אמיר אוחנה
אמיר אוחנה. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מה שהשמאל לא מבין בשאלת טיפולי ההמרה

פעילים משמאל קראו לנבחרי הציבור להחרים את הכנס העוסק בטיפולי המרה, וחשפו עמדה המאפיינת רבים במחנה השמאל המתקרא "פלוראליסטי". טיפולי המרה זה רע – אבל עלינו החובה לשכנע בכך, עלינו החובה להסביר מדוע! ישמע המאזין את מגוון הדעות ויחליט / דעה

טיפולי "המרה", הם על גבול הרוע הצרוף בעיני. למי שלא יודע, מדובר בטיפולים במסגרתם מנסה ה"מטפל" להמיר את נטייתו המינית של אדם.

בתחילת דרכם, כללו טיפולי ההמרה כפיית קיום יחסי מין עם זונות, הקזת דם אחת לעשרה ימים ונישואין בכפייה, כמו גם שיטות של סירוס, התנזרות, היפנוזה, טיפול בקרני רנטגן וטיפול בנזעי חשמל כעונש על גירוי מיני ממקור הומוסקסואלי, טיפול הורמונלי וניתוח מוח.

כיום הפרקטיקה ה"מקובלת" היא פסיכואנליזה, במסגרתה מעודד המטפל את האדם להתכחש ולהפוך את נטייתו המינית.

גם אותי שלחו, אז, כשיצאתי מהארון בגיל 15, לפסיכולוג. אלא שכשהפסיכולוג ראה כמה אני שלם עם עצמי ומגובש, הוא פטר אותי מלהגיע אליו בפעם השניה.

לא כולם כאלה.

חלק גדול מהנערים המתוודעים לנטייתם המינית, בעיקר כאלה המגיעים ממסגרות דתיות, עוברים חיבוטי וייסורי נפש. הסתירה בין האיסור החמור בתורה לבין מי שהם ומה שהם מרגישים מביא אותם לעיתים לסף ייאוש ודיכאון (אם כי כאן ראוי להוסיף הערה: האיסור התורני הוא איננו על נטיה מינית או רגשות, כי אם על פרקטיקה מינית מאוד מוגדרת וברורה – קרי – על המעשה, לא על המחשבה).

אחוז בני הנוער הלהט"בים בקרב בני הנוער הנוטלים את חייהם בכפם ומתאבדים גבוה פי שלושה משיעורם באוכלוסיה. הבושה, הפחד הנורא מ"מה יגידו", מהאופן בו יתקבל העניין על ידי בני המשפחה הקרובה, החברים, הסביבה, מביאים אותנו לתהומות של אבדון שלעיתים, בעיקר כשאנחנו צעירים, נדמה שאין מהם כל מוצא. 

וטיפולי ההמרה מגבירים את כל אלה. כי בטיפולי ההמרה המסר הוא שמי שאתה, מה שאתה – הוא דבר רע שצריך להשתנות. קוקול שצריך לתקן. שכך יהיה לך טוב יותר בחיים. כך יהיה לך קל יותר.

אגב, יש בזה משהו. לסטרייטים קל ונוח יותר מלהומואים (אני מצטער, אני לא מתחבר למילה המסורבלת "להט"ב", אך אנא – בכל מקום בו אני כותב "הומואים", קראו זאת כאילו כתבתי "להט"ב"). 

מדוע?

בדיוק בגלל המסר החברתי הפסול המשודר מאותם גורמים השולחים את בניהם ובנותיהם לטיפולי המרה – המסר לפיו מדובר בשוני המצריך תיקון. בהפרעה. במחלה.

גם עמדת איגודי בריאות הנפש המכריעים, היא קונצנזוסיאלית כמעט מקיר לקיר ולפיה לא רק שטיפולים אלה אינם יעילים בהשגת מטרתם, אלא שהם עלולים לגרום נזקים משמעותיים למטופלים.

בחודש פברואר השנה, צפוי להתקיים בירושלים כנס "יהדות, מדינה ומודרנה", במסגרתו ידון אחד המושבים בשאלה "האם טיפולי המרה הם פיתרון רצוי לבעלי נטיה חד מינית?". ברשימת המשתתפים ראיתי שמות שכנראה יהיו "בעד" לצד שמות שיהיו "נגד".

במושב הזה אין פוליטיקאים, אך במושבים אחרים – בנושאים אחרים – משתתפים  נבחרי ציבור לא מעטים.

על כן, ראיתי ברשת קריאה לכל נבחרי הציבור להדיר את רגליהם מהכנס הזה (לפי מיטב הבנתי חה"כ שלי יחימוביץ' אכן החליטה להחרימו – אם כי ציינה שמלכתחילה לא אישרה את השתתפותה בו).

אני מתנגד מכל וכל לקריאה הזו, המאפיינת רבים במחנה השמאל המתקרא "פלוראליסטי": טיפולי המרה זה רע – אבל עלינו החובה *לשכנע* בכך, עלינו החובה להסביר מדוע! ישמע המאזין את *מגוון* הדעות ויחליט!

הקריאות הילדותיות "להחרים", מזכירות לי את החרם של שחקני הקאמרי על ההתיישבות ביו"ש: הם מעדיפים לשכנע את המשוכנעים, ולהטיף את משנתם האידאולוגית בביצה החמימה והעוטפת – אך להחרים את המקומות בהם – לשיטתם – דרוש אותו שכנוע באופן המירבי!

אלה אותם קוראים שמזועזעים עד עמקי נשמתם איך אנחנו בקבוצת גאווה בליכוד פועלים בימין (הנחשב לממסורתי, שמרני). היה ודאי מוטב בעיניהם לו כולנו היינו מרצ.

פלוראליזם, אתם יודעים  איך זה.

את מי יותר חשוב לשכנע ש"טיפולי המרה זה רע"? את ניצן הורוביץ? או את באי הכנס הזה? חבל שלא הוזמנתי להשתתף בכנס בעצמי.

עוד חבל – שאחד ממתנגדי טיפולי ההמרה הבולטים בשנים האחרונות – הרב רון יוסף – אשר יש לו הכלים להתמודד עם הטיעונים הדתיים, ואף התקיימו מגעים להשתתפותו – גילה ברגע האחרון כי איננו מוזמן. 

הייתי מבקש להשתתף בדיון בנושא טיפולי ההמרה. ושם שוטח את משנתי. ואם היה אדם אחד בקהל שהיה משתכנע מדברי – דייני.

ולשאלה: האם היית מגיע גם לדיון "אנטישמיות – בעד ונגד", "אנטי-ציונות בעד ונגד", וכיו"ב – תשובתי ברורה: כן. אם הייתי יודע שיהיו בקהל אנשים הזקוקים לשכנוע – הייתי מגיע. קונספט מוזר, אני יודע, האמונה בצורך לשכנע – במקום לעשות "ברוגז".

מייחל לעולם בו לא יהיו עוד "טיפולי המרה" - אך כל עוד דנים בהם - אני רוצה להיות שם. בינינו – גם אתם רוצים שאהיה שם.

***
הכותב הוא יו"ר קבוצת גאווה בליכוד, והמתמודד המנצח במחוז תל אביב בליכוד, ומקום 32 ברשימתה לכנסת.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...