אילוסטרציה. צילום: Tina Li, Flickr.
עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

כשאמא מצביעה לבנט

לא אחת להט"בים חשים זרות בתוך המשפחה שעל פניו מקבלת אותם, אך בפועל צריכים להתמודד עם תחושות כעס, ניכור ודחיה, ועם שאלות על דימוי עצמי ושייכות. הדבר מחריף בעיקר בתקופת בחירות ועימותים בנושאים רגישים ועמוקים

הסרטון של הבית היהודי על נישואים חד-מיניים עורר דיון ציבורי ערני, שהולך ויורד מסדר היום עם חלוף הזמן. אבל מעבר להיבטים תיאולוגיים, אידיאולוגיים ופוליטיים, בשביל להט"בים רבים מדובר עדיין במפגש מכאיב ומורכב עם העמדות של ההורים, המשפחה או מעגלים קרובים אחרים – שיוצאים חוצץ כנגד המהות הפנימית של קרוב המשפחה הלהט"ב. אותה פרשה הינה דוגמה למצבים בהם הקונפליקטואליות הלהט"בית החברתית מחלחלת ומערערת את הסטטוס-קוו של המרחב הפרטי והקרוב, תוך הבלטת הזרות בדיוק איפה שמרגישים "בבית", ומלווה בהתמודדות עם תחושות כעס, ניכור ודחיה, ועם שאלות על דימוי עצמי ושייכות.

לא אחת פוגשים מטפלים בקליניקה מקרים בהם להט"בים חשים זרות בתוך המשפחה שעל פניו מקבלת אותם. דוגמה שזכורה לי במיוחד הינה של מטופל גיי מרקע מסורתי עם קשר קרוב ותומך מצד הוריו, כאשר יחד עם זאת, ובמשך שנים, בכל פעם שהופיע בכלי התקשורת יצוג להט"בי נהג אביו לסנן קללה גורפת.

בשונה מעוינות חברתית כנגד אוכלוסיית הלהט"ב, למשל דחיקת ההומואים ממדורת השבט בצורת הסירוב לקבל מהם תרומת דם, המקרה של סרטון הבית היהודי יחודי מפני שגוף ציבורי (שדרך שמו אגב מבינים שהוא מנכס לעצמו את מושג ה"בית"), יוצא באופן ספציפי ומפורש כנגד ההכרה במוסד המשפחה הלהט"בית, באפשרות להקים בית, זוגיות פוריה ודור המשך. רבים מהלהט"בים הבאים ממשפחות שמרניות, מסורתיות או דתיות ושקרוביהם מחזיקים בדיעות מסוג אלה, חיים בתחושה שחרב מרחפת מעל ראשם כאשר הרצון הפשוט והקטן להקים משפחה עומד בסתירה לדעות ולאמונות של מי שאמורים להיות חפצים בטובתם ואף להיות הסבא, הסבתא או הדודים של הילדים.

מצב זה משקף מציאות שמאוד קשה לשאת, שאם לא נותנים עליה את הדעת היא עלולה לגבות מחיר שנע על הרצף שבין הפנמות הומופוביות, חוסר אמונה ביכולות וניכור כלפי רצונות ומימוש עצמי, לבין ריחוק ונתק משפחתי בדרגות שונות מפני שהפרט חווה התקפה על המהות שלו מתוך המשפחה. אפשר להמשיל זאת למצבים רפואיים אוטואימוניים, בהם הגוף, בשוגג, מזהה חלק מעצמו כגורם חיצוני ומאיים, ומתגייס בכל עוזו למלחמה פנימית שמביאה לתחלואה.

כשמסתכלים על כך מצטייר אבסורד מסויים. מצד אחד באופן טבעי הורים שואפים שילדיהם יממשו את עצמם לכאורה, ויקיימו חיי זוגיות ומשפחה, אולם בה בעת וברובד אחר הורים אלה מצהירים כי המשפחה אותה ילדם הלהט"ב יקים/הקים אינה טובה.

גם ההורים מתקשים

יש לציין כי עמדת ההורים במקרים אלו גם כן מורכבת ומסובכת, וגם הם אינם מלקקים דבש, אולם ביריעה זו ההתמקדות היא על הקושי העולה בקרב דור הילדים ובציפיה המובנת מההורים שיספקו מרחב בטוח ומקבל גם כשהילד/ה בן/ת 20, 30 או 40. יש משהו מאוד קשה ללסבית דתיה, למשל, שיודעת שהוריה סבורים שהמשפחה אותה היא רוצה להקים תיוולד בחטא.

מסיבה זו רבים מבני ובנות הקהילה מוותרים מראש על הניסיון לממש את מה שהם מרגישים כהווייתם (בין אם משפחה, זוגיות או דברים אחרים), וסוחבים במשך שנים את הקולות הביקורתיים של הוריהם שבמקרים רבים גם מופנמים והופכים להיות לשלהם.

להפנמות אלו – מה לעשות - קיימים ביטויים נפשיים, והרבה פעמים מסתבר במהלך הטיפול כי אותה תקיפה פנימית נובעת מהפנמה הומופובית ממקור הורי, ומתבטאת בכל מיני אזורי חיים שלכאורה לא קשורים באופן ישיר לקונפליקט הלהט"בי.

ה"קצר" שנוצר בין תפישה שלנו את עצמינו לבין תפישות עוינות ודחיה מצד הקרובים ביותר לנו, מוביל לאיום על עצם המהות שלנו במקומות מאוד עמוקים, וניסיונות להדחיק או להכחיש את הדחיה עלולים להביא לחרדות, דכאון, קיפאון ותחושת תקיעות, וחבלה לא מודעת במימוש הפוטנציאל האישי באשר הוא.

מצב מורכב ועדין

מההיבט הטיפולי מדובר במצב אמביוולנטי, בו קיימת חוויה של קבלה כביכול - אבל רק בתנאים מסויימים. בכדי להתחבר ולבחור בעמדות הפרטיות המתנגשות עם אלו של ההורים יש צורך להתמודד עם תהליך לא קל של ויתור על עמדת "ההורה כמושלם" ועל התפישה, שאינה מודעת ברוב המקרים, אודות ההורים כדמויות סמכותיות כל-יודעות.

במצבים אלו הרבה פעמים קיימת ציפייה כי ההורה יהפוך עורו וישנה את עמדותיו, אמונותיו ותפישותיו לגבי להט"ביות בכלל ומשפחות חד מיניות בפרט. במציאות, כמעט ואף אחד לא הופך עורו, ומדובר בפנטזיה מובנת אבל לא כל כך ריאלית שמובילה למפח-נפש ותסכולים. במקומה, מגלים המטופלים במסגרת הטיפול כי אט אט קיימת אפשרות להצליח ולהחזיק את האמביוולנטיות הזאת מבלי לעשות ויתורים סוחפים וכואבים, הן באספקטים של בחירות אישיות ופנימיות והן באספקטים של שמירה על הקשר והיחסים עם הקרובים.

הערה חשובה לסיום: כתבה זו מתייחסת באופן ספציפי למקרים בהם קיימים פערים כואבים בין תפישות תוך משפחתיות סביב נושאים של הקמת משפחה להט"בית, ואין כל כוונה ולו מרומזת למתוח ביקורת על אלו שבוחרים בדרכים אחרות, או לשרטט מציאות בה ה"נורמטיבי" הינו המצב בו הומואים, לסביות, טרנס ובי מתחתנים ומביאים ילדים.

 

*ד"ר רועי שני – פסיכותרפיה וטיפול נפשי   www.roishani.com

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...