עוד בחדשות ודעות
 >  > 

לצאת לחופשי: נורה גרינברג

נורה גרינברג נולדה וחיה 50 שנה כגבר. לפני פחות משנתיים היא עברה ניתוח לשינוי מין, והפכה למי שהיא היום - אישה גאה, יפה, משכילה, מרשימה - ובטוחה בעצמה. זה הסיפור האישי שלה

סיפורה של נורה גרינברג, שעברה ניתוח לשינוי מין כשהיא בת 50, זכה בעת האחרונה לפרסום רב. לפני כחודש הופיעה נורה בכנסת, שם ייצגה את הטרנסג'נדרים בדיון מיוחד בוועדה לקידום מעמד האשה. לאחר מכן הופיע סיפורה האישי בכתבת-שער במוסף סופשבוע של מעריב.

עד לפני כשנתיים היתה נורה גבר מזוקן ועב כרס, נשוי ואב לשני ילדים, ראש ענף בחברת היי-טק. ואומלל. נורה מספרת שהיא לא ידעה מדוע ומהן הסיבות לאומללותה, אולם המחשבה על כך שהיא טרנסג'נדרית עברה בה מדי פעם. בשלב מסויים בחייה החליטה למצוא את מקור אומללותה. היא התחילה להיפגש עם פסיכולוג ובהמשך גם לחפש בעצמה חומר בנושא טרנסקסואליות.

היא מספרת עד כמה נדהמה כשקראה את הסימפטומים המתארים תחושות של טרנסקסואלים, שכן הסימפטומים הללו תיארו את התחושות שלה בדיוק רב. היא חזרה לפסיכולוג ואמרה לו שלדעתה היא טרנסקסואלית, והפסיכולוג, שלא יכול היה להתמודד עם הנושא, הפסיק את הטיפול. נורה פנתה לד"ר אילנה ברגר שמתמחה בנושא טרנסג'נדרז, והמפגש עם אילנה שינה את חייה.

שנתיים לאחר מכן נורה היא אשה לכל דבר, במראה, בהתנהגות, בהרגשתה הפנימית, ובדרך שהחברה רואה אותה. והיא מאושרת.

נורה, את מספרת שהמחשבה על כך שאת טרנסג'נדרית חלפה במוחך, אולם לקח לך שנים רבות להבין שאת אכן כזו. מה הסיבה לכך?
"ידעתי שאני לא מאושרת, ומדי פעם אכן חשבתי על האפשרות שאני טרנסג'נדרית. אבל דחיתי אותה, גם מתוך בורות וחוסר ידע. אמרתי לעצמי שלא יתכן שאני טרנסג'נדרית שהרי כל הסימנים מעידים על כך שאני גבר, אני נמשך לנשים, אני נשוי ויש לי ילדים. ואם אני טרנסקסואל מה זה אומר, שאני הומו? הרי ידעתי שאני לא. חלק מהדחייה פשוט נבע מחוסר ידע ומבלבול במושגים."

לאחר שהשלימה את התהליך החלה נורה לייצג את הטרנסג'נדרים במאבקם הציבורי. לפני כחודשיים הצטרפה לוועד האגודה והספיקה כבר להיות נוכחת בדיון בכנסת. נורה מספרת בנימה של התנצלות שהצטרפותה לאגודה חלה במועד סמוך מדי לאירועי הגאווה וכך לא נותר זמן מספיק כדי להתכונן כראוי למצעד ולאירועים נוספים. אולם היא מבטיחה שבשנה הבאה הטרנסג'נדרים ייערכו כראוי.

האם את רואה את הטרנסג'נדרים כחלק מהקהילה ההומו-לסבית?
"אין קשר טבעי בין הטרנסג'נדרים לקהילה ההומו-לסבית למעט העובדה שיש זהות לא נורמטיבית, שקשורה בתודעה הכללית בנושא מין. הגישה שלי שהביאה אותי להצטרף לאגודה היא בעיקר גישה אופורטוניסטית. בכל העולם טרנסג'נדרים תופסים טרמפ על הכוח שהומואים ולסביות צברו במאבקם. המטרה שלי היא להסביר מה זה טרנסג'נדרים לציבור הרחב בכלל ולציבור ההומוסקסואלי בפרט."

מדוע יש צורך להתייחס לציבור ההומוסקסואלים באופן מיוחד?
"גם בקרב ההומואים והלסביות קיים חוסר ידע באשר לטרנסקסואלים וטרנסג'נדרים. החיבור לקהילה ההומו-לסבית אינו תמיד פשוט מאחר שישנם חשבונות פוליטיים שונים. לפעמים יש התנגדות בקרב הקהילה ההומו-לסבית להתחברות עם הטרנסג'נדרים מאחר שהדימוי שלנו בחברה הוא שלילי מאוד. אנחנו מפיצים סטריאוטיפ נשי, סיסי, שהומואים חשבו שכבר השתחררו ממנו. "

ההירתמות שלך למאבק למען הטרנסג'נדרים כולל חשיפה רבה. לא חששת מפניה? מה היו התגובות?
"התגובות רובן ככולן היו חיוביות. בעיקר לאחר הכתבה בסופשבוע. לא היו כמעט מקרים בהם נתקלתי בתגובות שליליות. גם בדרך לכאן עצר אותי בחור שזיהה אותי מהעיתון ואמר לי מלים חמות. "

איך היו התגובות לשינוי בכלל?
"בסך הכל, כל התגובות שאני נתקלתי בהן היו חיוביות. אולם אני יודעת שישנם מקרים רבים אחרים בהם התגובות הן קשות. למזלי, במקרה שלי זה לא היה כך. גם בעבודה וגם בקרב חברים התגובות היו טובות. היה לי זוג חברים אחד שלא הצליח לקבל את השינוי והיחסים בינינו נותקו. דיברנו על הנושא, והם לא הצליחו להתמודד עם זה.
תגובות קשות ומשפילות נובעות בעיקר מבורות וחוסר ידע. צריך להבין ששינוי כזה מערער מערכת מושגים מאוד בסיסית שדרכה אנשים מתבוננים בעולם. אנו נוהגים לבחון אנשים ובאופן בלתי מודע, הדבר הראשון שאנו עושים זה לקבל החלטה האם עומד מולנו איש או אשה. שינוי מין מערער לפתע את כל מערכת המושגים הזו. אבל במקרה שלי התגובות היו בסך הכל טובות.
בעבודה שלחתי לכולם מכתב עם קובץ שאלות ותשובות שבו הסברתי מה זה להיות טרנסג'נדר, והתייחסתי לנושאים שאנשים מתוך מבוכה נמנעים מלשאול ונותרים חסרי ידע. השינוי עבר בסדר ואנשים בעבודה, גם חרדים, קיבלו אותי יפה מאוד. אם כי הרגשתי שנשים קיבלו זאת יותר בקלות מאשר גברים."

קיים דמיון בתגובות של הורים לילדים טרנסקסואלים והורים לילדים הומואים או ילדות לסביות.
"אני עדיין מזועזעת כשאני נתקלת בתגובות של הורים כלפי הילדים שלהם כשהם מגלים כי הם טרנסקסואלים. אני לא מסוגלת להבין איך הורה יכול לנתק את הקשר עם הילד שלו. זה נובע שוב מחוסר ידע, בורות וחוסר יכולת להתמודד עם המציאות. אנחנו לא רואים דברים כמו שהם אלא כמו שאנחנו. אתה לא יכול לדעת מה קיים בתוך אנשים עד אשר הם מגיבים לסיטואציה כזו. הם רואים אותה דרך מה שיש בהם. המפלצתיות שהם רואים בילדים שלהם באה מתוכם ולא מתוך הילדים שלהם. אבל לוקח זמן רב עד שהילד מבין שהבעיה היא לא בו אלא במי שמסתכל בו."

מה היו התגובות של אנשים שלא הכירו אותך קודם ופתאום הם מגלים שבעברך היית גבר?
"היה לי מקרה שבו הייתי צריכה להיפגש בענייני עבודה עם מישהו שלא ידע על השינוי. נפגשנו, ומאחר ששם משפחתי נותר ללא שינוי, הוא שאל אם יש לי קשר לקודמי בתפקיד. עניתי שיש קשר כלשהו, ולא פירטתי. יתכן שאחר כך הוא שמע את יתר הפרטים.
פעם אחרת התקשר אלי ספק שהיה איתי בקשר לפני השינוי. הוא שמע קול של אשה, וביקש לדעת מה קרה לגבר ששימש בתפקיד קודם לכן. סיפרתי לו את כל הסיפור ויכולתי לשמוע את קול החבטה כאשר נפל על כסאו. לאחר כמה שניות של שקט הוא חזר לעצמו וניסה להמשיך לנהל שיחה עניינית ככל האפשר."

אין ספק שאת שונה מהדימוי הקיים בציבור הרחב לגבי טרנסקסואלים. האם הדבר משרת את המאבק הציבורי שהטרנסג'נדרים מנהלים?
"בציבור הרחב הדימוי שיש לטרנסקסואלים הוא אכן שלילי. הוא מתקשר בתודעה לתופעות כזנות, והמילה קוקסינל עדיין נפוצה בטעות (בסוף שנות ה- 60 ביקרה בארץ להקה צרפתית שחבריה התחפשו לדמויות נשיות. אחת מכוכבי הלהקה התהדרה בכינוי קוקסינל שמשמעותו בצרפתית, חיפושית. מאז דבק בטרנסקסואלים בישראל הכינוי קוקסינל, י.ש.)
אני מודעת לעובדה שאני עוברת טוב למרות שאני לא עושה מאמץ מיוחד לבנות דימוי כזה. כשאנו באים להציג את המסר שהטרנסקסואלים רוצים להעביר, צריך להציג אותו בצורה שהקהל יכול להבין אותו. יש זכות קיום לכולם, אבל אני עוברת טוב יותר ולכן יכולה לפרוץ את הדרך לאחרים. גם ההומואים שלחו את עוזי אבן לכנסת וההופעה שלו שם ב- 1993 היתה פריצת דרך עבורם."

האם את חושבת שההופעה שלך בכנסת והחשיפה שלך לציבור תתרום למאבק של הטרנסג'נדרים כמו שההופעה של פרופ' אבן תרמה להכרה במאבקם של ההומואים?
"אני בהחלט מקווה שכן. אני מנסה לעשות שינוי ביחס לנושא. צריך להבין שטרנסקסואליות היא תופעה שונה מהומוסקסואליות גם ביחס שלה כלפי החברה. טרנסקסואליות היא תופעה קונפורמיסטית בעוד שהומוסקסואליות היא תופעה חתרנית. טרנסג'נדרים מנסים להידמות, להיות כמו אחרים, ואילו הומואים ולסביות נלחמים על הזכות להיות שונה.
גם בקרב הטרנסקסואלים יש מי שטוען שאין צורך להידמות באופן מלא, ושאפשר להופיע גם כשלא עוברים בצורה מלאה כבן המין השני. אני באופן אישי, נראית היום כאשה לכל דבר, אבל אני נלחמת על הזכות של כל אחד להיות מה שהוא רוצה להיות."

אנו יודעים שזנות קיימת בקרב טרנסקסואליות. מדוע הן מגיעות לכך?
"טרנסקסואליות שמגיעות לזנות הן מיעוט, אולם בתודעה הציבורית הן קשורות לכך. מדובר בילדים/ות שבגיל מוקדם מאוד מחצינים רגשות ונתקלים בדחייה של החברה שמסביבם. הרבה פעמים הם מגיעים מרקע סוציו-כלכלי נמוך ונמצאים בשולי החברה. הסביבה היחידה שמקבלת אותם ובה הם חשים בנוח זו סביבה הומואית מסויימת. הם חיים בשוליים ומפתחים תודעה ומנטליות של שוליים. קשה מאוד אחר כך לבוא ולשנות את התפיסה שלהם כלפי עצמם."

נורה, כאשר היית גבר נמשכת לנשים וכעת את נמשכת לגברים. הנטייה המינית התהפכה?
"כן. אצל חמישים אחוז מהגברים הסטרייטים שהופכים לנשים מתהפכת הנטייה המינית ואחרי השינוי הן נמשכות לגברים, ואילו היתר הופכות ללסביות. זה לא שאני החלטתי על זה או שזה נעשה במודע. הנטייה המינית שלי היה הדבר האחרון שהעסיק אותי במהלך השינוי הזה. לפתע שמתי לב שההתייחסות שלי אל גברים אינה כאל רהיט, כפי שהיה קודם לכן. הם החלו לעורר בי משיכה."

את חושבת שנטייה מינית היא דבר הניתן לשינוי?
"אני לא חושבת שבאופן מודע. אבל ברמה מסוימת זה בהחלט קורה. החברה המודרנית מחלקת את הגברים והנשים בצורה דיכוטומית לכאלו שנמשכים אל בני המין השני ולכאלו הנמשכים לבני מינם. אולם הדברים אינם כה חד-משמעיים ועשויים להשתנות במהלך החיים."

בראיון במעריב ציינת שאחד הדברים שאת רואה כאשה הוא שגברים נרתעים אם אשה היא אינטיליגנטית מדי. אם היא קצת מטומטמת, עולה להם הביטחון העצמי. גם כשהיית גבר הרגשת כך?
"הסיבה, לדעתי, לכך שגברים אכן מרגישים טוב יותר אם האשה לידם יודעת קצת פחות מהם, אינטיליגנטית קצת פחות מהם וכך הלאה היא הצורך שלהם להוכיח כל הזמן את הגבריות שלהם. אני לא הייתי לגמרי גבר אמיתי, וגם במובן זה לא הרגשתי צורך להוכיח את הגבריות שלי כל הזמן."

שאלה אחרונה לסיום. אנשים שקראו את הראיון אתך רוצים לדעת כיצד הצלחת להוריד 35 קילוגרם ולשמור על המשקל החדש?
(בחיוך) "לשם כך צריך לעבור תהליך לשינוי מין. האמת היא שבהתחלה עשיתי דיאטה והורדתי 12 קילוגרם. אולם דיאטה היא דבר זמני, ולאחר מכן אנשים חוזרים להרגלי האכילה הרגילים שלהם. אני נהגתי להטביע את האומללות שלי באוכל, לכן שקלתי כל כך הרבה. השינוי הוציא אותי מהאומללות הזו ולא היה לי צורך בכך יותר. התחלתי לאכול רק מה שהגוף שלי אכן צריך, וכך אני שומרת על המשקל הנוכחי."

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...