את הציבור ולתמוך בנו באופן פומבי.

לגבי תוכן הנאום, יש פה מספר בעיות. האחת היא אמירות ללא כיסוי שנועדו לקושש עוד כמה קולות לספינה הטובעת ושמה מפלגת הליכוד בראשות בנימין נתניהו. אם הוא באמת חושב שאנחנו בני אדם ואזרחיות שווים, מדוע לא נקף אצבע על מנת להפוך אותנו לשווים בפני החוק? מדוע מפלגתו לא קידמה זכויות להט"ב, ואף הפילה הצעות חוק מעין אלה? מילים לא מספיקות, צריך להיות להן כיסוי בדמות מעשים.

איפה ביבי היה כשחבריו לקואליציה ושריו תקפו את הקהילה?

בעיה שניה היא שבהיותו ראש ממשלה, נשמעו אמירות מזעזעות ביותר ביחס לקהילה שיצאו מתוך ממשלתו, החל משר החינוך, דרך סגנו וכמעט כלל חברי וחברות סיעת הבית היהודי. מדוע ביבי לא הגיב? מדוע לא עצר אותם? מדוע לא אמר מה הוא חושב על העניין למרות שמעל עשרה חברי וחברות כנסת מהאופוזיציה ביקשו ממנו לעשות זאת בנאומיהם? צר לי ביבי וחסידיו מגאווה בליכוד, אין אצל ביבי או במרבית המפלגה גאווה, אולי רק דעה קדומה.
שלישית היא ציטוטו החוזר של ז'בוטינסקי "כל יחיד הוא מלך" ועל כן הוא רואה בנו כיחידים- בני אדם.

עם זאת, המאבק שלנו אינו על זכויות היחיד בלבד, אלא על זכויות היחיד הנובעות מזכויותנו כקבוצה. אמיר אוחנה התרברב בפאנל גאה באוניברסיטה העברית שבגלל שהוא מכיר את גדעון סער, זה עזר לפתור מקרה של בן זוג לא יהודי של הומו ישראלי- יהודי על מנת שלא יגורש מהארץ. זוהי שתדלנות הנוגעת לזכויות יחיד. ראש ממשלה שרואה בנו שווים היה פועל למען זכויות קבוצתיות- לשנות את החוק שישווה את מעמד בני הזוג בני ובנות אותו המין לזוגות הטרוסקסואלים, ואז המקרה בכלל לא היה צריך להגיע לפתחו של שר הפנים על ידי ההומו המפלגתי והמקורב. לא יהיו זכויות להט"ב כל עוד הן לא יהיו זכויות קבוצתיות. לא סתם אנחנו מקפידים על השם הקבוצתי קהילת הלהט"ב או הקהילה הגאה.

מדינה מכבדת? את מי?

רביעית ואחרונה היא אמירתו הסופית "המדיניות הליברלית והמכבדת מבית היוצר של זאב ז'בוטינסקי". מכבדת למי? אני אדחה את אותם כיבודים אם הם יופנו להומואים (ועל הדרך גם לשאר מרכיבי הקהילה) יהודים ועשירים בלבד. מה עם כבוד האדם באשר הוא אדם? מה עם ערבים, עניים, פליטים שברחו מרצח עם, נשים, וזאת מבלי לדבר על היושבים כבר עשורים בשטחים הכבושים. לא, הזכויות שלנו שוות הרבה, אבל לא פחות מזכויותיהן של קבוצות אחרות. לכן, תודה אבל לא תודה- תדאג לכלל החברה הישראלית, ואל תגרום לנו להיות מנוכרים לחלקיה רק כי אתה מוכן לזרוק לנו כמה פירורי מילים לקראת הבחירות.

לסיכום, אני חושב שאפשר ללמוד הרבה מאוד מהנאום הכאילו טוב ומכבד של ראש הממשלה לקראת הבחירות. הדבר העיקרי שאני לומד הוא שאני בטוח בהצבעתי למפלגה שבאמת רואה בי אדם שווה, ולא רק בי אלא בכל בני האדם. אם אתן/ם מוצאות ומוצאים מפלגות אחרות הפועלות באותו אופן- הצביעו להן. אבל אל תקנו את הפטרונות הליכודניקית הזאת. אנחנו לא צריכים כבוד, אנחנו צריכות שיוויון, לכולן/ם.

ניב סוניס הוא יו"ר משותף של החוג הגאה במפלגת העבודה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...