ברכת נתניהו לקהילה הגאה
ברכת נתניהו לקהילה הגאה. צילום: מתוך הווידאו.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מלטף או משקר: התגובות בקהילה ל"ברכת נתניהו"

אקט הצהרתי חשוב, או שמא ניסיון פוליטי, ריק מתוכן, שמטרתו לעודד להט"בים להצביע לליכוד? נאום הווידאו של נתניהו לחברי הקהילה עורר תגובות סוערות (ומשעשעות) ברשת החברתית. הנה מגוון תגובות מימין - ומשמאל - באמירה השנויה במחלוקת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלח נאום מוקלט בו אמר לראשונה "הומואים ולסביות", אל משתתפי הפאנל הפוליטי המרכזי של קהילת הלהט"ב. כבר במעמד הכנס, בו לקחו חלק נציגי המפלגות המתמודדות לכנסת ה-20, נשמעה היטב אי-ההסכמה בקהילה לדבריו של נתניהו: בעוד שהיו כאלו שמחאו כפיים בהתלהבות, אחרים קראו קריאות בוז. הבחירה לפרסם את דבריו של נתניהו בדפי פייסבוק המזוהים עם הקהילה הגאה ולא בדף הרשמי של ראש הממשלה או הליכוד, רק החריפה את הביקורת הציבורית על דברי נתניהו, שלדברי המתנגדים, לא אמר את הדברים באופן פומבי וגלוי, אלא בהיחבא, ובאופן מפולח שנועד לגרוף קולות ותו לא.

השאלה המטרידה רבים היא האם מדובר באקט הצהרתי חשוב, או שמא זהו ניסיון פוליטי, שמטרתו לעודד להט"בים להצביע לליכוד. הדיון הציבורי בעניין רק החל, וכבר מתבלטות כמה תגובות שליקטנו מרחבי האינטרנט, מהרשתות החברתיות. הן מביאות את הצדדים השונים של הפרשה, ואת הפער הגדול בין תומכי ליכוד לבין כל השאר, בשאלת פעולתו של ראש הממשלה.

אמיר אוחנה, מועמד הליכוד לכנסת, בחר שלא להתייחס לביקורת על דבריו של נתניהו, אלא לתקוף את המלינים על הברכה ששיגר רה"מ. "הם מעדיפים את הימין שלהם הומופובי, גזעני, שוביניסטי, קסנופוב, עילג ונבער. זה עוזר להם להרגיש טוב עם עצמם, בצד "הנכון". ימין שמדבר זכויות להט"ב, ועוד בלי שגיאות?! מזכיר להם זמנים אפלים. כך חולפת תהילת עולם, וכך נראה גיל ההתבגרות של הלהט"ב בישראל. זה יעבור. הזמן יעזור". 

לברכת נתניהו אוחנה דווקא כן הגיב, כשפרסם אותה אצלו בדף. "תודה לך, אדוני ראש הממשלה", כתב, במשפט אחד שאומר הכל.

גם אוון כהן, ממקימי "הליכוד בגאווה", פרסם בדף הפייסבוק שלו תגובה מפורטת, אף היא מתייחסת באופן כמעט בלעדי למתנגדים (לטענתו - משמאל). בתגובתו, כתב כהן בין היתר, "בוא נשים את הקלפים על השולחן. הליכוד אכן רוצה במפלגות הדתיות בקואליציה שקום תקום אחרי הבחירות. לא תמצאו כמעט נציג ליכוד אחד שיגיד ההפך. והליכוד, מן הסתם, יהיה מוכן גם לשלם "מחיר" כדי להרכיב קואליציה כזו. אבל העבודה (או בשמה החדש, בתרגום מערבית: "מחנה השלום והשוויון") *חייבת* את המפלגות הדתיות. בניגוד לליכוד שרק רוצה בהן, לעבודה אין אלטרנטיבה. היא חייבת בכל קואליציה אפשרית לשבת לצד מפלגות אנטי-להט"ביות - בין הרשימה הערבית המאוחדת מצד אחד, והחרדים מהצד השני. והמחיר? בהתאם. ליכוד עם אלטרנטיבות? מחיר נמוך. עבודה חסרת האלטרנטיבות? המחיר בשמיים. או כפי ששולמית אלוני כבר אמרה - בשביל השלום היא מוכנה ללבוש שטריימל. לבשה גם לבשה (ואנחנו זוכים גם את אוטובוסי השלום שהתרוממו באוויר התל אביבי והירושלמי בעקבות השלום). וזה לא שונה היום (רק שלא קוראים לזה שלום, כי איש לא משלה את עצמו, אלא "פתרון" או "תהליך מדיני")".

מיקי גיצין כתב: "67 שנים אנחנו ריבוניים ועדיין לא ויתרנו על התרבות הגלותית והפעם הקהילה הגאה. הפאנל הפוליטי שאירגנה אתמול האגודה למען הלהטב היה מרשים ומלא כבוד, היכולת של האגודה להביא את כל הפוליטיקאים/יות הבכירים בישראל לאירוע שכזה היא ללא ספק הישג חסר תקדים וגם מרשים לקבל סוף סוף התייחסות מראש הממשלה (בלי ציניות). אבל מעבר לזה הבנתי מה כ"כ הכעיס אותי בפאנל הפוליטי הזה או בכלל בהתייחסות רוב המפלגות הפוליטיות לקהילת הלהט"ב ועוד יותר מה הכעיס אותי בתרבות הפוליטית של הקהילה עצמה: יושבים שם על שולחן גבוה למעלה הפריצים ואנחנו כמו אחרוני היהודים בגטו משוועים להתייחסות: ברצונם יתנו ברצונם יקחו. והדיון כמובן הוא מה הם עושים עבורנו (פונדקאות, נישואים וכו') כאילו חברה שבה לא מפוצצים מכות טרנסיות או הומואים היא לא חברה טובה יותר עבור עצמה ולא רק עבור אותה קבוצה. אין פוליטיקה להט"בית שהיא להט"בית בלבד, פשוט אין דבר כזה כי אי אפשר להיות בעד הלהט"בים ולשלוח את כל שאר הקבוצות החיות איתנו כאן ללכת ולחפש את החברים שלהן. גם אם ראש הממשלה יגיד מיליון פעמים הומואים ולסביות לא יהיה לנו פה שיוויון כל עוד השנאה והאלימות תהיה חלק מהפוליטיקה הישראלית, כל עוד יפוצצו ערבים ברחובות ירושלים, כל עוד נשים וגברים, מזרחים, רוסים, אתיופים וכל השאר הקבוצות לא יהיו שוות. כי ממש כמו עם הפריץ והיהודי, כשעוד פעם יהיה פה קשה הם יחפשו את היהודי להטיח בו את האשמות ולהאשים אותו בכל הצרות שבעולם ואז נהיה שם לסביות, ערבים, רוסים, פליטים - כל פעם מישהו אחר, כל פעם קצת".

תגובות נוספות

מנכ"ל האגודה עודד פריד אמר: "דברי ראש הממשלה והנוכחות של שרים בכירים בהווה ובעבר בפאנל אינה דבר של מה בכך והיא מוכיחה שנושא שוויון הזכויות לקהילה הגאה עלה על סדר היום הציבורי. אמנם זכויות קהילת הלהט"ב בישראל עברו שינויים רבים בשנים האחרונות, וישנה מגמה של הכרה בזוגות בני ובנות אותו המין, בעיקר מצד מערכת המשפט, אך הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים בישראל עדיין לא נהנים משוויון זכויות חוקי מלא. אנחנו עדיין נאבקים על מקומנו בחברה ועל השוואת זכויותינו האזרחיות הבסיסיות לאלה של הטרוסקסואלים בשורה ארוכה של תחומים. האגודה מציינת השנה 40 שנה להיווסדה. מאז 1975 האגודה מייצגת את הקהילה, נאבקת להכרה ולקידום שוויון זכויות מלא לחברי וחברות הקהילה הגאה, ופועלת כדי שזכויות הקהילה יהיו חלק מהשיח הציבורי בישראל.אנחנו כאן כדי לדאוג שהמאבק לשוויון זכויות הקהילה יישאר על סדר היום הציבורי בבחירות וגם לאחריהן."

בן דרור קולין:

בדיוק לפני שהקרינו את סרטון הברכה בפאנל, צעקו פעילי מרצ "נראה אותו אומר 'הומואים ולסביות!'". ואז הוא אמר. חבל שלא היה לאף אחד מהם כובע כדי לאכול.

תום קירמה:

השמאל מצחיק, תמיד אומרים למה ביב (הטעות במקור, GoGay) לא אומר משהו, למה הוא לא מתייחס. וכשזה קורה, אתם שולפים ציפורניים. לשמאל אין מנופול על הקהילה. תודה. תתקדמו.

אודי לדרגור ("אבות גאים") סיכם בהומור את נאומו של נתניהו. "אחרי שנים שלא הכרתי בקיומכם, מישהו הזכיר לי שאתם רשומים בפנקס הבוחרים, אז חשבתי לבקש מכולכם להצביע ליכוד כדי שאולי מישהו ייצג אתכם - כי אני בטוח לא אעשה זאת".  

אורי שמילוביץ:

לפעמים אנחנו כמו כלבלב שכה נואש שיתייחסו אליו, עד שאנחנו לא שמים לב שסה"כ זרקו לנו עצם ואנחנו כבר רצים אחריה, מזילי ריר וכשכוש בזנב... לא הגיע הזמן שנתבגר ונתקדם? הפעם הראשונה שרה"מ נתניהו אומר את המילים הומואים, לסביות ולהט"ב וזה רק במסגרת דברי תעמולה שבהם הוא מבקש מאיתנו להצביע לליכוד בחודש הבא. שיעור בציניות קלאסית. כנראה בימין חושבים שזהות מינית להטבית מגיעה עם טמטום מוחלט. 

מיקי זאידל:

אנשי ימין ליברליים לעולם לא ישמעו אותו אומר את זה. זה לא פורסם בשום מדיה חברתית מטעם ביבי. לא בעמוד, לא באתר, כלום. אז מי שנחשף לזה אלה להט"בים, וזה נועד לגרום לכמה פתיים להצביע ליכוד. תודה, כבר הצבעתי במשרד 

אופיר אשכנזי:

נו באמת, בקושי לבר נוער הוא היה מסוגל להגיע אחרי הפיגוע. רבים מהפוליטיקאים מעדיפים להזדהות עם הלהט"בים רק בנאומים ובעיקר אם זה באו"ם. אחרי הנאום האחרון שלו באו"ם זה היה נראה שכבר אין צורך במצעדים ומאבקים ויש כאן בישראל שוויון זכויות מלא.

רפי טל:

תגידו אתם צוחקים? זו תעמולת בחירות! הוא לא אומר מה הוא יעשה למען הקהילה אם אמיר אוחנה לא ייבחר! הוא רק רוצה את הקולות שלנו כדי שתהיה לו את המפלגה הגדולה ביותר. לא מרשים אותי שביבי אמר הומו או לסבית. אני רוצה התחייבות, אני רוצה שידבר למצלמה ויגיד שהוא מבטיח לפעול לשיוויון בעבור הקהילה. בנתיים זו סתם הבטחת בחירות.

סיון בן שטרית:

הוא היה שש שנתיים ראש ממשלה שלא לדבר על הקדנציה שלו לפני עשור .. לא אז ולא עכשיו הוא טרח לקדם את הזכויות שלנו,הוא יגיד הכל עכשיו בשביל שנבחר בו!! אסור להתפתות בגלל שאמר "הומו ולסביות", הוא בטח לא יודע בכלל לבטא את המילה טרנסג'נדר... הכל בולשיט אחד גדול!

ידין ספיר:

והנה המילה "מלך" הונחה על השולחן. ציון דרך במסע ההיסטורי לשינוי שיטת המשטר בישראל.

לִבְנֶה צליל:

מעליב פשוט. ראש ממשלה ציני שסוף סוף מתייחס לקהילה אבל לא מביע שום הסכמה עם המאבקים שלה ורק קורה לה להצביע ליכוד כדי "להמשיך במדיניות הליברלית". פשוט מעליב.

מתן קאופמן:

אם עד עכשיו לא הבנתם שביבי משתמש בכם כעלה תאנה, אז העובדה שהוא לא מעלה את הסרטון הזה לפייסבוק שלו אמורה להוכיח לכם את זה. לא צריך הומואים ולסביות בכנסת בשביל חקיקה תומכת בקהילה הגאה, אפשר פשוט לעשות. מה שהוא לא עשה במשך 6 שנים, הוא לא יעשה לעולם. אני *לא* תומך מרצ וממש *לא* תומך לפיד, אבל הם לא צריכים וידאו מהכנס של היום בשביל למצוא חן בעיניי הקהילה הגאה.

קרן כהן:

צפיתי בסרטון הזה במבוכה גדולה. אני לא משתייכת לקהילה, אבל המאבק לשוויון זכויות לכל אזרח הוא מאבק של בני אדם.

עצוב לי שלכל אורך כהונתו, נתניהו לא מצא לנכון לפעול בנושא. הוא בחר לעמוד מנגד בזמן שחבריו לממשלה שחררו התבטאויות מזעזעות ואנטי-דמוקרטיות בקצב מסחרר. את הציטוט המרגש של ז'בוטינסקי יכל להטיח בפניהם של אנשי הבית היהודי בזמן אמת. יכל להודיע להם שבמדינה בראשותו כולם אזרחים שווי-זכויות, כי כך זה עובד בדמוקרטיה. אתה לא יכול לצפות שבוחרים פוטנציאלים יתעלמו מהעיתוי הציני, דקה וחצי לפני בחירות, ויקנו את מס השפתיים הזה, בייחוד כשהוא מוסתר מעיני כלל הציבור ומפורסם בעמודים ייעודיים במקום בעמוד הפייסבוק הרשמי של רוה"מ. כנראה שעם כל הכבוד לזכויות הלהט"בים, הוא לא יכול להסתכן בפגיעה ברגשותיהם העדינים של ההומופובים בתקופת בחירות.

צר לי לראות שנתניהו עושה באמיר אוחנה שימוש בנסיון לגרוף את הקולות הצפים בקהילה. התכווצתי ממבוכה כשצפיתי בו מנפנף בהתרגשות בהומו המוצהר שיש לו ברשימה, כאילו שב-2015 זה הישג ראוי לשבח במפלגה חילונית.

אמיר, אני כמובן מאחלת לך הצלחה רבה בבחירות הכלליות, אבל מכיוון שהסקרים לא מנבאים לך מקום בכנסת, אאחל בנוסף שטעמו המר של השימוש הציני שעשו בך, שוודאי יגיע מיד עם שככת סערת הבחירות, יחלוף במהרה, ושבעתיד תמצא את עצמך בקרב אנשים אמיצים ומהפכניים באמת, שתהיה להם התעוזה לזעוק בקול ברור, קבל עם ועדה, שלאף, אבל *אף* אדם אין זכות לרמוס או לבטל את זכויותיו של אדם אחר.

 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...